Robert Lewandowski ma sposób na Manuela Neuera

Robert Lewandowski ma sposób na Manuela Neuera. W piątkowym meczu 7. kolejki el. Euro 2016 Niemcy - Polska (3:1) "Lewy" pokonał najlepszego bramkarza świata już po raz siódmy w karierze.

Maciej Kmita

Od 1 lipca 2014 roku Robert Lewandowski i Manuel Neuer są klubowymi kolegami z Bayernu Monachium, ale wcześniej rywalizowali ze sobą, gdy "Lewy" jako zawodnik Borussii Dortmund brał udział w derbach Zagłębia Ruhry i Der Klassiker.

Swojego pierwszego gola w barwach BVB Lewandowski zdobył w meczu z Schalke 04 Gelsenkirchen, w bramce którego stał właśnie Neuer, a później pokonał go jeszcze pięciokrotnie, gdy ten bronił już w Bayernie. Polak doprowadził Niemca do łez w finale Pucharu Niemiec 2011/2012, gdy trafił do jego siatki aż trzy razy, kompletując swój pierwszy hat-trick na niemieckich boiskach.

Ogółem w rozgrywkach klubowych Lewandowski strzelił Neuerowi sześć bramek w 13 występach, a piątkowy mecz we Frankfurcie był dopiero ich drugim spotkaniem na niwie reprezentacyjnej. W 36. minucie gry "Lewy" zaskoczył 29-latka efektownym uderzeniem głową, ale tuż przed przerwą górą był już golkiper reprezentacji Niemiec, który obronił potężny strzał kapitana Biało-Czerwonych.

- Widziałem, że Manuel Neuer idzie w moją lewą, jego prawą stronę. Chciałem bardziej uderzyć w mój prawy róg, ale zostawił rękę. Myślę, że na 100 bramkarzy 99 by tego pewnie nie wyjęło - mówił po meczu Lewandowski.

A były pomocnik reprezentacji Niemiec i Bayernu Monachium Dietmar Hamann "na gorąco" stwierdził, że to jedna z najlepszych bramkarskich interwencji, jakie kiedykolwiek widział.

Lewandowski trafił do siatki reprezentacji Niemiec po raz drugi w karierze - wcześniej wpisał się na listę strzelców podczas meczu rozegranego we wrześniu 2011 w Gdańsku (2:2), ale wówczas w bramce aktualnych mistrzów świata stał Tim Wiese.