Dramat spadkowicza - relacja z meczu PGE GKS Bełchatów - GKS Katowice

Podopieczni Rafała Ulatowskiego, mimo szybko strzelonej bramki i gry w przewadze przez większość spotkania, zanotowali trzecią porażkę w sezonie.

Marcin Olczyk
Barwy klubowe GKS-u Bełchatów / Barwy klubowe GKS-u Bełchatów

Gospodarze sobotniego spotkania już od pierwszych minut ruszyli do ataku, na co zupełnie nieprzygotowani wydawali się być przyjezdni. Z każdą kolejną akcją pod bramką Rafała Dobrolińskiego było coraz groźniej. Niefrasobliwość gości ukarana została zresztą już w 10. minucie spotkania, kiedy wychodzącego na czystą pozycję Cezarego Demianiuka faulował Adrian Jurkowski. Po chwili burzliwych dyskusji i przepychanek arbiter pokazał obrońcy GKS-u Katowice czerwoną kartkę. Do piłki ustawionej tuż przed polem karnym podszedł zaś Seweryn Michalski i ładnym, mierzonym strzałem pokonał zasłoniętego przez mur bramkarza zespołu ze Śląska.

Gospodarze po objęciu prowadzenia nie zamierzali zwalniać tempa i dalej regularnie nękali defensywę rywali. W 23. minucie po indywidualnej akcji Bartłomieja Bartosiaka okazję do podwyższenia wyniku miał Patryk Rachwał, ale kapitanowi PGE GKS-u Bełchatów zabrakło dokładności. Piłkarze spadkowicza z ekstraklasy nie zrażali się jednak niepowodzeniami i cierpliwie konstruowali kolejne akcje ofensywne. Na zakończenie jednej z nich z dystansu w poprzeczkę trafił Lukas Kuban.

Dominacja podopiecznych Rafała Ulatowskiego w pierwszej części spotkania nie podlegała dyskusji. Mocno odmłodzony skład zespołu z województwa łódzkiego dyktował warunki gry przez całe 45 minut, niemal nie schodząc z połowy przeciwnika. Do potwierdzenia jego zdecydowanej przewagi brakowało tylko kolejnych bramek. Osłabieni goście często mieli poważne problemy już choćby z wyprowadzaniem piłki z własnego pola karnego. W związku z tym, pod bramką debiutującego w rozgrywkach I ligi Pawła Lenarcika meldowali się bardzo rzadko.
Łukasz Pielorz pogrążył w sobotę bełchatowian Łukasz Pielorz pogrążył w sobotę bełchatowian
Po zmianie stron inicjatywa wciąż należała do miejscowego zespołu, choć stwarzanie groźnych sytuacji sprawiało im dużo więcej problemów, niż przed przerwą. Po kwadransie od wznowienia główką po dośrodkowaniu z rzutu rożnego nieźle uderzył Vaclav Cverna, ale piłka minimalnie minęła słupek bramki gości. Do głosu coraz częściej zaczęli jednak dochodzić katowiczanie. Z czasem mecz się wręcz wyrównał, a gospodarze wydawali się nie mieć w tym okresie żadnego pomysłu na sforsowanie formacji defensywnej GKS-u.

W 78. minucie odzyskujący rezon podopieczni Piotra Piekarczyka doprowadzili wreszcie do wyrównania. Strzelcem gola okazał się wprowadzony niewiele wcześniej do gry Filip Burkhardt, który w zamieszaniu podbramkowym potrafił wykorzystać dogranie Rafała Pietrzaka i pokonać bezradnego Lenarcika. Gościom wciąż było jednak mało i osiem minut później wyszli na prowadzenie 2:1. Po ładnie rozegranej akcji, tuż zza pola karnego, płaskim strzałem przy słupku, bramkarza gospodarzy pokonał Łukasz Pielorz, wprawiając w osłupienie miejscowych kibiców.

W samej końcówce z boiska wyleciał kolejny z katowiczan - Grzegorz Goncerz, ale nie przeszkodziło to jego zespołowi dotrwać do szczęśliwego końca i dość niespodziewanie pokonać na wyjeździe PGE GKS Bełchatów 2:1. Gospodarze zanotowali drugą porażkę z rzędu i mogą stracić kontakt ze ścisłą czołówką tabeli. Przyjezdni zaś, po dwóch kolejnych porażkach, wreszcie mają powody do zadowolenia i okazję, by odetchnąć z ulgą.

PGE GKS Bełchatów - GKS Katowice 1:2 (1:0)
1:0 - Seweryn Michalski 12'
1:1 - Filip Burkhardt 78'
1:2 - Łukasz Pielorz 86'