El. Euro 2016: Austria w finałach po miażdżącym zwycięstwie nad Szwecją!

Reprezentacja Austrii w finałach mistrzostw Europy! Zespół Marcela Kollera przypieczętował awans znakomitym występem i wyjazdowym triumfem nad Szwecją.

Szymon Mierzyński

Austriacy spisali się fenomenalnie i zdeklasowali ekipę Trzech Koron na jej terenie. Popis dali zwłaszcza w pierwszej połowie, w której dominowali bezdyskusyjnie, z zadziwiającą łatwością stwarzając czyste sytuacje.

Na efekty nie trzeba było długo czekać. Już w 9. minucie David Alaba wykorzystał rzut karny podyktowany za bezmyślny faul Kima Kallstroma na Zlatko Junuzoviciu. Piłkarz Bayernu Monachium zmylił Andreas Isaksson i uderzył podcinką w środek bramki.

W 38. minucie było 0:2, a Szwedzi dali się zaskoczyć w banalny sposób. Po długim wrzucie z autu Marc Janko przedłużył lot piłki głową i z najbliższej odległości w siatce umieścił ją Martin Harnik. Przed przerwą reprezentacja Austrii mogła prowadzić nawet wyżej, ale w kilku akcjach zabrakło jej skuteczności.

Po zmianie stron Szwedzi wreszcie zaczęli grać lepiej, lecz byli mało efektywni w swych poczynaniach. Gole natomiast wciąż zdobywali goście. W 77. minucie Janko z zimną krwią wykorzystał sytuację sam na sam z Isakssonem, zaś tuż przed upływem regulaminowego czasu gry Harnik trafił do pustej bramki po tym jak jego zespół kilkoma podaniami całkowicie rozmontował defensywę przeciwnika.

Dopiero w 91. minucie podopieczni Erika Hamrena uratowali twarz. Honorowego gola przytomnym płaskim strzałem zdobył Zlatan Ibrahimović.

Austria ma teraz 22 punkty i może świętować awans do turnieju finałowego. Szwedzi natomiast stracili 2. miejsce w grupie G. Aktualnie zajmują je Rosjanie, którzy bez trudu ograli na wyjeździe Liechtenstein aż 7:0. Z kolei w trzecim wtorkowym meczu Czarnogóra pokonała Mołdawię i ma obecnie tylko jedno oczko mniej od ekipy Trzech Koron.

Rosjan, Szwedów i Czarnogórców czeka jeszcze bardzo zacięta walka, jednak w najlepszej sytuacji jest drużyna Erika Hamrena, która ma łatwy terminarz. Najpierw bowiem zagra na wyjeździe z Liechtensteinem, zaś na koniec eliminacji podejmie Mołdawię.

Szwecja - Austria 1:4 (0:2)
0:1 - David Alaba (k.) 9'
0:2 - Martin Harnik 38'
0:3 - Marc Janko 77'
0:4 - Martin Harnik 88'
1:4 - Zlatan Ibrahimović 90+1'

Szwecja: Andreas Isaksson - Sebastian Larsson, Mikael Antonsson, Andreas Granqvist, Martin Olsson (82' Jimmy Durmaz), Erkan Zengin (62' Isaac Kiese Thelin), Albin Ekdal (86' Abdullah Khalili), Kim Kallstrom, Emil Forsberg, Marcus Berg, Zlatan Ibrahimović.

Austria: Robert Almer - Florian Klein, Sebastian Proedl, Aleksandar Dragović, Christian Fuchs, Julian Baumgartlinger, David Alaba, Martin Harnik, Zlatko Junuzović (80' Marcel Sabitzer), Marko Arnautović (88' Jakob Jantscher), Marc Janko (84' Stefan Ilsanker).

Żółte kartki: Andreas Granqvist (Szwecja) oraz Zlatko Junuzović, Marc Janko (Austria).

Sędzia: Carlos Velasco Carballo (Hiszpania).