Debiut marzeń i co dalej?

Debiut marzeń i co dalej? Jak potoczyły się losy reprezentantów Polski, którzy zadebiutowali w narodowych barwach równie udanie, co Bartosz Kapustka w meczu z Gibraltarem?

Maciej Kmita

Bartosz Kapustka
el. Euro 2016 vs Gibraltar (8:1)

Dla niespełna 19-letniego Bartosza Kapustki powołanie na mecze el. Euro 2016 z Niemcami (1:3) i Gibraltarem (8:1) było pierwszym w karierze. Selekcjoner Adam Nawałka szybko zaufał młodemu pomocnikowi Cracovii i w spotkaniu z Gibraltarem wpuścił go na boisko w 62. minucie, a ten już 11 minut później zdobył swojego premierowego gola w narodowych barwach.

Bramki w reprezentacyjnych debiutach zdobywali też m.in. Włodzimierz Lubański,Wojciech Kowalczyk, Emmanuel Olisadebe, Zygfryd Szołtysik, Paweł Brożek,Mirosław Trzeciak czy Ludovic Obraniak, ale ich premierowe występy przypadły na spotkania towarzyskie. W tym gronie jest także sam Adam Nawałka. Selekcjoner zadebiutował w reprezentacji Polski 12 kwietnia 1977 roku w towarzyskim spotkaniu z Węgrami (1:2) i od razu wpisał się na listę strzelców. Był niewiele starszy od Kapustki, bo w dniu debiutu miał 19 lat i 172 dni.

Kapustka jest najmłodszym zawodnikiem, jaki wystąpił w meczu o punkty reprezentacji Polski od 20 lat i czasu Marcina Kuźby. Ten swój premierowy występ w narodowych barwach zaliczył w meczu el. Euro 1996 z Azerbejdżanem, mając 18 lat i 214 dni. Kapustka jest też drugim najmłodszym reprezentantem Polski w XXI wieku - młodszy był tylko Arkadiusz Milik, który w dniu debiutu miał 18 lat i 227 dni, podczas gdy "Kapi" liczył sobie 18 lat i 258 dni.

Pomocnik Cracovii został 920. reprezentantem Polski w historii, a 70., który debiut okrasił golem. Mało tego, zawodnik Pasów został dopiero dziesiątym kadrowiczem w historii, któremu udało się zdobyć bramkę w debiutanckim występie w meczu Biało-Czerwonych o punkty, a Kapustka jest najmłodszym piłkarzem w tym gronie.

Jak potoczyły się losy innych reprezentantów, którzy zaliczyli debiut marzeń w narodowych barwach?

Czy Bartosz Kapustka zadomowi się w reprezentacji Polski?