Emigranci: Polacy znów błysnęli!

To był udany weekend dla Polaków występujących w zagranicznych klubach. Nasi emigranci byli bohaterami swoich zespołów, zdobywając ważne bramki i asystując. Zapraszamy na tradycyjny przegląd dokonań Biało-Czerwonych.

Adrian Mierzejewski (Al-Nassr Rijad)

W piątkowym meczu 3. kolejki saudyjskiej ekstraklasy z Najrans SC (2:0) swojego czwartego gola w sezonie zdobył Adrian Mierzejewski z Al-Nassr. 41-krotny reprezentant Polski trafił do siatki rywali w 51. minucie gry, ustalając wynik spotkania na 2:0 dla mistrza Arabii Saudyjskiej.

To już czwarty gol Mierzejewskiego w piątym występie w sezonie 2015/2016, a dorobek polskiego pomocnika uzupełnia jedna asysta. Przy udziale "Mierzeja" Al-Nassr odniósł pierwsze ligowe zwycięstwo w bieżącej kampanii. W dwóch poprzednich meczach zespół Polaka zdobył dwa punkty.

Zobacz bramkę Adriana Mierzejewskiego: [dailymotion=x378luu]

Arkadiusz Milik (Ajax Amsterdam)

W czwartek dziennik "Telegraaf" umownie pogrzebał 21-latka, sugerując, że jego czas w Amsterdamie dobiegł końca, tymczasem w weekend reprezentant Polski poprowadził Ajax do piątego ligowego zwycięstwa w sezonie. W 34. minucie spotkania 6. kolejki Eredivisie z Excelsiorem Rotterdam (2:0) zgrał piłkę głową do Anwara El-Ghaziego, który po chwili dał drużynie Franka de Boera prowadzenie 1:0, a w 42. minucie sam Filipa Kurtę uderzeniem prawą nogą z 20 metrów.

Ogólny dorobek reprezentanta Polski w sezonie 2015/2016 to 11 występów, pięć goli i cztery asysty. Milik ma udział w bramce Ajaksu co 92 rozegrane minuty.

Zobacz asystę i bramkę Arkadiusza Milika:

Wkrótce zaprezentujemy pełen raport dotyczący wybrańców Adama Nawałki na październikowe mecze el. Euro 2016 ze Szkocją i Irlandią.

Maciej Rybus (Terek Grozny)

Reprezentant Polski wypadł z "11" Tereka i w sobotnim meczu 9. kolejki rosyjskiej ekstraklasy z FK Ufa (4:1) wszedł do gry w 71. minucie, ale już po 10 minutach zdobył swoją drugą bramkę w sezonie, pokonując golkipera rywali płaskim uderzeniem niemal z zerowego kąta po prostopadłym podaniu Ismaila Aissatiego.

Był to ósmy ligowy występ Rybusa w sezonie 2015/2016. Na dorobek 26-letniego skrzydłowego składają się dwie bramki i jedna asysta.

Zobacz bramkę Macieja Rybusa:

Adam Marciniak (AEK Larnaka)

W niedzielnym meczu 4. kolejki cypryjskiej ekstraklasy AEK Larnaka pokonał 1:0 Aris Limassol, a zwycięską bramkę zdobył Adam Marciniak, który w 40. minucie spotkania wykorzystał głową dośrodkowanie Vladimira Boljevicia z rzutu rożnego.

To jego pierwsze trafienie w czwartym występie w barwach wicemistrza Cypru. 27-latek jest związany z AEK-iem od lipca tego roku, a do Larnaki przeniósł się na zasadzie wolnego transferu z Cracovii. Po czterech meczach AEK ma na koncie 10 punktów i jest wiceliderem cypryjskiej ekstraklasy.

Co ciekawe, premierowy gol obrońcy w barwach AEK-u zbiegł się w czasie z przylotem na Cypr jego rodziny.

Zobacz bramkę Adama Marciniaka:

Damien Perquis (Toronto FC)

Przed tygodniem były reprezentant Polski posłał piłkę do swojej siatki w meczu z New England Revolution (1:3), ale tym razem trafił już do właściwej bramki. W 38. minucie spotkania 30. kolejki MLS z Colorado Rapids (3:0) Perquis wykorzystał dośrodkowanie Sebastiana Giovinco z rzutu rożnego, podwyższając prowadzenie swojej drużyny na 3:0.

To jego pierwszy gol w barwach Toronto FC, z którym związany jest od stycznia tego roku. Czekał na niego do 22. ligowego występu dla kanadyjskiego klubu.

Zobacz bramkę Damiena Perquisa

Jacek Magdziński (Academica Petroleos Clube do Lobito)

Dobrą strzelecką formę podtrzymuje nasz rodzynek w Angoli. W meczu 26. kolejki tamtejszej ekstraklasy z Atletico Sport Aviacao (2:0) Magdziński zdobył swoją ósmą ligową bramkę w sezonie. Polak trafił do siatki w drugim spotkaniu z rzędu - przed tygodniem ustrzelił dublet w spotkaniu z GD Interclube.

Eugen Polanski (TSG 1899 Hoffenheim)

W meczu 5. kolejki Bundesligi z 1.FSV Mainz (1:3) swoją drugą asystę w sezonie zaliczył Eugen Polanski. W 13. minucie spotkania były reprezentant Polski idealnie w tempo zagrał na wolne pole do rozpędzonego Jonathana Schmida, który wybiegł na czystą pozycję i nie miał problemów, by wygrać pojedynek z Lorisem Kariusem.

Mimo dobrego występu Polaka Hoffenheim uległo rywalowi z Moguncji 1:3 i wciąż czeka na pierwsze zwycięstwo w zespole. Po pięciu kolejkach zespół Polanskiego ma na koncie tylko jeden punkt i zajmuje 15. miejsce w ligowej tabeli.

Paweł Kieszek (GD Estoril-Praia)

Bohaterem swojego zespołu został Paweł Kieszek. W meczu 5. kolejki portugalskiej ekstraklasy z CD Tondela (1:0) polski golkiper GD Estoril-Praia obronił rzut karny, czym zabezpieczył zwycięstwo swojej drużyny. Ekipa Polaka prowadziła od 78. minuty 1:0, a w 87. minucie podyktowano przeciwko niej "11", którą wykonał Pioja, ale Kieszek obronił jego strzał.

31-letni Kieszek jest numerem jeden w bramce portugalskiego zespołu. Wystąpił w każdym z pięciu dotychczasowych spotkań - w trzech zachował czyste konto, a w dwóch pozostałych puścił sześć bramek.

Cezary Wilk (Real Saragossa)

W niedzielnym meczu 5. kolejki hiszpańskiej II ligi z Osasuną Pampeluna (0:1) czerwoną kartkę obejrzał Cezary Wilk z Realu Saragossa. Polski pomocnik tradycyjnie znalazł się w wyjściowej "11" zespołu z Aragonii, ale nie wytrwał na boisku do końcowego gwizdka, bowiem w doliczonym czasie gry II połowy został ukarany drugą żółtą.

To pierwsze wykluczenie Wilka, odkąd występuje w Hiszpanii, czyli od sezonu 2013/2014. 29-letni jest podstawowym zawodnikiem Realu. Jego bilans w bieżącym sezonie to pięć występów od pierwszego gwizdka i jeden gol.

Po pięciu kolejkach Real ma na koncie pięć punków i zajmuje 17. miejsce w ligowej tabeli, mając tylko jedno "oczko" przewagi nad strefą spadkową.

Łukasz Skowron (AEL Limassol)

Debiutu w AEL-u Limassol doczekał się Łukasz Skowron. 24-letni golkiper stanął w bramce swojej ekipy w meczu 4. kolejki z Ermísem Aradippou (1:0) i już w debiucie zachował czyste konto.

Skowron przeniósł się na Cypr w Lipcu. Wcześniej występował w Wiśle Płock, Polonii Warszawa, Radomiaku Radom i Arce Gdynia.