KokpitKibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Zimowe

Platini namawiał do głosowania na Blattera. Czy to koniec kariery Francuza?

Błyskotliwa kariera Michela Platiniego może zakończyć się wyjątkowo bolesnym upadkiem. Szwajcarscy prokuratorzy podejrzewają go o przyjęcie łapówki. Na jaw wyszło, że szef UEFA namawiał krajowe federacje do wspierania Seppa Blattera

Marek Wawrzynowski
Marek Wawrzynowski

W 2011 roku Platini podpisał się pod odezwą skierowaną do 53 szefów poszczególnych federacji, by ci w wyborach na prezydenta FIFA, oddali swój głos na Seppa Blattera.

W tamtym okresie Owen Gibson z Guardiana tłumaczył, iż "poparcie UEFA nie jest nieoczekiwane. Przypuszczalnie Platini zechce startować na prezydenta FIFA w 2015 roku i te ambicje mogą być zagrożone, jeśli jego konkurent, Bin Hammam wygra. Z kolei Blatter obiecał, że będzie służył jeszcze tylko cztery lata"

Po latach okazało się, że Blatter jest znacznie mocniej przyspawany do swojego stołka i dopiero amerykańscy prokuratorzy znaleźli sposób na to, by go oderwać.

Istotne jest jednak, że tamte wybory nastąpiły wkrótce po tym jak Platini otrzymał od FIFA przelew na 2 miliony franków szwajcarskich (ok 1,8 mln euro). Ujawnili to przedstawiciele szwajcarskiej prokuratury generalnej, którzy w piątek przeszukiwali biura Blattera i mieli pełny dostęp do dokumentów.

Platini miał otrzymać pieniądze za rzekome prace na rzecz FIFA wykonane w latach... 1999-2002. Czyli FIFA stwierdza, że zapłaciła mu 9 lat po wykonaniu zlecenia.

Sam zainteresowany również tłumaczy się w ten sposób. W oświadczeniu przypomina, że nie jest oskarżonym w sprawie a świadkiem.

"Zostałem poproszony przez prokuraturę by dostarczyć informacje do toczącego się śledztwa w sprawie FIFA. Zawsze pomagałem instytucjom w ich pracy śledczej i gwarantowałem pełną współpracę. Co o pieniędzy, które otrzymałem, chciałbym zaznaczyć, że to kwota za prace, które wykonałem na kontrakcie z FIFA i cieszę się że mogłem wyjaśnić prokuratorom wszystkie sprawy związane z tym zagadnieniem. zaznaczyłem też, że mieszkam w Szwajcarii i jestem dostępny dla prokuratorów w każdej chwili w celu wyjaśnienia spraw związanych ze śledztwami"

Już wcześniej na powierzchnię wyszło kilka podejrzanych historii związanych z byłym fantastycznym rozgrywającym. Francuska prasa pisała, że przyjął on od Rosjan obraz Picassa z Ermitażu, muzeum państwowego w Sankt Petersburgu. Z kolei jego syn Laurent, otrzymał wysoką posadę w PSG zarządzanym przez Katarczyków. Wszystko to wiąże się z przyznaniem Rosji i Katarowi prawa do organizacji mundiali w 2018 i 2022 roku.

Ostatnie doniesienia mogą oznaczać koniec błyskotliwej kariery Platiniego. I to w momencie, gdy osiągnęła niemal najwyższy pułap. Platini jeszcze wczoraj był faworytem wyścigu o wskoczenie na tron zajmowany dotychczas przez Blattera.

Marek Wawrzynowski

Polub Piłkę Nożną na Facebooku
Zgłoś błąd
Inf. własna/Guardian
Komentarze (1)
 • AntyFarsa Zgłoś komentarz
  kolejna menda! jesli ktos wierzy jeszcze, ze pilka nozna w Europie nie jest ustawiona zal mi go... wszystko to kasa i KASA... jedynie polska pilka kasie narazie sie opiera i to jest w niej
  Czytaj całość
  piekne!!!
  Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
  ×
  Sport na ×