WP SportoweFakty.wp.pl – wiadomości sportowe, relacje live, wyniki meczów

Kokpit Kibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Skoki narciarskie
 • Tenis
)

Mistrzostwo, rekordy i kompromitacje. Legia już bez Berga

Zdobył mistrzostwo i je stracił. Zadziwiał w Europie i kompromitował się w Polsce. Legia Warszawa jest już bez Henninga Berga. A jaka była z Norwegiem na ławce?
Jacek Stańczyk
Jacek Stańczyk
Aleksander Majdański/Newspix.pl

Z Manchesteru United do Warszawy

To było ogromne zaskoczenie. Już nie samo zwolnienie Jana Urbana tuż po zakończeniu jesiennej części rozgrywek (grudzień 2013), ale wybór jego następcy. Henning Berg w piłkę grał bardzo dobrze, zdobywał trofea z Blackburn Rovers i Manchesterem United, ale w Polsce był trenerskim anonimem. Tymczasem teraz miał poprowadzić Legię Warszawa, mistrza Polski i aktualnego lidera tabeli. Bo Jan Urban odchodząc, zostawił drużynę na pierwszym miejscu. Plan właścicieli stołecznego klubu wydawał się prosty. Poprzez osobę obytą w wielkim piłkarskim świecie sami chcieli się do tego świata zbliżyć.

– Od dłuższego czasu toczyły się rozmowy dotyczące wizji rozwoju Legii oraz tego, jak klub życzyłby sobie, aby wyglądała współpraca ze sztabem szkoleniowym. Klub doszedł do wniosku, że niezbędny jest krok w przód i zatrudnienie kogoś ze świeżym spojrzeniem oraz doświadczeniem wyniesionym z wielkich, europejskich zespołów. To młody szkoleniowiec, który posiada wystarczającą wiedzę, determinację oraz doświadczenie wyniesione ze swojej długiej kariery piłkarskiej. Jego podejście do zawodu i standardy, które wprowadzi do klubu, na pewno zbliżą nas do Europy - tłumaczył prezes Bogusław Leśnodorski.

Szefostwo Legii również nam wyjaśniało potem, że wiążąc się z Bergiem, liczyło na to, że Norweg poukłada klub na wszystkich jego szczeblach sportowych. Chodziło nie tylko o prowadzenie pierwszej drużyny, ale o zarządzanie większym zespołem. Mówimy tu chociażby o współpracy z drugą drużyną, z akademią. Berg miał być trenerem - menedżerem. Ponoć tej drugiej umiejętności brakowało właśnie Urbanowi.

Berg trener dawał początkowo radę. W zasadzie mistrzostwo zdobył z łatwością. Wiosną 2014 roku Legia w szesnastu ligowych meczach wygrała aż dwanaście razy. Przegrała tylko dwukrotnie wliczając w to walkower z Jagiellonią Białystok. To była piękna zapowiedź drugiej połowy roku.

A Berg jawił się jako ten, który pociągnie polskiego mistrza do wielkiej Europy.

Polub Piłkę Nożną na Facebooku
inf własna
Zgłoś błąd

Komentarze (2):

[ Anuluj ] Odpowiadasz na komentarz:

Dowiedz się jak umieszczać linki od tagów, pogrubiać tekst, itp.
 • Białe Legiony 0
  Że z Bergiem Legia "wyżej nie podskoczy" , to wiedzą już nawet dzieci. Ale czy ruski trener , nerwus i zamordysta to dobry zmiennik , .... nie jestem pewien. Jedno jest pewne , zmiany sa konieczne , bo tkwienie w tym maraźmie cofa Legię w rozwoju.
  Odpowiedz Zgłoś Zablokuj
 • Tabela Wszech Czasów 0
  Bereś odbębnił 3 mecze kary i dobrze o tym wiedział, tylko blondyna popełniła błąd nie zgłaszając go na mecze z amatorami, gdzie kara by mogła spokojnie minąć. On nie musiał sprawdzać, czy jest wpisany na listę. To obowiązek Ostrowskiej. Trochę dziwne przepisy, ale nie pierwsze i nie ostatnie.
  Odpowiedz Zgłoś Zablokuj
Pokaż więcej komentarzy (2)
Pokaż więcej komentarzy (2)
Pokaż więcej komentarzy (2)