LE: Hiszpanie i Anglicy dominują w stawce. W losowaniu 1/8 finału nie będzie obostrzeń, możliwe wielkie hity!

46 bramek padło w rewanżowych spotkaniach 1/16 finału Ligi Europy. Znakomicie spisały się drużyny z Anglii i Hiszpanii, niezbyt dobrze poszło natomiast ekipom włoskim.

Szymon Mierzyński

Przedstawiciele Premier League, którzy dotąd traktowali te rozgrywki po macoszemu, tym razem stanęli na wysokości zadania i w komplecie awansowali do kolejnej fazy. Tottenham i Manchester United wywalczyły kwalifikację z przytupem, problemy miał tylko Liverpool, który za nieskuteczność w meczu z FC Augsburg zapłacił wielkimi nerwami w końcówce.

Hiszpanie nie mają na koncie kompletu zwycięstw, ale też mogą się cieszyć z awansu wszystkich przedstawicieli. Wielkich powodów do radości nie mają natomiast Włosi. W 1/8 finału znalazło się Lazio Rzym, odpadły z kolei Fiorentina i Napoli. Zespoły z Serie A mają czego żałować, bo cały czas przecież walczą o odebranie Anglikom jednego miejsca w Lidze Mistrzów.

Tylko jedna dogrywka

W 1/16 finału nie zobaczyliśmy ani jednego konkursu rzutów karnych, w jednej parze natomiast konieczne było zarządzenie dogrywki. Olympiakos Pireus odrobił straty z Belgii, po 90 minutach prowadził z Anderlechtem 1:0, lecz w doliczonym czasie poległ już bezdyskusyjnie i odpadł po porażce 1:2.

Dogrywką pachniało także w potyczce Athletiku Bilbao z Olympique Marsylia. Po wyjazdowym zwycięstwie we Francji Baskowie dość niespodziewanie stracili u siebie gola i uratowało ich dopiero trafienie Sabino Merino w 81. minucie.

Rekordowa Valencia

10:0 w dwumeczu na tym etapie to wręcz fenomen! W takich właśnie rozmiarach Valencia zdemolowała Rapid Wiedeń (u siebie wygrała 6:0, zaś na wyjeździe 4:0). W Lidze Europy nigdy wcześniej nie zdarzyło się, by w fazie pucharowej którykolwiek z uczestników awansował po tak miażdżącym triumfie.

Na kolejnej karcie prezentujemy komplet wyników rewanżowych meczów 1/16 finału.

Która drużyna jest głównym faworytem Ligi Europy?