LE: Przyczajony Szachtar wypracował zaliczkę w Bradze

W pierwszym ćwierćfinałowym meczu Ligi Europy, SC Braga nie była w stanie wykorzystać atutu własnego boiska i przegrała z Szachtarem Donieck 1:2. Ukraińcy zagrali świetnie taktycznie i przed rewanżem wypracowali jednobramkową zaliczkę.

Dominik Polesiński
PAP/EPA / ESTELA SILVA

Spośród wszystkich par, ćwierćfinał w Bradze uznawany był za najmniej ciekawą rywalizację. Piłkarze mieli zatem postarać się, by ta opinia poszła w odstawkę. Pierwsza połowa jednak nie należała do wybitnych. Goście z Ukrainy skupili się na pracy w defensywie, a gospodarze nie bardzo mieli pomysł, by przedostać się w pole karne Andrija Piatowa. Były jedynie strzały z dystansu, ale te, mimo iż celne, nie pachniały golem.

Tuż przed przerwą Szachtar wyszedł na prowadzenie. Dośrodkowaną z kornera piłkę, przedłużył głową jeden z graczy gospodarzy. Na dalszy słupek nabiegł Jarosław Rakickij i skutecznie uderzył nad rękoma bramkarza. Futbolówka lekko zmieniła kierunek po kontakcie z nogą Vukcevicia i to zupełnie zdezorientowało Matheusa.

Druga odsłona meczu była już zdecydowanie lepsza. Obie ekipy postawiły na otwartą grę. Pod obiema bramkami dużo się działo, ale gole nie padały. Najlepszą okazję na doprowadzenie do remisu miał w 53. minucie Rafa Silva. Pomocnik znalazł się z piłka na 13. metrze, ale huknął tylko w poprzeczkę.

Kwadrans przed końcem Szachtar zadał drugi cios. Piatow dalekim wykopem zagrał do Marlosa, a ten z prawego skrzydła idealnie podał przed bramkę. Niewidoczny przez całe spotkanie Facundo Ferreyra uprzedził Matheusa.

Gdy wydawało się, że goście są już jedną nogą w półfinale, w ostatnich minutach gola dla gospodarzy zdobył wprowadzony z ławki Wilson Eduardo. Precyzyjny strzał głową wpadł tuż przy prawym słupku donieckiej bramki.

SC Braga - Szachtar Donieck 1:2 (0:1)
0:1 - Jarosław Rakickij 45'
0:2 - Facundo Ferreyra 75'
1:2 - Wilson Eduardo 89'

SC Braga: Matheus - Wanderson Souza Carneiro, Willy Boly, Ricardo Ferreira, Marcelo Goiano, Pedro Santos, Luiz Carlos, Nikola Vukcević (86' Filipe Augusto Carvalho Souza), Rafa Silva, Nikola Stojiljković (75' Wilson Eduardo), Ahmed Hassan.

Szachtar Donieck: Andrij Piatow - Darijo Srna, Iwan Ordeć, Jarosław Rakickij, Ismaily Goncalves dos Santos, Maksym Małyszew, Taras Stepanenko, Wiktor Kowałenko (88' Bernard Duarte), Marlos (82' Eduardo da Silva), Taison (79' Dentinho), Facundo Ferreyra.

Żółte kartki: Rafa Silva (Braga) oraz Jarosław Rakickij (Szachtar).

Sędzia: Jonas Eriksson (Szwecja).