Piast - Lechia: Wicelider rozbił Lechię i goni Legię!

Po bardzo dobrym i obfitującym w sytuacje spotkaniu Piast Gliwice pokonał 3:0 Lechię Gdańsk. Gole dla gliwiczan strzelali Uros Korun, Josip Barisić i z rzutu karnego Mateusz Mak. Chwilę przed bramką na 2:0 "jedenastki" nie wykorzystał Sebastian Mila.

Sebastian Kordek
PAP / Stanisław Rozpędzik
Pierwszy kwadrans był piłkarskimi szachami. Żadna ze stron nie chciała popełnić błędu i z respektem podchodziła do rywala. Jednak w 15. minucie Piast Gliwice bardzo mocno postraszył Lechię Gdańsk. Josip Barisić zgrał piłkę głową do Martina Nespora, a Czech długo się nie namyślając huknął z powietrza na wysokości pola karnego i gości uratowała poprzeczka. Po chwili to już Barisić miał swoją szansę, lecz Vanja Milinković-Savić dobrze skrócił kąt i Chorwat nie był w stanie oddać groźnego strzału.

Gliwiczanie osiągnęli przewagę, ale nie potrafili jej udokumentować. W 30. minucie Sasa Zivec wymienił szybkie podania z Barisiciem i napastnik gospodarzy wpadł w pole karne. Natomiast zamiast skupić się na precyzji, postawił na siłę i uderzył ponad bramką.

Po chwili było już jednak 1:0! Patrik Mraz dośrodkował z rzutu rożnego, piłkę przedłużył Hebert i z najbliższej odległości do siatki wpakował ją Uros Korun, dla którego było to drugie trafienie w tym sezonie.

Pierwsza połowa należała do Piasta. Biało-zieloni w zasadzie nie byli w stanie zagrozić gospodarzom, a wszystko na co było ich stać, to niegroźne strzały Flavio Paixao głową i Aleksandara Kovacevicia z rzutu wolnego.

W drugą odsłonę lepiej weszła Lechia. Swoje szanse mieli Grzegorz Kuświk i Kovacević, ale ich uderzenia nie sprawiły problemów Jakubowi Szmatule. Najlepszą okazję miał jednak Paixao, który po dograniu Sławomira Peszki miał dużo miejsca i czasu, lecz trafił prosto w golkipera gliwiczan.

Niebiesko-czerwoni odpowiedzieli chwilę później. Dobrze z rzutu wolnego dośrodkował Mraz, a Martin Nespor główkował ponad poprzeczką.

Goście po raz kolejny zagrozili Piastowi w 55. minucie. Sebastian Mila urwał się obrońcom i wychodził oko w oko ze Szmatułą, który świetnie wyszedł z bramki i uratował swój zespół.

W 77. minucie gdańszczanie mieli wymarzoną sytuację do wyrównania. Tomasz Mokwa sfaulował w polu karnym Jakuba Wawrzyniaka, a sędzia wskazał na "wapno". Do piłki podszedł Sebastian Mila, ale Jakub Szmatuła świetnie wyczuł intencje strzelającego i obronił jedenastkę!

Po chwili wszystko obróciło się o 180 stopni! Tym razem to Mraz był faulowany przez wprowadzonego minutę wcześniej Paweł Stolarski i Krzysztof Jakubik ponownie podyktował rzut karny. Mateusz Mak się nie pomylił i pewnie pokonał Savicia.

Jeszcze w doliczonym czasie gry Piast postawił kropkę nad "i". Mak dograł w pole karne, piłka została przedłużona i trafiła do Barisicia, który ładnym strzałem ustalił wynik spotkania na 3:0 dla gospodarzy.