Primera Division: Athletic wciąż walczy o Ligę Mistrzów! Ważna wygrana Basków

W niedzielne popołudnie spotkały się ekipy, które będą w przyszłym sezonie grać w europejskich pucharach - Athletic Bilbao oraz Celta Vigo. W interesującym meczu Baskowie wygrali 2:1 i wskoczyli na piątą pozycję w tabeli.

Igor Kubiak
Igor Kubiak
PAP/EPA / Luis Tejido

Mecz kapitalnie rozpoczął się dla Celty Vigo. Już w 13. minucie po zagraniu z własnej połowy Marcelo Diaza do sytuacji sam na sam wybiegł Fabian Orellana, który wykorzystał wyborną okazję i otworzył wynik meczu. Baskowie do wyrównania doprowadzili jeszcze przed przerwą.

Aritz Aduriz wywalczył rzut karny i sam wymierzył sprawiedliwość. 35-latek zdobył swojego 18. ligowego gola, dzięki czemu wyrównał swoje najlepsze osiągnięcie w karierze (tyle samo bramek zdobył w poprzednim sezonie). Doświadczony napastnik ponownie potwierdził, że liczy się w walce o wyjazd na Euro 2016 z reprezentacją Hiszpanii.

Aduriza w polu karnym ewidentnie faulował Gustavo Cabral, który za przewinienie obejrzał tylko żółtą kartkę. Stoper Celty nie wyciągnął jednak lekcji i kilka chwil później popełnił niemalże identyczny faul (tym razem przed "szesnastką"), po czym przedwcześnie wyleciał z boiska.

Po zmianie stron dominowali grający w przewadze gospodarze. Aktywny był Raul Garcia, który uderzył z dystansu w słupek. Były zawodnik Atletico miał nieco lepiej ustawiony celownik w 72. minucie, kiedy to po zagraniu Inakiego Williamsa zdobył gola na 2:1.

Wynik już się nie zmienił. Athletic traci 3 punkty do czwartego Villarreal, który jeszcze nie rozegrał swojego meczu w ramach 36. kolejki. Bilans bezpośrednich meczów jest na korzyść Żółtej Łodzi Podwodnej, dlatego Baskowie zagrają w eliminacjach do Ligi Mistrzów tylko w przypadku straty punktów w 2 z 3 meczów przez Villarreal. Celta do czwartej lokaty traci 4 punkty.

Athletic Bilbao - Celta Vigo 2:1 (1:1)
0:1 - Fabian Orellana 13'
1:1 - Aritz Aduriz (k.) 38'
2:1 - Raul Garcia 72'

Czerwona kartka: Gustavo Cabral /40', za drugą żółtą/ (Celta Vigo).