Liga Europy: Sevilla w finale! Świetna asysta Krychowiaka!

Zdjęcie okładkowe artykułu: AFP / CRISTINA QUICLER / AFP /
AFP / CRISTINA QUICLER / AFP /

W rewanżowym meczu 1/2 finału Ligi Europy Sevilla pokonała 3:1 Szachtar Donieck i po raz trzeci z rzędu awansowała do finału tych rozgrywek! Grzegorz Krychowiak rozegrał pełne 90 minut i popisał się świetną asystą przy golu Kevina Gameiro na 2:1.

Remis 2:2 w pierwszym meczu oznaczał, że w rewanżu na Sanchez Pizjuan to Szachtar musiał ruszyć do ataku. Pierwsze minuty spotkania należały zatem do gości z Ukrainy, ale nim zdążyli oni zagrozić bramce Davida Sorii, sami musieli wyciągać piłkę z własnej siatki.

W 9. minucie koszmarny błąd popełnił bowiem Maksym Małyszew, który na swojej połowie stracił piłkę na rzecz Kevina Gameiro. Pomocnik Szachtara był ostatnim zawodnikiem przed Andrijem Piatowem, więc Francuz miał otwartą drogę do bramki, ruszył ze zdobyczą w jej kierunku i z zimną krwią wykorzystał sytuację sam na sam z ukraińskim bramkarzem.

Sevilla nie poszła jednak za ciosem i do końca I połowy gra toczyła się pod dyktando Szachtara, a gospodarze za swoją bierność zostali skarceni. Wicemistrzowie Ukrainy mieli sporą przewagę, ale długo nie potrafili zatrudnić Sorii na linii bramkowej i dopiero w 44. minucie przeprowadzili akcję, wobec której obrońcy i bramkarz Sevilli byli bezradni. W końcowej fazie ataku Marlos rozerwał defensywę gospodarzy prostopadłym podaniem do Eduardo da Silvy, który nie okradł rodaka z pięknej asysty, posyłając piłkę do bramki Sevilli obok Sorii.

{"id":"","title":""}

Remis 1:1 nie dawał awansu Szachtarowi, więc Ukraińcy odważniej zaczęli II połowę. Już kilkanaście sekund po wznowieniu gry strzałem z 17 metrów Sorię zatrudnił Wiktor Kowałenko. Sevilla szybko jednak doszła do głosu i w 47. minucie wyszła na prowadzenie, a duży udział w bramkowej akcji miał Grzegorz Krychowiak. Reprezentant Polski pomknął środkiem pola i zewnętrzną częścią stopy zagrał w pole karne Szachtara do Gameiro, który minął Piatowa i posłał piłkę do pustej bramki. To druga asysta Krychowiaka w tej edycji Ligi Europy - pierwszą zaliczył w rewanżowym meczu 1/4 finału z Athletic Bilbao.

Andaluzyjczycy nie powielili błędu z I połowy i po zdobyciu bramki nie pozwolili Szachtarowi na przejęcie inicjatywy, a w 59. minucie wyprowadzili kolejny cios. Vitolo zaprosił do ataku Mariano, a prawy obrońca Sevilli huknął z 25 metrów, tak że Piatow nie miał szans na skuteczną interwencją.

Szachtar w tym momencie do awansu potrzebował zdobycia dwóch bramek, ale choć Ukraińcy nie złożyli broni po pięknym trafieniu Mariano, to Sevilla w zarodku dusiła wszystkie ofensywne próby gości i absolutnie panowała na boisku. Dość powiedzieć, że po golu na 3:1 Szachtar ani razu nie uderzył w światło bramki gospodarzy.

Sevilla awansowała do finału Ligi Europy po raz trzeci z rzędu. W dwóch poprzednich edycjach ekipa Unaia Emery'ego sięgała po trofeum. Tegoroczny finał odbędzie się 18 maja na St. Jakob-Park w szwajcarskiej Bazylei.

Sevilla FC - Szachtar Donieck 3:1 (1:1) 1:0 - Gameiro 9' 1:1 - Eduardo 44' 2:1 - Gameiro 47' 3:1 - Mariano 59' pierwszy mecz: 2:2, awans: Sevilla FC.

Sevilla: David Soria - Mariano, Adil Rami, Daniel Carrico, Benoit Tremoulinas (73' Sergio Escudero) - Steve N'Zonzi, Grzegorz Krychowiak - Coke, Ever Banega (89' Sebastian Cristoforo), Vitolo - Kevin Gameiro (82' Vicente Iborra).

Szachtar: Andrij Piatow - Darijo Srna, Ołeksandr Kuczer, Jarosław Rakickij, Ismaily - Maksym Małyszew, Taras Stepanenko - Marlos (84' Dentinho), Wiktor Kowałenko, Taison (76' Bernard) - Eduardo da Silva (84' Wellington Nen).

Żółte kartki: Banega, Vitolo (Sevilla) oraz Marlos, Rakickij, Kuczer, Srna, Eduardo, Ismaily (Szachtar).

Sędzia: Bjorn Kuipers (Holandia).