Copa America: Panama sprawiła psikusa. Były lechita w historycznym meczu

Reprezentacja Panamy odniosła zwycięstwo w swoim debiucie na Copa America. Pokonała 2:1 Boliwię dzięki dubletowi 35-latka. W historycznym meczu zagrał były lechita Luis Henriquez.

Getty Images / Mike Ehrmann

O pojedynku Panama kontra Boliwia mówiło się z uśmiechem "mecz dla koneserów". Nikt nie spodziewał się wielkiego futbolu, tym bardziej że Boliwia nie przyjechała na Copa America 2016 w najmocniejszym składzie. Skończyło się meczem walki z 43 faulami. Na szczęście również z odrobiną dramaturgii.

Najlepiej wyglądał początek spotkania. Głównie za sprawą Panamy, która zaatakowała i przez kwadrans nie opuściła połowy Boliwii. Efektem była bramka Blasa Pereza w 11. minucie. Napastnik Vancouver Whitecaps zaatakował piłkę wślizgiem i trafił w nią idealnie. Wyszedł mu strzał w sam narożnik po wrzutce Alberto Quintero. Los Canaleros pospieszyli z gratulacjami do weterana i motywowali się na dalszą część meczu.

Do przerwy Panama broniła skutecznie. Blisko wyrównania było raz po dośrodkowaniu z rzutu wolnego, ale Jaime Penedo zatrzymał strzał Juana Arce. Zapachniało niespodzianką. Panamczycy to debiutanci na imprezie o tak wysokiej randzie. Nigdy nie byli na mundialu, a Złoty Puchar CONCACAF nie cieszy się podobną popularnością, jak Copa America.

W przerwie rozpoczęła się monsunowa ulewa, a towarzyszył jej porywisty wiatr. Nawałnica przeszła również przez szatnię Boliwii, a jej efektem były dwie zmiany. Przebudowana drużyna wyrównała w 54. minucie. Gola na 1:1 zdobyła po rzucie wolnym. Głębokie dośrodkowanie wybił niezdarnie Harold Cummings, a z prezentu skorzystał Juan Arce i huknął pod poprzeczkę.

Remis był najgorszym możliwym wynikiem dla obu reprezentacji. W grupie towarzyszą im finaliści poprzedniego Copa America: Chile i Argentyna. Debiutant zdążył wyszarpać zwycięstwo 2:1 w 87. minucie, a gola zdobył ponownie Blas Perez. Tym razem weteran strzelił do opuszczonej bramki po podaniu Abdiela Arroyo. W tym momencie na boisku był zmiennik Luis Henriquez, czyli Panamczyk znany z Lecha Poznań.

Panama - Boliwia 2:1 (1:0)
1:0 - Blas Perez 11'
1:1 - Juan Arce 54'
2:1 - Blas Perez 87'

Panama: Jaime Penedo - Adolfo Machado, Felipe Baloy, Harold Cummings (64' Luis Henriquez), Roderick Miller - Armando Cooper (75' Abdiel Arroyo), Anibal Godoy, Gabriel Gomez, Alberto Quintero - Blas Perez, Gabriel Torres (56' Luis Tejeda).

Boliwia: Carlos Lampe - Ronald Eguino (46' Alejandro Melean), Nelson Cabrero, Edward Zenteno - Diego Bejarano, Fernando Saucedo (46' Jhasmani Campos), Pedro Azogue, Marvin Bejarano - Martin Smedberg-Dalence, Juan Arce - Yasmani Duk (87' Rodrigo Ramallo).

Żółte kartki: Cummings, Perez, Cooper, Machado (Panama) oraz Arce, Azogue (Boliwia).

Sędzia: Ricardo Montero (Kostaryka).