Zrobił to! Robert Lewandowski przekroczył magiczną granicę

Hat-trick ustrzelony przez Roberta Lewandowskiego w meczu z Danią oznacza, że "Lewy" w seniorskiej karierze zdobył już ponad 300 bramek. W XXI wieku nie było grającego na najwyższym poziomie Polaka, który mógłby się popisać podobnym osiągnięciem!

Maciej Kmita
PAP / Bartłomiej Zborowski

Robert Lewandowski najpierw w 20. minucie sobotniego spotkania el. MŚ 2018 pokonał Kaspera Schmeichela po zagraniu Kamila Grosickiego, 16 minut później pewnym strzałem wykorzystał rzut karny podyktowany za faul na Arkadiuszu Miliku, a na początku II połowy przeprowadził samotny rajd niemal od linii środkowej i pokonał Schmeichela uderzeniem w bliższy róg.

Po hat-tricku ustrzelonym w meczu z Danią Lewandowski ma na koncie już 302 bramki zdobyte w seniorskiej karierze. Kapitan reprezentacji Polski pracował na to osiągnięcie 4179 dni - tyle czasu minęło bowiem od meczu, w którym strzelił swojego pierwszego gola w seniorskiej karierze. Zrobił to 30 kwietnia 2005 roku jako zawodnik Delty Warszawa w spotkaniu gr. mazowieckiej IV ligi z KS Łomianki (4:1). Miał wtedy raptem 17 lat i 252 dni.

Premierowego gola w rozgrywkach UEFA Lewandowski strzelił 17 lipca 2008 roku w meczu I rundy el. Pucharu UEFA z Chazarem Lenkoran (1:0). Spotkanie z Kazachami było nie tylko jego pierwszym na arenie międzynarodowej, ale w ogóle premierowym w barwach Lecha Poznań. Świeżo upieczony król strzelców I ligi wszedł do gry w przerwie, a pół godziny później zdobył zwycięską bramkę.

Pierwsze trafienie w Lotto Ekstraklasie Lewandowski również zaliczył w swoim debiutanckim występie w najwyższej lidze - 8 sierpnia 2008 roku w spotkaniu Lecha z GKS-em Bełchatów (2:3) wszedł do gry w 63. minucie, a po czterech minutach trafił do siatki Brunatnych efektowną "piętką".

Po rozegraniu ledwie trzech meczów w ekstraklasie Lewandowski otrzymał od Leo Beenhakkera powołanie do reprezentacji Polski na spotkania el. MŚ 2010 ze Słowenią i San Marino. W pierwszym pojedynku nie wystąpił, ale w drugim Holender wpuścił go na plac gry w 59. minucie, a już osiem minut później 20-letni wówczas napastnik strzelił dla Polski gola na 2:0.

Na pierwsze trafienie dla Borussii Dortmund musiał czekać trochę dłużej niż na premierowe gole w Lechu i reprezentacji, bo do swojego 7. występu w barwach BVB, ale jak już wpisał się na listę strzelców, to od razu w prestiżowych derbach Zagłębia Ruhry (19.09.2010), ustalając wynik meczu z Schalke 04 Gelsenkirchen na 3:1 dla Borussii. Pierwszą bramkę w Lidze Mistrzów zdobył za to już w trzecim występie w tych elitarnych rozgrywkach, trafiając do siatki Olympiakosu Pireus (19.10.2011). Z kolei pierwszego gola w barwach Bayernu Monachium strzelił 30 sierpnia 2014 roku w spotkaniu z Schalke 04.

"Lewy" zdobywał bramki w czterech najwyższych klasach rozgrywkowych w Polsce, w niemieckiej Bundeslidze, Lidze Europy, Lidze Mistrzów, w meczach krajowych pucharów w Polsce i Niemczech oraz na niwie reprezentacyjnej. Jest królem strzelców trzech najwyższych szczebli rozgrywkowych w Polsce. Ma w dorobku też dwie korony króla strzelców Bundesligi, Pucharu Niemiec i el. Euro 2016. Ten ostatni tytuł zdobył, strzelając aż 13 goli - to rekord rozgrywek. Najlepszym jego sezonem był ten miniony, gdy w 64 występach dla Bayernu Monachium i reprezentacji Polski strzelił aż 51 goli.

W reprezentacji Polski Lewandowski zdobył 39 bramek, co daje mu czwarte miejsce na liście najlepszych strzelców w historii. Tyle samo trafień ma Ernest Pohl (39), a więcej jedynie Kazimierz Deyna (41), Grzegorz Lato (48) i Włodzimierz Lubański (48).