Kokpit Kibice
Relacje na żywo
  • wszystkie
  • Piłka Nożna
  • Siatkówka
  • Żużel
  • Koszykówka
  • Piłka ręczna
  • Skoki narciarskie
  • Tenis

Raport WP SportoweFakty: kibice ograbili Legię Warszawa z milionów

Maciej Kmita
Maciej Kmita


2014/2015

28 sierpnia 2014 roku w IV rundzie el. Ligi Europy Legia podjęła przy Łazienkowskiej 3 FK Aktobe. Spotkanie z Kazachami było pierwszym na stadionie Legii po decyzji UEFA o ukaraniu mistrzów Polski walkowerem za występ Bartosza Bereszyńskiego w rewanżowym spotkaniu III rundy el. Ligi Mistrzów z Celtikiem Glasgow, co poskutkowało odpadnięciem Wojskowych z walki o awans do fazy grupowej Champions League.

Zgodnie z przewidywaniami kibice Legii wykorzystali ten moment do manifestacji swojego niezadowolenia z decyzji UEFA, wywieszając transparent dedykowany piłkarskiej centrali ("Futbol nie ma znaczenia - pieniądze mają") i używając środków pirotechnicznych.

Istniała poważna obawa, że UEFA nie tylko ukarze Legię finansowo, ale też ze względu na użycie pirotechniki odwiesi karę rozegrania jednego spotkania w europejskich pucharach bez udziału publiczności, którą nałożyła na stołeczny klub we wrześniu ubiegłego roku. Ostatecznie na Legię nałożono "tylko" grzywnę w wysokości 80 tys. euro za "niewystarczającą organizację meczu".

Trzy miesiące później kibice Legii znowu o sobie przypomnieli. Podczas wyjazdowego spotkania fazy grupowej z KSC Lokeren naruszyli regulamin w kilku miejscach. UEFA wszczęła przeciwko klubowi postępowanie dyscyplinarne w związku zakłóceniem porządku, aktami wandalizmu, użyciem środków pirotechnicznych oraz przede wszystkim zachowaniem rasistowskim, jakiego w czasie spotkania dopuścili się kibice mistrzów Polski.

Regulamin dyscyplinarny UEFA zakłada trzystopniowy zestaw kar za wykroczenia, a na Wojskowych za zachowanie kibiców UEFA nałożyła już kary I i II poziomu polegające na zamknięciu części stadionu, całego obiektu i wysokiej grzywnie. Trzeci stopień kar zakłada rozegranie większej liczby meczów przy pustych trybunach, walkower, a nawet wykluczenie z rozgrywek. UEFA sięgnęła po pierwszą z możliwości. Stołeczny klub został ukarany:
- za zachowania rasistowskie: nakazem rozegrania dwóch kolejnych meczów w rozgrywkach UEFA bez udziału publiczności
- za zamieszki na stadionie: karą 80 tys. euro
- za użycie pirotechniki: karą 20 tys. euro
- za inne akty wandalizmu: karą 5 tys. euro

Na co Legia Warszawa mogłaby wydać pieniądze, które straciła przez zachowanie kibiców?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub Piłkę Nożną na Facebooku
Zgłoś błąd
inf. własna
Komentarze (22):
Zobacz więcej komentarzy (9)
Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×