Arka Gdynia - Piast Gliwice: zaskakujący wynik

Arka Gdynia przegrała pierwszy domowy mecz w Lotto Ekstraklasie w tym sezonie. Na jej stadionie w sobotnie popołudnie wygrał Piast Gliwice (2:1).

Bartosz Zimkowski
PAP / Adam Warżawa

Piast Gliwice w pierwszej połowie pokazał, że nie przyjechał do Gdyni bronić się głęboko na własnej połowie. Wicemistrzowie Polski dobrze weszli w mecz, nie dając Arce szans na stworzenie okazji strzeleckiej.

Sami trafili do siatki przeciwnika w 18. minucie spotkania. Gerard Badia źle uderzył z rzutu wolnego z 25 metrów, ponieważ piłka poleciała w środek muru, ale ten rozstąpił się, futbolówka odbiła się od jednego z zawodników Arki i zmyliła Konrada Jałochę.

Piast prowadził 1:0, a dla Badii to było pierwsze trafienie w tym sezonie w Lotto Ekstraklasie.

Dopiero kilka minut przed przerwą Arka zaczęła zagrażać bramce strzeżonej przez Jakuba Szmatułę, ale wynik się nie zmienił.

Po zmianie stron Dariusz Zjawiński opuścił boisko, a zastąpił go Paweł Abbott. Ta roszada mocno ożywiła grę gospodarzy i już osiem minut później doświadczony napastnik wywalczył rzut karny. Po jego strzale piłka trafiła w rękę Heberta i sędzia wskazał na "wapno".

Do piłki podszedł Marcus Vinicius da Silva i chociaż nie zmylił Szmatuły, to uderzył na tyle silnie i precyzyjnie, że bramkarz Piasta nie dał rady wybić piłki.

Kolejne fragmenty to koncert nieskuteczności Pawła Abbota. Snajper Arki miał dwie doskonałe okazje do zdobycia gola. Raz nie trafił w bramkę, a za kolejnym razem jego uderzenie obronił Szmatuła.

Zemściło się to w 88. minucie, kiedy po rzucie rożnym Michał Masłowski dośrodkował futbolówkę w pole karne, gdzie najwyżej wyskoczył Hebert i ładnym strzałem zdobył gola.

Piast odniósł pierwsze zwycięstwo po powrocie Radoslava Latala. Arka przegrała natomiast po raz pierwszy przed własną publicznością w tym sezonie.

Arka Gdynia - Piast Gliwice 1:2 (0:1)
0:1 - Gerard Badia 18'
1:1 - Marcus Da Silva (k.) 53'
1:2 - Hebert 88'

Arka: Jałocha - Zbozień, Sołdecki, Marcjanik, Warcholak - Marciniak (67' Hofbauer), Łukasiewicz - Marcus da Silva, Szwoch, Bozok (85' Yussuff) - Zjawiński (46' Abbott).

Piast: Szmatuła - Sedlar, Girdvainis, Hebert, Mraz - Korun, Radosław Murawski (46' Szeliga) - Pietrowski, Badia (85' Masłowski), Moskwik - Jankowski (73' Gotal).

Żółte kartki: Da Silva (Arka) oraz Sedlar, Pietrowski (Piast).

Sędzia: Jarosław Przybył.