El. MŚ 2018: Włosi urwali się ze stryczka i przedłużyli niesamowitą serię

W meczu 2. kolejki el. MŚ 2018 Włochy - Hiszpania (1:1) gospodarze urwali się ze stryczka i rzutem na taśmę uratowali remis, dzięki czemu przedłużyli niesamowitą serię, którą śrubują już od 1999 roku.

Maciej Kmita
PAP/EPA / EPA/ALESSANDRO DI MARCO

W czwartkowy wieczór w Turynie długo zanosiło się na to, że gospodarze ulegną dobrze dysponowanej reprezentacji Hiszpanii. La Furia Roja prowadziła od 55. minuty po koszmarnym błędzie Gianluigiego Buffona, który bezlitośnie wykorzystał Vitolo.

Włosi byli tylko tłem dla gości i nie potrafili w żaden sposób zagrozić bramce Davida de Gei, ale w 81. minucie pomocną dłoń podał im Sergio Ramos. Kapitan reprezentacji Hiszpanii sfaulował w swoim polu karnym Edera, a "11" na gola pewnym strzałem zamienił Daniele De Rossi.

Ratując remis w starciu z Hiszpanią, Squadra Azzurra przedłużyła niesamowitą serię, którą śrubuje już 17 lat. Italia nie przegrała bowiem żadnego z domowych spotkań o punkty od 8 września 1999 roku! Ostatnim zespołem, który wywiózł z Włoch komplet punktów, była Dania, która w meczu el. Euro 2000 pokonała Italię w Neapolu 3:2, choć przegrywała już 0:2.

Od tego czasu Włosi rozegrali przed własną publicznością 39 spotkań o punkty i nie przegrali ani jednego z nich. 32 mecze wygrali, a siedem zremisowali. Co ciekawe, Italia nigdy jeszcze nie przegrała domowego meczu eliminacji mistrzostw świata -wspomniane spotkanie z Danią zostało rozegrane w ramach eliminacji mistrzostw Europy. Domowy bilans w Włochów w drodze na kolejne mundiale to 43 zwycięstwa i siedem remisów.

Najlepsze w wykonaniu Italii były el. Euro 2012. Włosi wygrali spotkania z Wyspami Owczymi, Estonią, Słowenią i Irlandią Północną. Drużyna Cesare Prandelliego wbiła rywalom aż 12 goli, a sama nie straciła ani jednego. Z kolei mecz z Serbią został przerwany ze względu na zachowanie kibiców gości i Italia wygrała walkowerem.

Seria reprezentacji Włoch bez porażki przed własną publicznością w meczach o punkty: