Serie A: Juventus ucieka po mistrzostwo. Solidny Szczęsny nie zatrzymał lidera

Piłkarze Juventusu Turyn wygrali 1:0 z AS Roma w meczu na szczycie Serie A i mają siedem punktów przewagi w tabeli nad pokonanymi. Dobre interwencje zaprezentował Wojciech Szczęsny.

PAP/EPA / PAP/EPA/ALESSANDRO DI MARCO

Juventus Turyn wyszedł na prowadzenie po 15 minutach meczu, w którym od początku miał więcej do powiedzenia niż wicelider. Błąd popełnił Daniele De Rossi, który chwilę wcześniej kłócił się z sędzią i nie zdążył ustawić się na własnej połowie. Weteran stracił piłkę, a Gonzalo Higuain skorzystał z prezentu. Argentyńczyk przymierzył idealnie z 20. metra i Wojciech Szczęsny nie miał dużych szans na interwencję.

W pozostałych sytuacjach Polak bronił czujnie i skutecznie. Za ofensywę w jego zespole zabrał się Radja Nainggolan. Dwa uderzenia Belga były złe, ale już trzecie w boczną siatkę po solowym rajdzie. AS Roma była waleczna, ale nieskuteczna. Przez 45 minut oddała jeden strzał celny, a ich dalszy brak wykluczał zwycięstwo w jaskini lwa.

Tuż po przerwie rządzili piłkarze defensywni. Juventus nie musiał, a AS Roma nie potrafiła stwarzać sytuacji podbramkowych. Stołeczna drużyna denerwowała się i często podważała decyzje sędziego Daniele Orsato. W ten sposób traciła czas. Najbliżej zmiany wyniku 1:0 byli Diego Perotti oraz Stefano Sturaro. Obu zatrzymał bramkarz i szczególnie obrona Szczęsnego zasłużyła na wysoką notę za styl.

Polak był jednym z jasnych punktów swojego zespołu. Być może nawet najjaśniejszym.

Rozczarowali głównie piłkarze ofensywni AS Roma. Napastnik Edin Dzeko snuł się w przodzie, natomiast wprowadzonego w przerwie Mohameda Salaha było widać w akcji incydentalnie. Niewiele pomógł rzymianom również Stephan El Shaarawy. Wzorowo zorganizowany w obronie Juventus nie pozwolił rywalom rozwinąć skrzydeł.

Dzięki zwycięstwu turyńczycy mają siedem punktów przewagi nad pokonanymi w tabeli Serie A. Sezon nie jest jeszcze na półmetku i wiele może się wydarzyć, ale równocześnie za plecami mistrzów nie widać równo grającego konkurenta do mistrzostwa. Sobota należała do Starej Damy, ponieważ punkty stracił również 3. w tabeli AC Milan.

Juventus Turyn - AS Roma 1:0 (1:0)
1:0 - Gonzalo Higuain 15'

Juventus: Gianluigi Buffon - Stephan Lichtsteiner (68' Andrea Barzagli), Daniele Rugani, Giorgio Chiellini, Alex Sandro - Stefano Sturaro, Claudio Marchisio, Sami Khedira - Miralem Pjanić (51' Juan Cuadrado) - Gonzalo Higuain (82' Paulo Dybala), Mario Mandzukić.

Roma: Wojciech Szczęsny - Antonio Ruediger, Kostas Manolas (86' Bruno Peres), Federico Fazio, Emerson Palmieri - Daniele De Rossi (72' Stephan El Shaarawy), Kevin Strootman - Gerson (46' Mohamed Salah), Radja Nainggolan, Diego Perotti - Edin Dzeko.

Żółte kartki: Rugani, Alex Sandro (Juventus) oraz De Rossi, Dzeko, Gerson, Nainggolan, Ruediger (Roma).

Sędzia: Daniele Orsato.