Raport z kadry: reprezentanci zaczęli rok z przytupem!

Maciej Kmita
Z przytupem nowy rok zaczął Łukasz Piszczek, który w pierwszym po zimowej przerwie meczu z Werderem Brema (2:1) strzelił swojego czwartego gola w sezonie, czym zapewnił Borussii Dortmund zwycięstwo, a sobie miano najskuteczniejszego obrońcy Bundesligi. Reprezentant Polski strzelił w bieżącej kampanii więcej goli niż Thomas Mueller (1), Claudio Pizarro (0), Mario Gomez (0), Stefan Kiessling (1), Klaas-Jan Huntelaar (1) i Kevin Volland (0) razem wzięci!

Dobrze w 2017 rok wszedł też Igor Lewczuk. 32-latek jest podstawowym zawodnikiem Girondins Bordeaux i zbiera za swoją grę bardzo dobre recenzje. Podczas ostatniego meczu z Toulouse FC pracownicy klubu porównali go do samego Liliana Thurama - trudno we Francji o większy komplement dla obrońcy niż zestawienie go z mistrzem świata (1998) i Europy (2000), rekordzistą kraju pod względem występów w reprezentacji.

Nie jest zaskoczeniem, że miejsce w "11" Monaco utrzymał Kamil Glik. Jego zespół jest jedną z rewelacji sezonu. Monaco jest zabójczo skuteczne, bo w czterech rozegranych w 2017 roku meczach strzeliło 11 goli, ale też dobrze broni, bo kierowana przez Glika defensywa dopuściła do straty tylko trzech bramek - nie więcej niż jednej w spotkaniu.

Problemy z grą mają jednak Maciej RybusBartosz Bereszyński i Bartosz Salamon. Pierwszy jest tylko rezerwowym w Olympique Lyon, choć kończył rok jako zawodnik "11". Drugi nie zadebiutował jeszcze w Serie A, odkąd na początku stycznia przeniósł się z Legii Warszawa do Sampdorii Genua. Bereszyński zagrał tylko w meczu Pucharu Włoch z Romą, ale zaprezentował się źle i włoskie media nie zostawiły na nim suchej nitki. Z kolei Salamon nie odzyskał miejsca w "11" Cagliari i wystąpił tylko jednym z trzech tegorocznych spotkań. 26-latek pojawił się na boisku na dziewięć minut jako zmiennik.

Większość reprezentacyjnych obrońców nie wróciła jednak jeszcze na boiska po zimowej przerwie. Dotyczy to zawodników klubów Lotto Ekstraklasy i Pawła Dawidowicza z VfL Bochum.