Liga Europy: FK Krasnodar pokonał bezbarwne Fenerbahce. Zdecydował gol debiutanta

Rozpoczęła się faza pucharowa Ligi Europy. FK Krasnodar wygrał 1:0 z Fenerbahce Stambuł i jest bliżej awansu do najlepszej szesnastki. Gola strzelił debiutant Viktor Claesson.

logo Ligi Europy Getty Images / Dennis Grombkowski / Na zdjęciu: logo Ligi Europy
FK Krasnodar zaczął bardzo mocno. Pierwsza akcja byłego klubu Artura Jędrzejczyka skończyła się golem w 3. minucie. Piłkarze Fenerbahce Stambuł byli jeszcze ospali, więc Wanderson łatwo ominął dwóch na prawym skrzydle. Po wrzutce Brazylijczyka na 1:0 główkował Viktor Claesson.

Jako że gospodarze grali pierwszy mecz o stawkę w roku, pozyskany z IF Elfsborg piłkarz zdobył gola krótko po rozpoczęciu debiutu. Swojego trafienia zapragnęły starsze wygi z Krasnodaru. Strzał Wiaczesława Podberezkina zatrzymał z kłopotami Volkan Demirel, a uderzenie Fiodora Smołowa poleciało blisko spojenia.

Fenerbahce Stambuł awansowało do fazy pucharowej z 1. miejsca w grupie, wyprzedziło Manchester United. W Krasnodarze zagrało fatalne 45 minut, w czasie których nie oddało strzału. Jedyne, na co było stać jedną z najbardziej bramkostrzelnych drużyn w Turcji, to kilka dośrodkowań w pole karne Stanisława Kriciuka.

Druga połowa lepsza dla gości, ale nadal poruszali się w zwolnionym tempie i FK Krasnodar kasował większość ataków. W 63. minucie zagotowało się w polu karnym gospodarzy po rzucie rożnym i po raz pierwszy wyglądali na zdenerwowanych. Niewiele później mierzył Moussa Sow, ale jego trener Dick Advocaat miał minę, jakby wolał tego strzału nie zobaczyć. W 71. minucie ściągnął Sowa z boiska, ale dokonana wówczas podwójna zmiana nie zmieniła sytuacji.

Roma z kompletem punktów, kolejny skalp Dżeko. Zobacz skrót meczu FC Crotone - AS Roma[ZDJĘCIA ELEVEN]

Porażka 0:1 to i tak niezły wynik dla Fenerbahce, biorąc pod uwagę nieudany występ. W perspektywie ma rewanż w Stambule, gdzie w fazie grupowej wyłącznie zwyciężał. FK Krasnodar wypracował sobie tylko skromną zaliczkę. Jeszcze w 79. minucie mógł ją podwoić Smołow, ale trafił w słupek.

FK Krasnodar - Fenerbahce Stambuł 1:0 (1:0)
1:0 - Viktor Claesson 3'

Krasnodar: Stanisław Kriciuk - Witalij Kałeszin, Aleksandr Martynowicz, Naldo, Cristian Ramírez - Jurij Gaziński, Charles Kabore, Wiaczesław Podberezkin (69' Mauricio Pereyra) - Wanderson (64' Ricardo Laborde), Fiodor Smołow, Viktor Claesson.

Fenerbahce: Volkan Demirel – Sener Ozbayrakli, Simon Kjaer, Roman Neustaedter, Hasan Ali Kaldirim – Mehmat Topal, Souza – Jeremain Lens, Alper Potuk, Moussa Sow (71' Ozan Tufan) – Emmanuel Emenike (71' Fernandao).

Żółte kartki: Podberezkin, Kabore, Kałeszin (Krasnodar) oraz Kaldirim, Neustaedter (Fenerbahce).

Sędzia: Ivan Kruzliak (Słowenia).

Czy Fenerbahce Stambuł odrobi stratę w rewanżu na własnym stadionie?