El. MŚ 2018: bajeczne gole i passa Brazylii. Argentyna w świecie żywych

Brazylia wygrała 4:1 z Urugwajem w meczu na szczycie eliminacji do mistrzostw świata w strefie CONMEBOL. Na miejsce premiowane awansem przesunęła się Argentyna dzięki zwycięstwu 1:0 z Chile.

Getty Images / Mike Ehrmann
Brazylijczycy podali Urugwajczykom pierwszego gola na tacy. Pogubili się na spółkę bramkarz Alisson oraz obrońca Marcelo. Po zbyt krótkim podaniu konkurent Wojciecha Szczęsnego z AS Roma sfaulował Edinsona Cavaniego i sam poszkodowany zmienił rzut karny w bramkę na 1:0. Lider eliminacji nie potrzebował dużo czasu na odpowiedź, a uderzenie Paulinho na 1:1 było bajeczne. Piłka trafiła w okienko i nieomal rozerwała siatkę. Gracz Guangzhou Evergrande pokazał, że nie zapomniał w Chinach jak strzelać z dystansu.

Ten sam piłkarz, w przeszłości będący w kadrze ŁKS-u Łódź, wyprowadził Brazylię na prowadzenie 2:1 w 52. minucie. Ta bramka była mniej efektowna, ponieważ Paulinho tylko dobił z bliska uderzenie Philippe'a Coutinho. Aby wrażeń wizualnych nie było za mało, w 74. minucie Neymar podwyższył prowadzenie Brazylii eleganckim lobem ponad Martinem Silvą. Wynik na 4:1 ustalił i hat-tricka skompletował w doliczonym czasie Paulinho.

Canarinhos zwyciężają od blisko roku i ich przewaga nad wiceliderem Urugwajem to siedem punktów. Są pierwszym zespołem, który zapunktował w eliminacjach na terenie Celestes. Tylko kataklizm może pozbawić Brazylię miejsca premiowanego awansem. Tito jest pierwszym w historii selekcjonerem Kanarków, który wygrał siedem meczów eliminacyjnych z rzędu.

Równie dobrze zapowiadała się konfrontacja Argentyny z Chile, czyli reprezentacji, które dostały się do finału dwóch poprzednich turniejów Copa America, a obecnie mają kłopot z awansem na mundial. Przed meczem Lionel Messi i spółka byli nieznacznie pod kreską, natomiast Chile tuż nad nią. Po 90 minutach sytuacja odwróciła się.

Argentyna wyszła na prowadzenie dzięki strzałowi Messiego z rzutu karnego. W pierwszej połowie La Roja grali sennie, w drugiej już znacznie aktywniej, ale jedyne na co było stać triumfatora Copa America, to uderzenie Alexisa Sancheza w poprzeczkę. Po zwycięstwie 1:0 Argentyna jest "w świecie żywych", a Chile musi pokonać Wenezuelę w 14. kolejce.

Przedostatnia w tabeli, a na dodatek osłabiona Boliwia zagrała w Kolumbii. Los Cafeteros mieli zaskakująco duży problem z przedarciem się przez obronę przeciwnika. Jose Pekerman wystawił w tym meczu na desancie Luisa Muriela, partnera Bartosza Bereszyńskiego oraz Karola Linettego z Sampdorii, który w 34. minucie doznał kontuzji. Kolumbia przerwała impas dopiero w 83. minucie. Gola na 1:0 zdobył James Rodriguez, dobijając własne uderzenie z rzutu karnego po faulu na Juanie Cuadrado.

Na innych stadionach zwycięstwo 2:1 Paragwaju z Ekwadorem, dzięki któremu Guarani wskrzesili nadzieję na awans i pogorszyli sytuację rywala, a także remis 2:2 Wenezueli z Peru.