El. MŚ 2018: ważna wygrana Chorwatów

Po bramce zdobytej przez Nikola Kalinicia Chorwacja 1:0 pokonała Ukrainę. Gospodarze piątkowego meczu umocnili się na prowadzeniu w grupie I.

Michał Piegza
piłkarze reprezentacji Chorwacji Reuters / ANTONIO BRONIC / Na zdjęciu: piłkarze reprezentacji Chorwacji
Przed piątkowym spotkaniem Chorwacja i Ukraina były niepokonane w grupie I. Na prowadzeniu znajdowali się gospodarze piątkowego meczu, którzy mieli w dorobku 10 punktów i o dwa wyprzedzali swojego rywala. Po spotkania przewaga Chorwatów wzrosła.

Od początku aktywniejsi z przodu byli gospodarze, ale grali nerwowo i swoje akcje kończyli niecelnymi uderzeniami. Po kwadransie po raz pierwszy bito na alarm pod bramką Andrija Piatowa. Po błędzie defensywy gości piłkę przejął Mario Mandzukić, który w sytuacji sam na sam uderzył w słupek. Chwilę później niecelnie przymierzył aktywny w ofensywie Nikola Kalinić. Goście atakowali rzadziej, ale swoje nieliczne akcje kończyli strzałami. Tak było m.in. w 18. minucie, kiedy strzał Andrija Jarmolenki obronił Danijel Subasić.

Po przewadze Chorwatów mecz się wyrównał. Wydawało się, że do przerwy bramki nie padną. W 38. minucie gospodarze objęli jednak prowadzenie. Luka Modrić podał do Kalinicia, a ten mocnym strzałem w okienko trafił do bramki.

Druga połowa była słabszym widowiskiem. Gospodarze czekali na to, co zrobią goście, ale Ukraińcy długo nie chcieli zbytnio ryzykować. Dopiero w na dwanaście minut przed końcem Subasić musiał wykazać się kunsztem, kiedy kapitalnie obronił strzał z rzutu wolnego Jewhena Konoplianki. Sześć minut później z kilku metrów wprost w bramkarza przymierzył Jewhen Sełezniow. Z kolei Chorwaci wynik powinni podwyższyć w 88. minucie. Indywidualną akcję groźnym strzałem zakończył Modrić, Piatow nie dał się zaskoczyć. W nerwowej końcówce gospodarze potrafili przetrwać desperackie próby doprowadzenia do remisu przez Ukraińców.

Chorwacja - Ukraina 1:0 (1:0)
1:0 - N. Kalinić 38'

Chorwacja: Danijel Subasić - Tin Jedvaj, Matej Mitrović, Domagoj Vida, Josip Privarić - Luka Modrić, Milan Badelj - Marcelo Brozović (90+1' Marko Rog), Ivan Rakitić (79' Mateo Kovacić), Mario Mandzukić - Nikola Kalinić (87' Andrej Kramarić).

Ukraina: Andrij Piatow - Bohdan Butko, Ivan Ordets, Ołeksandr Kuczer, Mykola Matwijenko - Rusłan Rotan (77' Serhij Sydorczuk), Taras Stepanenko - Andrij Jarmolenko, Wiktor Kowalenko (85' Artem Besedin), Jewhen Konoplianka - Artem Kraweć (60' Jewhen Sełezniow).

Żółte kartki: Rotan (Ukraina).

Sędzia: Antonio Mateu (Hiszpania).