El. MŚ 2018: przeciwnicy nie mają litości dla Roberta Lewandowskiego

Robert Lewandowski jest najczęściej faulowanym zawodnikiem el. MŚ 2018. Rywale nie przebierają w środkach, próbując go powstrzymać, ale ten i tak robi swoje - kapitan reprezentacji Polski ma na koncie już osiem bramek w tych rozgrywkach.

Maciej Kmita
Newspix / Piotr Kucza/Fotopyk
W meczach z Kazachstanem (2:2), Danią (3:2), Armenią (2:1), Rumunią (3:0) i Czarnogórą (2:1) przeciwnicy nieprzepisowo zatrzymywali Roberta Lewandowskiego aż 22 razy - kapitan reprezentacji Polski jest faulowany średnio co 21 minut.

Nie ma w el. MŚ 2018 zawodnika, który byłby faulowany częściej od Lewandowskiego, a tyle samo razy nieprzepisowo zatrzymywany był także azerski pomocnik, Dmitrij Nazarow. Dla porównania Cristiano Ronaldo był faulowany 11 razy, a Gareth Bale - 13.

Lewandowskiego nic jednak nie wzrusza i z ośmioma golami na koncie jest wiceliderem klasyfikacji strzelców el. MŚ 2018. Co ciekawe, trzy bramki w eliminacjach zdobył uderzeniami z rzutów karnych (2) bądź wolnych (1) podyktowanych za faule na nim samym. W ten sposób zarobił "11" w spotkaniach z Kazachstanem i Rumunią oraz rzut wolny w meczu z Czarnogórą. Do tego w meczu z Rumunią ustrzelił dublet po tym, jak został ogłuszony rzuconą z trybun petardą.

Czterech rywali za przewinienia na "Lewym" otrzymało żółte kartki: Kazachowie Serhij Malij i Jeldos Achmetow, Rumun Florin Andone oraz Czarnogórzec Stefan Savić.

W ogóle w pięciu meczach z Polską rywale popełnili na Biało-Czerwonych aż 82 przewinienia - częściej od Polaków faulowani do tej pory byli jedynie Turcy (83). Sami podopieczni Adama Nawałki są z kolei jednym z najczyściej grających zespołów eliminacji - w dotychczas rozegranych spotkaniach popełnili tylko 51 fauli. Mniej niż 44 innych uczestników rozgrywek.

Co ciekawe, najczęściej faulującym Polakiem w el. MŚ 2018 jest... Lewandowski. Kapitan Biało-Czerwonych popełnił 11 przewinień, a drugi pod tym względem Artur Jędrzejczyk nieprzepisowo przerwał akcję siedmiokrotnie.