Zadecydowały karne - relacja z meczu Piast Gliwice - Odra Wodzisław w Pucharze Ekstraklasy

Odra Wodzisław pokonała po serii rzutów karnych Piasta Gliwice i awansowała do najlepszej czwórki rozgrywek Pucharu Ekstraklasy. W regulaminowym czasie gry, podobnie jak przed tygodniem, padł remis 2:2. W półfinale na drodze podopiecznych Ryszarda Wieczorka stanie PGE GKS Bełchatów, który odprawił w kwitkiem warszawską Legię.

Agnieszka Kiołbasa

Wtorkowe spotkanie dobrze rozpoczęli piłkarze Odry. W 6. minucie przed szansą pokonania Jakuba Szmatuły stanął Maciej Korzym, ale zwycięsko z tego pojedynku wyszedł golkiper Piasta.

W pierwszych fragmentach meczu inicjatywa należała do podopiecznych Ryszarda Wieczorka. Piast czekał na ruch rywala, by ugodzić go szybką kontrą. W 16. minucie ładną akcję przeprowadził Sebastian Olszar. Napastnik gliwiczan po ograniu trzech obrońców Odry wyłożył piłkę Luimirowi Sedlackowi, ale Czech nie zrozumiał intencji kolegi. Co się odwlecze, to nie uciecze. Trzy minuty później Olszar otrzymał ładne podanie z głębi pola od Sedlacka, oszukał kilku rywali i posłał piłkę obok bezradnego Adama Stachowiaka.

Na minutę przed końcem pierwszej połowy mogło być 2:0, ale po strzale Marcina Bojarskiego piłka trafiła w jednego z obrońców. Akcję mógł jeszcze wykończyć Olszar, ale nie sięgnął piłki. Swoją szansę wykorzystali za to goście. W samej końcówce pierwszej odsłony tego meczu po dośrodkowaniu Marcina Wodeckiego z rzutu wolnego do siatki trafił kapitan Odry Jacek Kowalczyk.

Po zmianie stron odważniej zaatakowali piłkarze Ryszarda Wieczorka i w 49. minucie wywalczyli rzut karny. Po faulu Mateusza Kowalskiego na Wodeckim, prowadzący to spotkanie arbiter wskazał na wapno, a jedenastkę na gola zamienił Kowalczyk.

Stracona bramka podziałała na podopiecznych Dariusza Fornalaka jak kubeł zimnej wody. Gliwiczanie rzucili się do odrabiania strat. W 53 minucie do wyrównania mógł doprowadzić Tomasz Podgórski, ale minimalnie chybił. Pięć minut później Piast dopiął już swego. Po dośrodkowaniu Sedlacka Kamil Wilczek uprzedził Stachowiaka i skierował piłkę do siatki.

Mimo okazji strzeleckich Piast nie zdołał już przechylić szali zwycięstwa na swoją korzyść. Wyborne sytuacje marnowali Marcin Folc i Daniel Koczon. Do wyłonienia półfinalisty PE potrzebna była seria jedenastek. W niej skuteczniejsi byli piłkarze Odry. Bohaterem wodzisławian został Stachowiak, który obronił dwa rzuty karne: Kamila Glika i Podgórskiego.

Piast Gliwice - Odra Wodzisław 2:2 (1:1), karne 2:4
1:0 - Olszar 19'
1:1 - Kowalczyk 45'
1:2 - Kowalczyk 49' (k.)
2:2 - Wilczek 58'