Kamil Glik mistrzem Francji! AS Monaco przypieczętowało tytuł

AS Monaco wygrało zaległy mecz z AS Saint-Etienne 2:0 i definitywnie zapewniło sobie mistrzostwo Francji. Czteroletnia dominacja Paris Saint-Germain przerwana.

Szymon Mierzyński
AS Monaco PAP/EPA / PAP/EPA/SEBASTIEN NOGIER / AS Monaco
Ekipa Leonardo Jardima potrzebowała w środę co najmniej remisu, ale nie kalkulowała i wywalczyła pełną pulę. Wynik otworzył w 19. minucie Kylian Mbappe Lottin, który po podaniu Radamela Falcao minął Stephane'a Ruffiera i dopełnił formalności do pustej bramki. Triumf gospodarzy przypieczętował natomiast rezerwowy Valere Germain, który w ostatniej akcji trafił do siatki po kontrataku.

Po triumfie nad AS Saint-Etienne AS Monaco ma sześć punktów przewagi nad Paris Saint-Germain, a do rozegrania pozostała już tylko jedna kolejka. To oznacza, że drużyna Kamila Glika przerwała hegemonię rywala ze stolicy, który w poprzednich latach sięgał po tytuł cztery razy z rzędu.

Dla Monaco to pierwsze mistrzostwo Francji od edycji 1999/2000 i pierwsze trofeum od 2003 roku (wtedy klub z księstwa wywalczył Puchar Ligi).

Kamil Glik miał spory udział w tym sukcesie, bo był podstawowym obrońcą zespołu Leonardo Jardima. Zebrał 35 ligowych występów, zdobywając sześć bramek i dokładając do nich dwie asysty.

Imponująca jest skuteczność Monaco, które w 37 spotkaniach strzeliło aż 104 gole. Ten wynik może jeszcze zostać poprawiony w wyjazdowym starciu ze Stade Rennes w ostatniej serii.

AS Monaco - AS Saint-Etienne 2:0 (1:0)
1:0 - Kylian Mbappe Lottin 19'
2:0 - Valere Germain 90+3'

AS Monaco: Danijel Subasić - Djibril Sidibe, Jemerson, Kamil Glik, Benjamin Mendy, Bernardo Silva (69' Valere Germain), Joao Moutinho, Fabinho, Thomas Lemar, Radamel Falcao (88' Guido Carrillo), Kylian Mbappe Lottin (90+1' Andrea Raggi).

AS Saint-Etienne: Stephane Ruffier - Kevin Theophile Catherine, Leo Lacroix, Florentin Pogba, Ronael Pierre-Gabriel, Jordan Veretout, Fabien Lemoine (85' Kenny Rocha Santos), Pierre Polomat, Henri Saivet, Modibo Maiga (20' Jeremy Clement), Alexander Soderlund (69' Romain Hamouma).

Żółte kartki: Bernardo Silva (AS Monaco) oraz Leo Lacroix (AS Saint-Etienne).

Sędzia: Clement Turpin.