Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Zimowe

Tragedia w Turynie. Jerzy Dziewulski: Jesteś nikim. Częścią chodnika

- Strach w Europie osiągnął pułap, o jakim terroryści marzyli. Zwykli ludzie stali się tłumem morderców - mówi nam Jerzy Dziewulski. W Turynie podczas finału Ligi Mistrzów 1,5 tysiąca osób zostało rannych. Nie było zamachu, wystarczył wybuch paniki.

Kamil Kołsut
Kamil Kołsut
PAP/EPA
- Czułam się jak w horrorze, to wszystko było szokujące. Widziałam rannych, ludzi biegających bez butów, dużo krwi - opowiada w rozmowie z "La Gazetta dello Sport" Andrea. A Filippo dodaje: - To wszystko trwało sekundę. Ludzie zaczęli po prostu biec. Nie mieliśmy pojęcia, co się dzieje.

Nastąpił totalny chaos. Wystarczyło coś jakby huk - czy to petardy, czy fajerwerki. I tłum ruszył. Ludzie krzyczeli, popychali się, upadali. Wybuch paniki w tłumie na Piazza Saint Carlo przyniósł krwawe żniwo.

Nie było zamachu: żadnej bomby, ciężarówki, noża. A półtora tysiąca osób zostało rannych. Kilka z nich wciąż walczy o życie. A ludzie przecież tylko zebrali się na placu, żeby obejrzeć mecz.

Dwa dramaty, wspólny mianownik

Tego samego dnia do serii zamachów doszło w Londynie. Siedem osób zginęło, 48 odniosło rany. Terroryści wjechali w pieszych na moście London Bridge, a później zaatakowali nożami ludzi w pobliżu Borough Market.

ZOBACZ WIDEO Kosowski nie ma wątpliwości. "Ten mecz przejdzie do historii"

Zdarzenia te - zamach oraz panikę tłumu - łączy zdecydowanie więcej niż się wydaje. W Turynie narzędziem w rękach terrorystów stali się bowiem zwykli ludzie.

Wyjaśnia nam to specjalista do spraw walki z terroryzmem Jerzy Dziewulski.

- Aby dokonać masakry nie potrzeba dziś już żadnej broni, amunicji - mówi. - Zwykli, spokojni ludzie kierowani strachem są w stanie doprowadzić do dramatu i w pewnym sensie wyręczyć terrorystów. Oni na co dzień widzą w telewizji i internecie krew, śmierć. Widzą Nicę, Paryż, Berlin. Zwykłe wydarzenie, które może przerodzić się w tragedię. Bo niby wszyscy są spokojni. Wiwatują, cieszą się. A wystarczy huk, by wywołać panikę. I tłum w tym zbiorowym działaniu staje się tłumem morderców.

- Strach w Europie osiągnął dziś taki pułap, o jakim terroryści marzyli. Oni chcą podporządkować sobie społeczeństwo. A to można zrobić tylko przy pomocy strachu - kontynuuje Dziewulski. I ocenia: - Jeśli poziom zagrożenia w Europie miałbym określić w skali od 1 do 10, to wynosi on 9,5.

Bezmyślny tłum

Nasz rozmówca wyróżnia kilka rodzajów tłumu: religijny, sportowy, demonstrujący, przestępczy. I każdy z nich pod wpływem impulsu potrafi w ciągu sekundy zmienić swoją charakterystykę, stając się w tym ostatnim.

- Tłum, którym ktoś kieruje, da się spacyfikować. Bo mamy wówczas kogoś, kto potrafi się z nim komunikować, przekazywać pewne hasła - mówi Dziewulski. - Tłumu spontanicznego kontrolować się nie da. A z takim mieliśmy do czynienia w Turynie. Ludzie spotkali się, żeby wypić piwo, obejrzeć mecz. Doszło do incydentu. I tłum zareagował tak, jak reaguje tłum. Bezmyślnie. Przyświecał mu jeden cel: ucieczka.

Jak się ratować?

- Na otwartym terenie, kiedy ludzie ruszają w określonym kierunku, trzeba iść razem z nimi. Nie wolno stawiać oporu, nawoływać do spokoju. Spróbujmy raczej schronić się za jakimś słupem, szukajmy nieruchomych przeszkód - wyjaśnia Dziewulski.

Inaczej jest w pomieszczeniu. - Tam trzeba stanąć za pierwszą linią ucieczki - kontynuuje nasz rozmówca. - Kiedy więc widzimy otwór, przez który przechodzi tłum, z lewej i prawej strony zwykle znajdują się niewielkie skrawki muru. Najlepiej przeskoczyć otwór i stanąć za nim. Oprzeć się plecami o ścianę i czekać. A kiedy nie mamy takiej możliwości, poszukajmy rogu, kąta. I tam spróbujmy przeczekać.

Najgorsze, to upaść. - Jeśli się przewrócisz, to nie ma szans się podnieść. Powiem otwarcie: w takiej sytuacji możesz nie przeżyć. Nikogo nie interesujesz. Leżysz. Jesteś nikim. Częścią chodnika. Tak po prostu reaguje tłum. Możesz jedynie położyć się brzuchem na ziemi i chronić głowę, części wrażliwe. Szanse i tak masz jednak niewielkie.

Nowe oblicze terroru

Dziewulski uważa, że dziś wojna z terroryzmem wkroczyła w nową fazę.

- Mamy do czynienia z terroryzmem religijnym. A tym nie kierują żadne reguły. Kiedyś terrorystami kierowała pewna ideologia: likwidacja państwa burżuazyjnego, wyrównywanie poziomu życia, odbieranie bogatym i dawanie biednym. Atakowali bankierów, polityków, ludzi wysoko postawionych. Dziś jedynym przesłaniem jest: "Allah akbar". A to żadna ideologia, tylko bezmiar głupoty. Atakuje się społeczeństwo. Uderza na ziemi, najniżej, w zwykłych ludzi - wyjaśnia Dziewulski.

I podsumowuje: - Oni jeszcze nas nie pokonali. Ale wygrywają. Bo w walce z terroryzmem, który ma zasady, da się zwyciężyć. A terroryzmu religijnego pokonać się nie da.

Autor na Twitterze:

Oglądaj Serie A NA ŻYWO w WP Pilot!

Czy zrezygnowałeś kiedyś z udziału w zgromadzeniu publicznym w obawie przed zamachem terrorystycznym?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub Piłkę Nożną na Facebooku
Zgłoś błąd
inf. własna
Komentarze (47)
 • Michal Wawrzaszek Zgłoś komentarz
  Jestem kibicem BvB i chodze na każdy mecz w Dotmundzie i nie mam strachu nawet jak są szczególne środki ostrożności.Nie można im się dać zastraszyć.
  • Puławiak Zgłoś komentarz
   Dokładnie. Jeśli poziom zagrożenia w Europie wynosi 9,5 w skali od 1 do 10 to należy dodać, że wskaźnik ten dotyczy wyłącznie Europy zachodniej. W krajach naszego regionu jest dużo
   Czytaj całość
   bezpieczniej i dobrze. Powiem więcej, jeśli będzie trzeba to przywrócić kontrole na granicach. Granice mają być szczelne! Nie może być tak, że arab pakuje sobie bombę do bagażnika w Belgii czy na przedmieściach Paryża, a później bez problemu mija kolejne granice i wjeżdża np. do Polski, Słowacji lub innego kraju z naszego regionu. Jeśli mam wybierać między wygodą na przejściach granicznych a bezpieczeństwem to wybieram to drugie i to bez dwóch zdań.
   • Puławiak Zgłoś komentarz
    [i]"Jeśli poziom zagrożenia w Europie miałbym określić w skali od 1 do 10, to wynosi on 9,5"[/i] a odpowiedzialni za to politycy dalej będą pier... że są "zwarci i gotowi", że się nie
    Czytaj całość
    boją, że wszystko jest pod kontrolą i takie tam inne dyrdymały. Politycy, którzy mają własną ochronę i są dobrze pilnowani może się nie boją, ale zwykli ludzie jak widać boją się już nawet zwykłych petard. Nie ma się jednak czemu dziwić, przecież na zachodzie niejeden polityk powiedział ostatnio, że "do zamachów trzeba się już przyzwyczaić". No to niech się przyzwyczajają. My Polacy nie mamy takiego zamiaru! Polska według różnych raportów jest jednym z najbezpieczniejszych krajów w Europie i nie tylko i tak ma zostać.
    • Puławiak Zgłoś komentarz
     Aż tak się boją? Przecież araby dopiero się rozkręcają! Multikulti lansowane na zachodzie przez kilkadziesiąt lat właśnie zaczyna przynosić efekty. Narody zachodnioeuropejskie mają
     Czytaj całość
     przekichane. Już nawet na ulicę nie można spokojnie wyjść, bo arab może strzelać w pubie, w restauracji, na stadionie, w strefie kibica pod stadionem, na koncercie, na dyskotece, na dworcu kolejowym, w sklepie i w wielu innych miejscach. Każde wyjście z domu niesie ze sobą ryzyko szczególnie jeśli mieszka się w okolicach dzielnic zamieszkiwanych przez arabów. No, ale sami sobi ten browar nawarzyli więc... smacznego.
     • Franciszek Nestor Zgłoś komentarz
      mylisz się Dziewulski ,chrzanisz tak jak reszta dyżurnych pajacy.Przecież te rządy same się nie wybierają. Wybierają je do sprawowania władzy w tym posyłania wojska za granicę
      Czytaj całość
      społeczeństwa tych krajów. Więc niech wymienią majową ,trampka, macrona , merkelową na polityków którzy nie wyślą wojsk do mordowania muzułmanów to ci przestaną się rewanżować .Póki jest inaczej nazywam ich bojownikami a ich działanie odwetem a plejadę polityków Zachodu MORDERCAMI I TERRORYSTAMI A NIE ODWROTNIE tak jakby chciała zachodnia "elyta" ..nie żałuję ich nic a nic. Ten cały tzw zachód to zgnilizna i gównojady o podwójnej moralności Kalego !!!
      • mentos Zgłoś komentarz
       Dziewulski - wytłumacz to Makreli i pozostałym BB [brukselskim biurwom] , a nie Polakom.
       • Wiesiek23 Zgłoś komentarz
        PIKNIK udajesz filozofa i pouczasz innych..Jestes prosty kozi syn...I zakoncz juz te moraly
        • Andrzej Madaliński Zgłoś komentarz
         Tylko szybkie usunięcie z krajów demokratycznych skrajnych islamistów z ich wyznawcami może w części zniwelować ataki terrorystyczne w krajach zachodnich, oraz świadoma imigracja, a nie
         Czytaj całość
         przyjmowanie wszystkich jak leci. Polska nie da się przekonać na reglamentację imigrantów, my chcemy Polski wolnej od radykalnego islamu.
         • Andrzej Madaliński Zgłoś komentarz
          Tylko szybkie usunięcie z krajów demokratycznych skrajnych islamistów z ich wyznawcami może w części zniwelować ataki terrorystyczne w krajach zachodnich, oraz świadoma imigracja, a nie
          Czytaj całość
          przyjmowanie wszystkich jak leci. Polska nie da się przekonać na reglamentację imigrantów, my chcemy Polski wolnej od radykalnego islamu.
          • Andrzej Madaliński Zgłoś komentarz
           Tylko deportacja radykalnych islamistów wraz z ich nauczycielami może dać jakieś rezultaty. Albo likwidacja takich realnych zagrożeń terroryzmem..
           • biedron104 Zgłoś komentarz
            Ob. Dziewulski mówi wyraźnie co tylko można zrobić. Deportować islamistów z Europy.
            • Magiczny Piknik Zgłoś komentarz
             Religia to straszna rzecz, widzimy to w islamskich zamachach czy w pedofilii w Kościele katolickim. To źródło nienawiści. Ludzkość musi odejść od religii, jeśli chce przetrwać.
             • Przemek Wrz Zgłoś komentarz
              "specjalista do spraw walki z terroryzmem Jerzy Dziewulski." To służba w ZOMO czyni specjalistą od terroryzmu ?! Jedna z najbardziej zakłamanych medialnie postaci ten Dziewulski. Może tak
              Czytaj całość
              poopowiada co robił jak pałowano demonstrantów w PRL, jak siłą wraz z kolegami wyciągali ludzi z kościoła.
              Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
              ×