Dania straszyła Niemców. Gol z przewrotki uratował drużynę Loewa przed porażką

Reprezentacja Danii zremisowała 1:1 w meczu towarzyskim z Niemcami. Mistrzowie świata zagrali bez wielu ważnych piłkarzy. Dania to przeciwnik Polaków w eliminacjach do mundialu w Rosji.

Christian Eriksen PAP/EPA / EPA/LISELOTTE SABROE / Na zdjęciu: Christian Eriksen
Duńczycy postanowili sprawdzić swoją siłę na tle potentata, dlatego wystawili mocną jedenastkę. Po stronie reprezentacji Niemiec sporo młodych zawodników, ale też znani z ligi francuskiej Julian Draxler czy włoskiej Antonio Ruediger. Lista nieobecnych Niemców była długa. Mesut Oezil, Toni Kroos, Sami Khedira to czołowe nazwiska.

Po kilkunastu minutach wydawało się, że Niemcy przejmą inicjatywę od jałowych w ataku pozycyjnym gospodarzy, ale to Dania stworzyła sytuację podbramkową. Riza Durmisi wywalczył rzut wolny, a po dośrodkowaniu Christiana Eriksena strzelił Jannik Vestergaard. Przyjezdnych uratował interwencją Kevin Trapp.

Niemcy stremowali się i niebawem stracili gola. Danię wyprowadził na prowadzenie Eriksen płaskim strzałem w 18. minucie. Asystował Ruediger i doświadczony piłkarz powinien wstydzić się swojego błędu przy wyprowadzeniu futbolówki.

Dania była skuteczniejsza i bardziej zaangażowana w pierwszej połowie. W obronie skutecznie poczynał sobie Vestergard, który pilnował napastników Larsa Stindla i Sandro Wagner. Miroslav Klose wyglądał na znudzonego ofensywą faworyta. Drużyna dobiła przed przerwą do 66 procent posiadania piłki, oddała 11 strzałów, ale nie wyrównała.

Pierwszym zmiennikiem Joachima Loewa był Emre Can. Tuż po roszadzie personalnej Niemcy byli o włos od wyrównania i Duńczyków uratowała robinsonada Frederika Roennowa. Później na murawie zameldowali się Amin Younes i Julian Brandt. Mistrzowie świata przeważali po przerwie, ale Dania broniła konsekwentnie, trochę szczęśliwie, a skutecznie do 88. minuty.

Tuż przed końcem regulaminowego czasu Joshua Kimmich doprowadził do kompromisowego 1:1 strzałem z przewrotki po wrzutce Larsa Stindla.

Dania to przeciwnik reprezentacji Polski w eliminacjach do mistrzostw świata. 10 czerwca zagra na wyjeździe z Kazachstanem. W tabeli jest na 3. lokacie i traci sześć punktów do Biało-Czerwonych.

Dania - Niemcy 1:1 (1:0)
1:0 - Christian Eriksen 18'
1:1 - Joshua Kimmich 88'

Dania: Frederik Roennow - Jens Stryger Larsen (65' Frederik Soerensen), Andreas Christensen (46' Mathias Joergensen), Jannik Vestergaard, Riza Durmisi - Thomas Delaney, Christian Eriksen (65' Lukas Lerager), William Kvist (46' Lasse Schoene) - Yussuf Poulsen (77' Lasse Vibe), Nicolai Joergensen (76' Kasper Dolberg), Martin Braithwaite.

Niemcy: Kevin Trapp - Matthias Ginter (66' Amin Younes), Antonio Ruediger, Niklas Suele - Joshua Kimmich, Leon Goretzka (78' Kerem Demirbay), Sebastian Rudy (59 Emre Can), Jonas Hector (89' Marvin Plattenhardt) - Julian Draxler - Sandro Wagner (67' Julian Brandt), Lars Stindl.

Sędzia: Michael Oliver (Anglia).

Czy Niemcy mają zdolną generację młodych piłkarzy?