Puchar Konfederacji: Claudio Bravo bohaterem. Chile w finale!

Dopiero seria rzutów karnych musiała wyłonić pierwszego finalistę Pucharu Konfederacji. Reprezentacja Chile wygrała 3:0 w "jedenastkach" z Portugalią. Bohaterem był Claudio Bravo, bramkarz zwycięzców.

Michał Piegza
PAP/EPA / TOLGA BOZOGLU
Mecz kapitalnie mógł rozpocząć się dla reprezentacji Chile. W 6. minucie, po prostopadłym podaniu, sam na sam z bramkarzem znalazł się Eduardo Vargas. Rui Patricio nie dał się zaskoczyć. W odpowiedzi dobrze w bramce spisał się Claudio Bravo, który skutecznie zatrzymał piłkę w groźnej sytuacji. Z bliska strzelał Andre Silva.

Po dobrym początku kibice mieli nadzieję na kolejne interesujące minuty. Gra jednak toczyła się głównie w środku pola, niewiele było groźnych sytuacji.  Godną uwagi była sytuacja z 28. minuty. Wówczas szansę na bramkę miał Charles Aranguiz, jednak niecelnie uderzył głową.

Obraz gry nie uległ też po zmianie stron. Sporo było walki, ale niewiele strzałów. W 58. minucie efektownie przymierzył Vargas, Patricio odbił strzał. Chwilę później po drugiej stronie próbę Cristiano Ronaldo wybronił Bravo. Z kolei w 62. minucie tuż ponad poprzeczką przymierzył Arturo Vidal.

Dogrywkę dobrze mogli rozpocząć mistrzowie Europy. W 92. minucie strzał Andre Gomesa z ok. 18 metrów nieznaczne minął bramkę. Z kolei trzy minuty później Chile powinno wyjść na prowadzenie. Po dośrodkowaniu w pole karne tuż obok słupka uderzył Alexis Sanchez.

Żadna z drużyn nie zamierzała otworzyć się przed rywalem. Stąd też na boisku w Kazaniu trwały piłkarskie szachy. W 113. minuty sędzia powinien podyktować dla Chile rzut karny, ale nie zdecydował się na to. Z kolei w 119. minucie sporo szczęścia mieli Portugalczycy. Strzał Vidala zatrzymał się na słupku, a dobitka Martina Rodrigueza trafiła w poprzeczkę.

O awansie do finału miał zadecydować konkurs "jedenastek". W nim w pierwszej serii strzał Quaresmy obronił Bravo. W drugiej bramkarz Chile odbił strzał Joao Moutinho, a w trzeciej golkipera nie potrafił pokonać Nani. Piłkarze z Ameryki Południowej uderzali bezbłędnie i zagrają w finale.

Portugalia - Chile 0:0 k. 0:3