Alpha Ethniki: Gol Macieja Żurawskiego w "polskim" meczu

W niedzielę wieczorem odbyły się mecze 29. kolejki greckiej ekstraklasy. Swojego dziewiątego gola w aktualnym sezonie zdobył Maciej Żurawski z AE Larissa. Dobry mecz zaliczył Arkadiusz Malarz, ale zespół OFI Kreta już wcześniej musiał się pogodzić z degradacją do II ligi.

Wojciech Święch

Rafał Grzelak (Skoda Xanthi) - klub naszego rodaka zmierzył się przed własną publicznością z PAOK-iem Saloniki. Były pomocnik Pogoni Szczecin wybiegł na murawę w podstawowym składzie gospodarzy i zagrał całe spotkanie. W 19. minucie Grzelak dobrze asekurował własnego bramkarza. Polski zawodnik zażegnał niebezpieczeństwo, które mogło się zakończyć dla jego drużyny utratą bramki. W 29. minucie nasz rodak zdecydował się na mocne uderzenie, ale bramkarz gości popisał się znakomitą interwencją. W 79. minucie Polak obsłużył dobrym podaniem Victora Agaliego, który nie wykorzystał okazji. Skoda uległa u siebie rywalowi w stosunku 1:2.

Wojciech Kowalewski (Iraklis Saloniki) - drużyna polskiego golkipera zmierzyła się u siebie z Asterasem Tripolis. Były piłkarz Korony Kielce wystąpił w całym spotkaniu. Jego zespół odniósł zwycięstwo 2:1. Nasz rodak został pokonany w 83. minucie przez Danijela Cesareca uderzeniem z 6 metrów w długi róg. Bramka ta nie obciąża konta Polaka, a jej utrata była efektem niefrasobliwości linii obrony gospodarzy.

Paweł Linka (Skoda Xanthi) - nasz rodak nie wystąpił w pojedynku przeciwko PAOK-owi Saloniki, choć znalazł się w kadrze meczowej (1:2).

Arkadiusz Malarz (OFI Kreta) - zespół Polaka zagrał u siebie z Ergotelisem. Nasz rodak wystąpił w całym pojedynku. Był on mocnym punktem drużyny i swoimi wyjściami na przedpole bramkowe niejednokrotnie udało mu się zażegnać niebezpieczeństwo. Spotkanie zakończyło się bezbramkowym remisem. Drużyna OFI w przyszłym sezonie zagra w II lidze, gdyż nie ma już szans na uniknięcie degradacji.

Piotr Piechniak (Levadiakos) - zespół naszego rodaka zmierzył się na wyjeździe z Panthrakikosem Komotini. Polak nie pojawił się w niedzielę na murawie, choć znalazł się w kadrze meczowej. Jego zespół odniósł zwycięstwo 3:1. Dwie bramki dla gości zdobył znany w Polsce z występów w Widzewie Łódź Stefano Napoleoni.

Mirosław Sznaucner (PAOK Saloniki) - polski defensor wystąpił w całym meczu wyjazdowym ze Skodą Xanthi (2:1). Były futbolista GKS-u Katowice w 50. minucie ładnie przymierzył z linii szesnastki, ale Sotirios Lymperopoulos wykazał się w tej sytuacji dobrym refleksem.

Jakub Wawrzyniak (Panathinaikos Ateny) - obrońca reprezentacji Polski wystąpił w całym meczu przeciwko Panserraikosowi Serres. Stołeczny zespół wywalczył na wyjeździe tylko bezbramkowy remis.

Piotr Włodarczyk (Aris Saloniki) - zespół napastnika zmierzył się na wyjeździe z AEK-iem Ateny. Polak znalazł się poza kadrą meczową. W Helladzie pojawiły się informacje, iż klub z Salonik rozważa rozstanie się z byłym zawodnikiem Legii Warszawa. Aris odniósł w niedzielę zwycięstwo 1:0.

Michał Żewłakow (Olympiakos Pireus) - mistrz Grecji podjął przed własną publicznością AE Larissa. Polski obrońca wystąpił w całym spotkaniu. Był on szczególnie widoczny przy stałych fragmentach gry. W 50. minucie z prawego skrzydła z rzutu wolnego dośrodkował Predrag Đorđević. Najwyżej do piłki wyskoczył były zawodnik warszawskiej Polonii, lecz jego uderzenie obronił golkiper miejscowych. Niedługo potem Polak znalazł się w podobnej sytuacji. Jednak uderzenie głową w wykonaniu naszego rodaka nie było celne. Olympiakos doznał u siebie porażki w stosunku 0:1.

Maciej Żurawski (AE Larissa) - klub Polaka zmierzył się na wyjeździe z Olympiakosem Pireus (1:0). Były zawodnik Lecha Poznań wybiegł na murawę w podstawowym składzie gości i zagrał cały pojedynek. W 34. minucie nasz rodak starał się dojść do centry, ale zabrakło mu dosłownie parę centymetrów, aby opanować piłkę i znaleźć się w dobrej sytuacji. W 54. minucie polski napastnik został obsłużony długim podaniem przez Steliosa Giannakopoulosa. Żurawski wbiegł w pole karne, poradził sobie z defensorem Kyriakosem Papadopoulosem, a następnie umieścił futbolówkę w siatce mocnym strzałem pod poprzeczkę. Było to jego dziewiąte trafienie w aktualnym sezonie ligowym.