El. MŚ 2018: rehabilitacja Islandii. Awans na pozycję wicelidera

Islandia pokonała u siebie Ukrainę 2:0 i awansowała na 2. miejsce w grupie I el. mistrzostw świata 2018. Dwa gole dla gospodarzy zdobył Gylfi Sigurdsson.

Michał Piegza
PAP/EPA / PAP/EPA/BIRGIR THOR HARDARSON
W sobotę Ukraińcy w ważnym meczu pokonali Turków, natomiast Islandczycy niespodziewanie przegrali w pojedynku wyjazdowym z Finami. Po wtorkowych spotkaniach zagmatwana sytuacja w grupie I jest jeszcze bardziej skomplikowana.

Pierwsza połowa pojedynku nie porwała kibiców. W tej części gry piłkarze oddali zaledwie jedno celne uderzenie. Najlepszą okazję stworzyli sobie gospodarze. W 9. minucie z pola karnego przymierzył Birkir Bjarnason, ale źle trafił w  piłkę i przestrzelił. Obydwa zespoły próbowały głównie strzałów z dystansu, ale uderzenia były niecelne.

Drugą część kapitalnie rozpoczęli gospodarze. W 48. minucie do dośrodkowania z lewej strony źle wyszedł Andrij Piatow, Ukrainiec zderzył się z jednym z graczy gospodarzy. Do futbolówki doszedł Gylfi Sigurdsson i lekkim uderzeniem skierował ją do bramki. Kwadrans później Islandczycy powinni prowadzić 2:0, ale Johann Berg Gudmundsson uderzył w poprzeczkę.

W 66. minucie padł drugi gol. Płaskie dogranie z prawej strony, piłkę zatrzymał Jon Dadi Bodvarsson, a w bramce z ok. 14 metrów umieścił ją Sigurdsson, bohater wieczoru w Reykjaviku.

Ukraińców nie było stać nawet na zdobycie kontaktowego gola. Trzy punkty pozwoliły Islandczykom awansować na pozycję wicelidera grupy I. W tabeli wciąż panuje ogromny ścisk, w grze o awans pozostają cztery drużyny.

Islandia - Ukraina 2:0 (0:0)
1:0 - Sigurdsson 48'
2:0 - Sigurdsson 66'

Islandia: Hannes Halldorsson - Birkir Mar Saevarsson, Sverrir Ingi Ingason, Ragnar Sigurdsson, Hordur Bjorgvin Magnusson, Johann Berg Gudmundsson, Emil Hallfredsson (90' Olur Skulason), Aron Gunnarsson, Birkir Bjarnason, Gylfi Sigurdsson (90+2' Alfred Finnbogason), Jon Dadi Bodvarsson (67' Bjorn Sigurdsson).

Ukraina: Andrij Piatow - Bohdan Butko, Jewgen Kaczeridi, Jarosław Rakickij, Mykola Matwijenko, Rusłan Malinowskij (71' Ołeksandr Zinczenko), Taras Stepanenko (76' Rusłan Rotan), Andrij Jarmolenko, Wiktor Kowalenko, Jewhen Konoplianka, Artem Besedin

Żółte kartki: Hallfredsson, Sigurdsson (Islandia) oraz Malinowskij, Kowalenko, Zinczenko (Ukraina).

Sędzia: William Collum (Szkocja).

Islandia bezpośrednio awansuje do mistrzostw świata?