El. MŚ 2018: dwa awanse. Norwegia przebiła wynik Polaków

Reprezentacje Niemiec i Anglii są pewne występu w mistrzostwach świata w Rosji. Norwegia strzeliła osiem goli San Marino. Dwie żółte kartki w sześć minut dostał Robert Mak.

Radość piłkarzy reprezentacji Norwegii Reuters / Alberto Lingria / Radość piłkarzy reprezentacji Norwegii
Niemców premiował awansem każdy wynik poza porażką w Irlandii Północnej. Selekcjoner Joachim Loew postawił na ofensywne ustawienie, by razem z podopiecznymi cieszyć się z sukcesu po zwycięstwie. Tylko dwóch minut potrzebował Sebastian Rudy, żeby dać mistrzom świata prowadzenie. Na drugiego gola Sandro Wagnera trzeba było poczekać trochę dłużej. Przy wyniku 2:0 reprezentacja Niemiec miała dwa, a w zasadzie trzy gole bezpieczeństwa. Nie mogła roztrwonić takiej przewagi. Wygrała 3:1 i awansowała.

Już tylko o trzecie miejsce w grupie C powalczyli Azerowie z Czechami. Świecące pustkami trybuny nie pomogły drużynom zmobilizować się do stworzenia widowiska. Grę prowadzili nasi południowi sąsiedzi, mieli przewagę również w strzałach, jednak w uderzeniach celnych było remisowo. Konsekwentna gra Czechów zaowocowała prowadzeniem w 35. minucie, a drugiego gola na arenie międzynarodowej strzelił Jan Kopic.

Podrażniony Azerbejdżan odpowiedział golem z rzutu karnego i Czesi poczuli zaniepokojenie. Niepotrzebnie, Antonin Barak odzyskał dla nich prowadzenie w 66. minucie. Wygrana w Baku pozwoliła drużynie Karela Jarolima wyprzedzić pokonanego przeciwnika w tabeli.

W meczu na dole grupy C reprezentacja Norwegii rozbiła 8:0 San Marino. Kopciuszek nie tylko nie utrudnił zadania Skandynawom, ale ułatwił, ponieważ pierwszego gola strzelił sobie sam.

Harry Kane oddał pierwsze celne uderzenie w meczu Anglików ze Słoweńcami. Po imponującym występie w Lidze Mistrzów partnerzy liczyli na kolejne trafienia napastnika Tottenhamu Hotspur w reprezentacji. Cała drużyna grała jednak zbyt wolno oraz czytelnie i po 90 minutach było bezbramkowo. Dopiero w doliczonym czasie Kane znalazł drogę do bramki Słowenii i Anglicy mogli fetować awans z uśmiechami na ustach.

Za plecami Anglików reprezentacja Szkocji z trudem pokonała 1:0 Słowację, która przez ponad godzinę grała bez jednego zawodnika. Dwie żółte kartki w sześć minut dostał Robert Mak. Osłabiona drużyna pękła dopiero w 89. minucie. Pierwszą punkt w eliminacjach zdobyła Malta za remis 1:1 z naszpikowaną piłkarzami znanymi z Lotto Ekstraklasy reprezentacją Litwy.

Polacy wykonali swoje zadanie w Erywaniu. Po 25 minutach drużyna Adama Nawałki  prowadziła z Armenią 3:0 dzięki trafieniu Kamila Grosickiego i dubletowi Roberta Lewandowskiego. Sytuacja była opanowana i nie zmieniła tego bramka gospodarzy po dośrodkowaniu z rzutu rożnego. Kapitan Lewandowski został najlepszym strzelcem w historii reprezentacji Polski. Po przerwie napastnik Bayernu Monachium przesunął się również na prowadzenie w klasyfikacji strzelców eliminacji. "Lewy" skompletował hat-tricka, a wynik na 6:1 ustalił Rafał Wolski.

W drodze powrotnej z Armenii do Polski podopieczni Adama Nawałki czekali na wynik meczu Czarnogóry z Danią. Remis premiował Polaków awansem już w czwartek. Rezultat marzeń nie padł. Drużyna znad Morza Bałtyckiego wygrała 1:0 i przedłużyła swoją nadzieję na wyjazd do Rosji bez barażu. W ostatniej kolejce będzie liczyć na zwycięstwo Czarnogórców w Warszawie. Sama podejmie Rumunię, która pokonała 3:1 Kazachstan.

1:3 - Josh Magennis 90'

San Marino - Norwegia 0:8 (0:4) 0:1 - Davide Simoncini (sam.) 8' 0:2 - Joshua King 14' 0:3 - Joshua King 17' 0:4 - Mohamed Elyounoussi 40' 0:5 - Mohamed Elyounoussi 48' 0:6 - Ole Selnaes 59' 0:7 - Mohamed Elyounoussi 68' 0:8 - Martin Linnes 87'

0:1 - Christian Eriksen 16'

Rumunia - Kazachstan 3:1 (2:0) 1:0 - Constantin Budescu 33' 2:0 - Constantin Budescu (k.) 38' 3:0 - Claudiu Keseru 73' 3:1 - Baurzan Turisbek 82'