El. MŚ 2018: Chile wygranym nocy. Argentynie został ostatni mecz nadziei

Chile wygrało 2:1 z Ekwadorem i dostało się na 3. miejsce w tabeli eliminacji mistrzostw świata w strefie CONMEBOL. Argentyna jest poza lokatami premiowanymi awansem na kolejkę przed końcem rywalizacji.

Alexis Sanchez PAP/EPA / Mario Ruiz / Na zdjęciu: Alexis Sanchez
Chilijczycy narobili sobie kłopotów we wrześniu. Przegrali mecze z Paragwajem oraz Boliwią i wypadli poza miejsca premiowane awansem. W perspektywie mają pojedynek z Brazylią na wyjeździe, dlatego w rywalizacji z Ekwadorem interesowało ich tylko zwycięstwo. La Roja ryzykowali od początku spotkania i atakowali kosztem zabezpieczenia bramki Claudio Bravo.

Ryzyko opłaciło się. W 22. minucie obrona Ekwadoru rozsypała się, a triumfator dwóch poprzednich turniejów Copa America wyszedł na prowadzenie 1:0. Pod poprzeczkę trafił Eduardo Vargas.

Droga Chile do zwycięstwa nie stała się łatwiejsza. La Roja dopuścili do wyrównania i komplet punktów zapewnił im dopiero w 85. minucie Alexis Sanchez. Gospodarze przesunęli się w tabeli z 6. na 3. miejsce, ale nie są pewni awansu. Powinni zapunktować we wtorek w Brazylii, a ta sztuka udała się dotychczas tylko jednemu zespołowi.

Reprezentacja Argentyny wróciła na słynną "La Bombonerę", czyli stadion Boca Juniors. Przeciwko Peru selekcjoner Jorge Sampaoli wystawił Alejandro Gomeza, który jest liderem Atalanty Bergamo, natomiast w ataku zagrał Dario Benedetto, który stadion w Buenos Aires zna jak własną kieszeń, zamiast Paulo Dybali czy Mauro Icardiego.

Peru zagrało w Argentynie jeden z najważniejszych meczów w tym wieku. We wrześniu przesunęło się znienacka na miejsce premiowane awansem i ma szansę zagrać na mundialu po 36 latach. Los Incas mieli dużo szczęścia, kiedy po przerwie Lionel Messi trafił w słupek, a ponadto dobrze dysponowany w bramce był Pedro Gallese. Przewaga Albicelestes rosła, jednak mijały minuty, a nie potrafili udokumentować jej golem.

Peru spanikowało po serii sytuacji podbramkowych Argentyny i zaczęło grać na czas. Podstawowym zadaniem Los Incas było nie stracić gola i zrealizowali je. Dzięki bezbramkowemu remisowi Jose Paolo Guerrero i spółka są na lokacie barażowej, a wicemistrz świata poza miejscami premiowanymi awansem. Argentynie został ostatni mecz nadziei z Ekwadorem.

Reprezentacja Brazylii zagwarantowała sobie awans w marcu. Selekcjoner Tite nie urządza sobie mimo to poligonu doświadczalnego w końcówce eliminacji. Przeciwko Boliwii zagrali Neymar, Gabriel Jesus czy Philippe Coutinho. Pomimo przewagi Canarinhos nie zdobyli gola i zremisowali. Brazylia to piąta reprezentacja z rzędu, która straciła punkty na wysokości w Boliwii. Wcześniej przegrali tam piłkarze z Chile oraz Argentyny.

Bezbramkowym wynikiem zakończył się również mecz Urugwaju w WenezueliKolumbia była kilka chwil od zagwarantowania sobie awansu do mistrzostw świata. Do 89. minuty prowadziła 1:0 z Paragwajem, jednak przegrała 1:2.