El. MŚ 2018: Grecja wykorzystała szansę. Trwa wyścig Szwajcarii z Portugalią

Mająca pewny awans Belgia nie odpuściła, pokonując na wyjeździe Bośnię i Hercegowinę 4:3, z czego skorzystali Grecy. Strzelaninę urządzili sobie Szwedzi i Estończycy, a Szwajcaria nadal skutecznie ucieka Portugalii.

Dominik Polesiński
Radość reprezentantów Grecji Reuters / Dado Ruvić / Radość reprezentantów Grecji

Belgowie poważnie podeszli do meczu w Sarajewie, o co obawiano się przed meczem. To na Bośniakach spoczywała presja, bowiem czuli na plecach oddech Grecji. Gospodarze rozpoczęli ze "spętanymi nogami" i szybko stracili gola. Straty udało się odrobić jeszcze przed przerwą. W drugiej połowie na wymianie ciosów lepiej wyszła Belgia, wygrywając 4:3. Porażka mocno skomlikowała sytuację Bośni i Hercegowiny, która do tej pory sprawę udziału w barażach miała we własnych rękach.

Radość zapanowała w Grecji. Wyjazd na Cypr nie należał do łatwych i zaczęło się źle, ale 2 błyskawiczne gole Konstantinosa Mitroglou i Alexandrosa Tziolisa pozwoliły odrobić stratę i objąć prowadzenie, którego goście nie oddali do ostatniego gwizdka. Przed ostatnią kolejką to Grecja plasuje się na miejscu barażowym.

Ostre strzelanie urządzili sobie Estończycy. Przyzwyczajony do wysokich porażek Gibraltar przyjął w sobotni wieczór 6 goli. Jednego z nich zdobył piłkarz Cracovii Sergei Zenjov, a asystę przy trafieniu na 1:0 zapisał Konstantin Vassiljev. Pomocnik Piasta Gliwice przebywał na boisku zaledwie 20 minut i zszedł z kontuzją.

Po wysokim zwycięstwie Szwedów z Luksemburgiem (8:0) na godzinę zmienił się lider gr. A. Francuzi odpowiedzieli jednak wygraną w Sofii nad Bułgarią i wrócili na szczyt. Szybko napoczął gospodarzy Blaise Matuidi, ale później szło jak po grudzie. We znaki dawał się ulewny deszcz. Dobra dyspozycja Hugo Llorisa pozwoliła Trójkolorowym dowieźć wygraną.

Grupa A to wyścig Szwajcarii z Portugalią, który jeszcze się nie skończył. Lepsze wrażenie w sobotni wieczór pozostawili po sobie Helweci, szybko pozbawiając złudzeń Węgrów. Już po przerwy prowadzili 3:0, kończąc triumfem 5:2. Portugalczycy po 45 minutach sensacyjnie bezbramkowo remisowali z Andorą, ale w ich szeregach nie było Cristiano Ronaldo. CR7 wszedł z ławki tuż po przerwie i strzelił gola pozbawiającego swoją drużynę kompromitacji. Na 2:0 w końcowych minutach podwyższył jeszcze Andre Silva.

8:0 - Ola Toivonen 76'

Białoruś - Holandia  1:3 (0:1) 0:1 - Davy Propper 24' 1:1 - Maksim Vołodjko 55' 1:2 - Arjen Robben (k.) 84' 1:3 - Memphis Depay 90+3'

0:6 - Joonas Tamm 77'

Cypr - Grecja 1:2 (1:2) 1:0 - Pieros Sotiriou 18' 1:1 - Konstantinos Mitroglou 24' 1:2 - Alexandros Tziolis 26'