El. MŚ 2018: męki Bułgarii w Luksemburgu. Gole Sabali i Tarasovsa dla Łotwy

Reprezentacje Francji i Portugalii wywalczyły awans do mistrzostw świata w Rosji. Bułgaria z trudem zremisowała 1:1 w Luksemburgu. Gole dla Łotwy strzelili Valerijs Sabala oraz Igors Tarasovs.

logo MŚ 2018 PAP/EPA / SERGEI ILNITSKY / Na zdjęciu: logo MŚ 2018
Francuzi obronili pozycję lidera w grupie A. Tak naprawdę nikt nie przypuścił na nich ataku, ale Trójkolorowi nie oglądali się za plecy i wykonali swoje zadanie. Już po pierwszej połowie Antoine Griezmann miał na koncie gola oraz asystę, a jego drużyna zwyciężyła 2:1 z Białorusią.

Reprezentacja Szwecji wystąpi w barażach. We wtorek przegrała 0:2 z Holandią. Pomarańczowi obejrzą kolejną dużą imprezę piłkarską w telewizji. Ratowało ich zwycięstwo minimum siedmioma golami z rywalem ze Skandynawii i do piłkarskiego cudu nie doszło.

Reprezentacja Bułgarii zakończyła eliminacje w Luksemburgu. W jej jedenastce byli Simeon Sławczew oraz Spas Delew. W 3. minucie drużyna z Beneluksu wyszła na prowadzenie dzięki strzałowi Oliviera Thilla z linii pola karnego. Bułgaria uratowała twarz dopiero po przerwie, ale również remis 1:1 chluby im nie przyniósł.

Szwajcaria przystąpiła do ostatniego meczu z Portugalczykami w roli lidera grupy B. Musiała tylko i aż odeprzeć 90 minut ataków mistrzów Europy. Cristiano Ronaldo i spółka nacierali, ale nie było im łatwo przedrzeć się przez defensywę wysoko notowanego w rankingu FIFA przeciwnika. Helweci ustawili ciasno trzy formacje na 30 metrach i wybijali Portugalię z rytmu. W 41. minucie popełnili jednak niewybaczalny błąd. Johan Djourou nie porozumiał się z bramkarzem i wpakował piłkę do własnej siatki.

Krótko po przerwie Portugalia pokazała, że nie musi wyręczać się rywalami przy zdobywaniu goli. Andre Silva umieścił futbolówkę z bliska w bramce i zrobiło się 2:0. Cristiano Ronaldo cieszył się z bezpośredniego awansu na mundial kosztem Szwajcarii, ale nie ze zwycięstwa w klasyfikacji strzelców. W tym rankingu na szczycie pozostał Robert Lewandowski.

Ku pokrzepieniu serc po nieudanych eliminacjach Łotwa pokonała 4:0 Andorę. Drugiego i trzeciego gola dla nadbałtyckiego kraju strzelił Valerijs Sabala z Podbeskidzia Bielsko-Biała. W jedenastce był również Igors Tarasovs ze Śląska Wrocław i trafił do siatki w 63. minucie.

W grupie H pewna awansu była od dwóch kolejek reprezentacja Belgii. Udaną kampanię podsumowała zwycięstwem 4:0 z Cyprem. Grecy musieli potwierdzić swoją wyższość nad Bośniakami wygraną u siebie z Gibraltarem. Przez defensywę kopciuszka przebijali się ponad dwa kwadranse. W końcu w 32. minucie Vasilis Torosidis zdobył gola głową po dośrodkowaniu z głębi pola. Po przerwie dubletem popisał się Konstantinos Mitroglou. Grecy wygrali spotkanie 4:0 i wystąpią w barażach.

1:0 - Daniel Bode 82'

Łotwa - Andora 4:0 (1:0) 1:0 - Davis Ikaunieks 12' 2:0 - Valerijs Sabala 19' 3:0 - Valerijs Sabala 59' 4:0 - Igors Tarasovs 63'

4:0 - Giannis Gianniotas 78'

Estonia - Bośnia i Hercegowina 1:2 (0:0) 0:1 - Izet Hajrović 49' 1:1 - Ilja Antonow 75' 1:2 - Izet Hajrović 84'