El. MŚ 2018: Argentyna w świecie żywych. Na ratunek Messi

Lionel Messi strzelił trzy gole w wygranym 3:1 meczu z Ekwadorem i zapewnił Argentyńczykom wyjazd na mistrzostwa świata. Awansowały także reprezentacje Urugwaju i Kolumbii. W barażu wystąpi Peru, a w domach zostają Chilijczycy.

Lionel Messi w barwach reprezentacji Argentyny Getty Images / Jim Rogash / Lionel Messi w barwach reprezentacji Argentyny
Mecz z Ekwadorem był ostatnią nadzieją reprezentacji Argentyny na awans. W drodze do Quito potknęła się w 11 z 17 kolejek i zanim wyszła na murawę była poza miejscami premiowanymi wyjazdem do Rosji. Tylko Boliwia strzeliła mniej goli niż Albicelestes.

Sposobem na poprawienie ofensywy nie było w koncepcji Jorge Sampaoliego przywrócenie do jedenastki Paulo Dybali i Mauro Icardiego. Na ławkę rezerwowych wrócił natomiast Alejandro Gomez, a ofensywne trio tworzyli z Lionelem Messim również Angel di Maria oraz Dario Benedetto.

Misja ratunkowa w Ekwadorze zakończyła się sukcesem, choć na starcie drużyna Sampaoliego przeżyła trzęsienie ziemi. W 1. minucie obrona Argentyny stała jak zamurowana, gdy Roberto Odronez Ayovi i Romario Ibarra wymienili podania w jej polu karnym, a ten drugi pokonał płaskim strzałem Sergio Romero. Doświadczony bramkarz nie wierzył w to, co się wydarzyło.

Sprawy w swoje ręce musiał wziąć Messi. Gwiazdor FC Barcelona uznał, że mundial nie może się odbyć bez niego. Potrzebował siedmiu minut, by przeprowadzić dwie błyskotliwe akcje i odwrócić rezultat 0:1 na 2:1. Po przerwie Messi bezkarnie przebiegł się między Ekwadorczykami i skompletował hat-tricka. Jednocześnie kapitan Argentyńczyków dobił do 21 bramek w historii swoich występów w eliminacjach do mistrzostw świata. Praktycznie w pojedynkę uratował całą drużynę.

Na drugim miejscu premiowanym awansem utrzymał się Urugwaj dzięki zwycięstwu 4:2 z Boliwią. Edinson Cavani zdobył gola, którym przypieczętował swoją wyższość nad innymi snajperami w klasyfikacji strzelców. Napastnik Paris Saint-Germain zakończył eliminacje z 10 trafieniami na koncie.

Reprezentacja Peru walczy o pierwszy awans na mistrzostwa świata od 1982 roku. Jose Paolo Guerrero i spółka mieli wszystko w swoich rękach, ale jednocześnie trudnego przeciwnika. Na własnym stadionie spotkali się z Kolumbią, w której jedenastce byli James Rodriguez oraz Radamel Falcao. Ten pierwszy, pomocnik Bayernu Monachium dał Los Cafeteros prowadzenie 1:0 w 56. minucie i jednocześnie zagwarantował wyjazd na mundial. Peru wprowadził do barażu Guerrero, wyrównując na 1:1 w 78. minucie.

Największym wygranym poprzedniej kolejki było Chile, które przesunęło się z szóstego na trzecie miejsce w tabeli. Radość La Roja trwała kilka dni. Na koniec eliminacji triumfatora dwóch ostatnich turniejów Copa America czekało najtrudniejsze zadanie, czyli spotkanie w Brazylii. W składzie Canarinhos była tylko jedna poważna roszada. Zamiast Alissona bronił Ederson.

La Roja nie zepsuli Edersonowi wyczekiwanego występu. Na domiar złego w kwadransie po przerwie dali sobie strzelić dwa gole i zlecieli tam gdzie byli kilka dni temu - na szóstą lokatę. "Złota generacja" straciła w przedbiegach ostatnią szansę, by zaistnieć na mistrzostwach świata. Wynik 0:3 to trafne podsumowanie rozczarowujących dla Chilijczyków eliminacji. W Rosji nie zagrają Claudio Bravo, Arturo Vidal oraz Alexis Sanchez.

W domach zostają ponadto Paragwajczycy, którzy przegrali na własnym stadionie 0:1 z Wenezuelą.