Primera Division: FC Barcelona zdobyła Estadio San Mames

FC Barcelona w sobotni wieczór wykonała swój plan - pokonała na wyjeździe Athletic Bilbao (2:0) i po 10. kolejce spotkań będzie zdecydowanym liderem Primera Division.

Tomasz Rosiński
Lionel Messi PAP/EPA / JAVIER ZORRILLA / Na zdjęciu: Lionel Messi
Niewątpliwie faworytem sobotniej konfrontacji na Estadio San Mames w Bilbao była ekipa z Barcelony, która z dorobkiem 8 zwycięstw i 1 remisu przewodziła ligowej stawce. Natomiast Athletic przed starciem z FCB plasował się dopiero na 11. miejscu, ale mimo to, chciał postawić rywalowi trudne warunki gry.

Od pierwszego gwizdka sędziego Juana Martineza gospodarze ambitnie przeciwstawiali się wyżej notowanym Katalończykom. W 17. minucie groźnie na bramkę przyjezdnych uderzał Aritz Aduriz, ale jego strzał głową wybronił Marc-Andre ter Stegen.

Dwie minuty później Aduriz miał jeszcze dogodniejszą okazję do otwarcia wyniku potyczki. Wówczas Raul Garcia obsłużył go świetnym, prostopadłym podaniem, zaś napastnik Basków w sytuacji sam na sam trafił wprost w golkipera gości.

Rywalizacja toczyła w szybkim tempie, a w 21. minucie powinno być 1:0 dla Barcelony. Wtedy to Lionel Messi minął już Kepe Arrizabalagę, lecz trafił w słupek.

Z czasem zawodnicy FCB zaczęli przejmować kontrolę nad boiskowymi wydarzeniami i w 36. minucie Messi już się nie pomylił. Argentyńczyk wykorzystał dokładne dośrodkowanie z lewego skrzydła autorstwa Jordiego Alby i pewnym strzałem po ziemi trafił do siatki. Do przerwy wynik już nie uległ zmianie.

Po zmianie stron wszystkie swoje siły na szalę rzucili miejscowi gracze, którzy w 53. minucie mogli wyrównać, jednak uderzenie głową Raula Garcii zatrzymało się na poprzeczce.

Athletic Bilbao dążył do zdobycia bramki, a wicemistrzowie Hiszpanii musieli uciekać się do fauli, aby zatrzymać szarżujących rywali (żółte kartki za przewinienia otrzymali między innymi Gerard Pique i Paulinho). Dobrze dysponowany tego dnia był ter Stegen, który bronił bez zarzutu.

Minuty uciekały, zaś gospodarze nie mogli sforsować defensywy Katalończyków. W doliczonym czasie gry Baskowie nadziali się na kontrę gości, którą wykończył Paulinho i pojedynek zakończył się zwycięstwem FC Barcelona 2:0.