Baraże MŚ 2018: Szwajcaria jedzie na mundial!

Reprezentacja Szwajcarii zremisowała u siebie 0:0 z Irlandią Północną i dzięki wygranej na wyjeździe awansowała na MŚ w Rosji! Samo spotkanie w Bazylei - podobnie jak to w Belfaście - nie stało na najwyższym poziomie.

Sebastian Kordek
Denis Zakaria (z lewej) oraz George Saville (z prawej) PAP/EPA / LAURENT GILLIERON / Na zdjęciu: Denis Zakaria (z lewej) oraz George Saville (z prawej)

Pierwsze minuty niespodziewanie należały do gości. Najpierw potężnie z dystansu huknął Chris Brunt, a Szwajcarów uratował Yann Sommer, który wybił piłkę nieuchronnie zmierzającą w okienko jego bramki. Po chwili sprzed pola karnego potężnie przymierzył Stuart Dallas, lecz jego próba nie była już tak dobra, choć nadal niebezpieczna.

Gospodarze odpowiedzieli bardzo niebezpiecznym dośrodkowaniem Xherdana Shaqiriego, jednak główkujący Haris Seferović nieczysto uderzył i zaprzepaścił dobre dogranie kolegi.

W późniejszej fazie pierwszej połowy gra rozkładała się równomiernie. Momentami przeważali Szwajcarzy, momentami Irlandczycy, choć konkretniejsi w ofensywie byli ci pierwsi. Szczególnie aktywny był Shaqiri, lecz albo koledzy nie byli w stanie wykończyć jego dobrych dograń, albo bramkarz stał na drodze skrzydłowego do szczęścia.

Po przerwie gra nie stała na najwyższym poziomie. Prowadzili ją gospodarze, ale w dalszym ciągu niewiele z tego wynikało. Szwankowało wykończenie akcji oraz ostatnie podanie. Z kolei przyjezdni nie wyglądali jak zespół, który musi odrabiać straty z meczu u siebie. Jeden kontratak i niecelna główka Conora Washingtona po prawie godzinie gry, to zdecydowanie za mało, aby strzelić gola w Bazylei.

W końcówce Irlandczycy mieli piłkę meczową po strzale Jonnego Evansa, lecz miejscowych uratował obrońca, wybijając futbolówkę z linii bramkowej!

Ostatecznie Szwajcaria zremisowała 0:0 z Irlandią Północną i jedzie na mundial do Rosji. Wyspiarze próbowali momentami przejmować inicjatywę, ale brakowało im siły z przodu. Zadecydował więc wynik z Belfastu i bramka z kontrowersyjnego rzutu karnego.

Szwajcaria - Irlandia Północna 0:0

Szwajcaria: Yann Sommer - Stephan Lichtsteiner, Fabian Schaer, Manuel Akanji, Ricardo Rodriguez - Granit Xhaka, Denis Zakaria - Xherdan Shaqiri (80' Remo Freuler), Blerim Dzemaili (61, Admir Mehmedi), Steven Zuber - Haris Seferović (87' Breel Embolo).

Irlandia Płn.: Michael McGovern - Aaron Hughes, Gareth McAuley, Jonny Evans, Chris Brunt - Oliver Norwood (75' Josh Magennis) - Jamie Ward (74' Jordan Jones), Steven Davis, George Saville, Stuart Dallas - Conor Washington (83' Paddy McNair).

Żółte kartki: Brunt, Evans (Irlandia).

Sędzia: Felix Brych (Niemcy).

Czy Szwajcaria zasłużyła na wyeliminowanie Irlandii Północnej?