LE: nerwy klubu Jacka Góralskiego. Wstydliwa forma Milanu

Ludogorec Razgrad zremisował 1:1 z TSG 1899 Hoffenheim. Ten wynik dał klubowi Jacka Góralskiego awans do fazy pucharowej Ligi Europy. O trofeum walczy dalej również drużyna Macieja Rybusa. Porażka 0:2 z HNK Rijeka to kolejny wstydliwy wynik AC Milan.

Felix Passlack (z lewej) oraz Virgil Misidjan (z prawej) Getty Images / Alex Grimm / Staff / Na zdjęciu: Felix Passlack (z lewej) oraz Virgil Misidjan (z prawej)
Pojedynek drużyn Eugena Polanskiego i Jacka Góralskiego miał większe znaczenie dla obecnego niż byłego reprezentanta Polski. Ludogorec Razgrad nie zapewnił sobie awansu dwa tygodnie temu, choć mecz z Istanbul Basaksehir na własnym stadionie wydawał się być do tego dobrą okazją. Po porażce 1:2 istniało jeszcze zagrożenie, że w ostatniej kolejce ekipa znad Bosforu wyprzedzi mistrza Bułgarii i zepchnie go "pod kreskę". Czarny scenariusz nie spełnił się.

W 25. minucie Ludogorec znalazł się wirtualnie za burtą rozgrywek. Basaksehir prowadził z SC Braga, a drużyna Góralskiego straciła gola w Niemczech. Philipp Ochs uciekł obrońcom i dostawił stopę do płaskiego podania z prawego skrzydła tak dobrze, że piłka poleciała prosto do bramki. Reprezentanci Polski byli dość aktywni. Polanski zaprezentował nawet rajd przez połowę boiska, a po podaniach Góralskiego przyjezdni mieli najlepsze sytuacje podbramkowe w pierwszej połowie. Defensywnego pomocnika nie było na murawie po przerwie. Zmienił go Claudiu Keseru.

Ludogorec grał w odważniejszym ustawieniu, ale początkowo więcej dobrego wynikało z szybkich wypadów TSG 1899 Hoffenheim niż z ataku pozycyjnego gości. Przełom nastąpił w 62. minucie, w której mistrz Bułgarii wyrównał na 1:1. Wanderson wykorzystał podanie od Marcelinho i cały zespół wrócił do świata żywych. Ludogorec przypilnował zwycięskiego remisu w dziesięciu po czerwonej kartce dla Keseru.

Awansował również Lokomotiw Moskwa. Stołeczna drużyna radziła sobie w końcówce fazy grupowej bez kontuzjowanego Macieja Rybusa. Na stadionie Fastavu Zlin interesował ją minimum punkt i zadanie wykonała z nawiązką. Lokomotiw pokonał Czechów 2:0. Na ostatniej prostej odpadł z rozgrywek Sheriff Tyraspol. Pogromca Legii Warszawa był niepokonany przez pięć kolejek. Zleciał z miejsca premiowanego awansem wskutek jedynej porażki 0:2 z FC Kopenhaga.

Piłkarze Dynama Kijów i Partizana Belgrad byli pewni awansu, a w bezpośrednim pojedynku na szczycie tabeli mieli rozstrzygnąć, kto wejdzie do fazy pucharowej z pierwszego miejsca. Gospodarze rozpoczęli mecz z Tomaszem Kędziorą w jedenastce. Szybko wyszli na prowadzenie. Mykoła Moroziuk dobił piłkę do siatki po miernej interwencji bramkarza. Do 31. minuty Junior Moraes zmienił wynik na 3:0 i było pewne, że Dynamo ustanowi serię dziesięciu meczów bez porażki u siebie w Lidze Europy. Ostatecznie spotkanie zakończyło się rezultatem 4:1.

Tak samo jak w Kijowie na terenie Atalanty Bergamo doszło do spotkania drużyn pewnych awansu, które miały apetyt na wygranie grupy. Atalanta potwierdziła, że nie przenosi problemów z ligowego podwórka na europejski front. Andrea Petagna wyprowadził ją w 10. minucie na prowadzenie 1:0 z Olympique Lyon. Ta bramka wystarczyła do zwycięstwa i zachowania pozycji lidera.

Nowy trener Gennaro Gattuso nie odmienił gry Milanu jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki. W weekend jego gracze skompromitowali się remisem 2:2 z Benevento Calcio w Serie A. W czwartek Rossoneri chcieli choć trochę zmazać plamę dobrą partią z HNK Rijeka. Plan planem, a skończyło się wstydliwą porażką 0:2 w Chorwacji. Milan awansował z pierwszego miejsca, ale coraz dłuższa lista jego wpadek nie wróży nic dobrego przed fazą pucharową.

6. kolejka fazy grupowej:

GRUPA A:

Villarreal CF - Maccabi Tel Awiw 0:1 (0:0)

GRUPA B:

Dynamo Kijów - Partizan Belgrad 4:1 (3:1)
1:0 - Mykoła Moroziuk 6'
2:0 - Junior Moraes 28'
3:0 - Junior Moraes 31'
3:1 - Marko Jevtović (k.) 45'
4:1 - Junior Moraes (k.) 77'

Young Boys Berno - Skenderbeu Korcza 2:1 (0:0) 0:1 - Enis Gavazaj 51' 1:1 - Guillaume Hoarau 54' 2:1 - Roger Assale 90'

Liga Europy, gr. B 2017/2018

1 Dynamo Kijów 6 4 1 1 15:9 13
2 Partizan Belgrad 6 2 2 2 8:9 8
3 Young Boys Berno 6 1 3 2 7:8 6
4 Skenderbeu Korcza 6 1 2 3 6:10 5

GRUPA C:

TSG 1899 Hoffenheim - Ludogorec Razgrad 1:1 (1:0)
1:0 - Philipp Ochs 25'
1:1 - Wanderson 62'

Istanbul Basaksehir - SC Braga 2:1 (1:0) 1:0 - Edin Visca 10' 1:1 - Raul Silva 55' 2:1 - Emre Belozoglu (k.) 77'

Austria Wiedeń - AEK Ateny 0:0

HNK Rijeka - AC Milan 2:0 (1:0) 1:0 - Jakov Puljić 7' 2:0 - Mario Gavranović 47'

Liga Europy, gr. D 2017/2018

1 AC Milan 6 3 2 1 13:6 11
2 AEK Ateny 6 1 5 0 6:5 8
3 HNK Rijeka 6 2 1 3 11:12 7
4 Austria Wiedeń 6 1 2 3 9:16 5

GRUPA E:

Atalanta Bergamo - Olympique Lyon 1:0 (1:0)
1:0 - Andrea Petagna 10'

Apollon Limassol - Everton 0:3 (0:2) 0:1 - Ademola Lookman 21' 0:2 - Ademola Lookman 27' 0:3 - Nikola Vlasić 87'

Liga Europy, gr. E 2017/2018

1 Atalanta Bergamo 6 4 2 0 14:4 14
2 Olympique Lyon 6 3 2 1 11:4 11
3 Everton 6 1 1 4 7:15 4
4 Apollon Limassol 6 0 3 3 5:14 3

GRUPA F:

Fastav Zlin - Lokomotiw Moskwa 0:2 (0:0)
0:1 - Aleksiej Mirańczuk 70'
0:2 - Jefferson Farfan 75'

FC Kopenhaga - Sheriff Tyraspol 2:0 (0:0) 1:0 - Pieros Sotiriou 56' 2:0 - Michael Luftner 59'