WP SportoweFakty.wp.pl – wiadomości sportowe, relacje live, wyniki meczów

Kokpit Kibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Skoki narciarskie
 • Tenis

Dariusz Tuzimek: Miesiąc festynu się skończy, a rak bandytyzmu będzie trawił nas latami (felieton)

Urządzone przez kiboli Cracovii strzelanie racami w kibiców Wisły jest przejawem totalnego zbydlęcenia i jednocześnie dowodem na poczucie totalnej bezkarności sprawców. Polskie państwo w walce z bandytyzmem stadionowym nie istnieje.
Dariusz Tuzimek
Dariusz Tuzimek
WP SportoweFakty / Maciej Kmita / Na zdjęciu: racowisko na derbach Krakowa

Wejdź na TYPER.WP.PL, twórz własne ligi i typuj wyniki meczów!

Po każdej kibicowskiej burdzie panuje powszechne oburzenie, media szaleją z krytyką, stanowczo wypowiadają się autorytety. Żąda się kar jak najsurowszych! A że kara się nie tych, co te burdy zrobili? Tego jakoś wygodnie jest nie zauważać. Rajcuje nas to, jak surową karę dopieprzyli (w necie ktoś wnioskował nawet o likwidację klubu!). A facet, który strzelał na Cracovii racami, wrócił do domu, zdjął kominiarkę, zjadł serdelka z ogórkiem i czytając w necie o wlepionych karach, kręci głową i mruczy pod nosem: „no, no… się porobiło”.

Klub karę zapłaci, bo musi. Sprawców sam nie ukaże, bo nie jest w stanie. Efekt kary jest taki, że klub będzie uboższy (bo przecież nie tylko wyda pieniądze na karę, ale dodatkowo kolejne mecze odbędą się bez publiczności). Najgorsze, że te sankcje nic nie zmienią. Następnym razem będzie dokładnie tak samo. Bo wniesienie rac na którykolwiek stadion ekstraklasy nie jest problemem. I ten, kto myśli, że to tylko kwestia uszczelnienia ochrony, jest w tych sprawach zielony jak ogórek.

Ekosystem, w jakim funkcjonuje polski futbol klubowy i stadionowa bandyterka, jest bardziej skomplikowany. Nie wystarczy zmienić firmę ochroniarską (która zresztą często należy do… kibiców). Od dawna apeluję do Polskiego Związku Piłki Nożnej, żeby był PZPN-em, a nie PZPR-em, czyli Polskim Związkiem Pierwszej Reprezentacji. Roberta Lewandowskiego pilnować nie trzeba. Polski futbol ma większe problemy, w tym tego raka, co go trawi - bandytyzm stadionowy. I tu jest prośba do PZPN-u, żeby nie odwracał głowy jedynie w kierunku konfitur. Klubom trzeba pomóc, tu jest praca do wykonania. Ciężka, niewdzięczna i nie dają za nią medali ze złota na scenie. Ale bardzo praca potrzebna.

Właściciele klubów, prezesi i działacze sami sobie z bandyterką nie poradzą. Nie mają do tego narzędzi. Można wymyślać najlepsze regulaminy, obostrzenia, straszyć karami, ale to wszystko psu na budę się nadaje, skoro przepisów nie da się egzekwować. Bo państwo w tym zakresie nie działa. Państwo jest niewidoczne. Potrzebny jest lobbing, nagłaśnianie tematu, zwracanie uwagi opinii publicznej, że policja i aparat przymusu nie walczą z bandyterką.

ZOBACZ WIDEO Brutalna prawda o polskiej kadrze. Duński trener sprowokował Adama Nawałkę

Szefowie klubów - co jest tajemnicą poliszynela - są terroryzowani, zastraszani, są de facto zakładnikami grup przestępczych, które z "kibicowania" żyją. Nie jest to wiedza tajemna. Kto obserwuje polski futbol, zna zjawisko od lat. Nie jest przypisane do któregoś konkretnego klubu. Właściciele sami sobie z tym nie poradzą. Nie od dzisiaj, nie tylko przez obecnie rządzącą opcję polityczną. Przez wszystkie, od lat. Politycy reagują tylko wówczas, gdy czują presję, gdy są wywoływani do tablicy. Jeśli im pozwolić, mogą się całymi tygodniami zajmować tylko przepoczwarzaniem się  -niczym gąsienica - z jednego rządu w drugi. Na nic innego nie starczy im czasu.

Dlatego trzeba nagłaśniać sprawę, chwytać władze za rękaw i krzyczeć: "Tutaj źle się dzieje!". To misja dla Zbigniewa Bońka i PZPN-u. Postawię tezę, że ważniejsza dla polskiej piłki - ze względu na długotrwałe konsekwencje - niż nawet awans reprezentacji na mistrzostwa świata. Bo mundial jest fajny: pogramy (wierzę że z sukcesami), przeżyjemy trochę emocji i uniesień, pocieszymy się lub popłaczemy. Ale miesiąc festynu się skończy, a rak bandytyzmu będzie trawił polską piłkę nadal.

Zbigniew Boniek jest popularny, Adam Nawałka ma sukcesy - kiedy, jeśli nie teraz, mogą wykorzystać swój autorytet w walce o lepsze jutro klubowej piłki. Za chwilę dziesiątki polityków będą się dobijać do PZPN-u o bilety na mundial. Zawsze tak było, niezależnie od rządzącej opcji. To dobry moment, by zainteresować ich także tą brzydką twarzą polskiej piłki. Trzeba naciskać, lobbować, żądać konkretnych działań, domagać się egzekwowania prawa. Heheszki na twitterku można spokojnie zostawić gimbazie.

Dariusz Tuzimek, Futbolfejs.pl

Polub Piłkę Nożną na Facebooku
Zgłoś błąd
inf. własna

Komentarze (11):

[ Anuluj ] Odpowiadasz na komentarz:

Dowiedz się jak umieszczać linki od tagów, pogrubiać tekst, itp.
 • _smigol_ 1
  Czy to nie przypadkiem ten Sam tuzimek, ktory wspolnie z chuliganami legi siedzi na trybunie vip w Warszawie? Hmm... podwojne standardy panie redaktozie, podwojne standardy...
  Odpowiedz Zgłoś Zablokuj
 • 1
  Weż człowieku nie chrzań.... Od karania jest państwo.bo to ,,państwo'' ma milicję i sądy. Prezes klubu piłkarskiego kibica nie ma jak ukarać,mandatu nie da co najwyżej może zlikwidować klub.
  Raven ale przecież piłkarskie związki narodowe są niezawisłe? mafia fifa dostaje piany na pyskach jak rządy chcą ingerować w ich działalność i grozi zawieszeniami czy dyskwalifikacjami. A teraz tak do rządu po pomoc?? Ma to działać tylko w jedną stronę???
  Odpowiedz Zgłoś Zablokuj
 • PiKey 5
  Policja i aparat przymusu nie walczą z bandyterką bo walczą z demonstrantami przeciwko totalnej władzy, zawłaszczającej wszystko co się da. A tymczasem bandyci stadionowi mają się teraz tak dobrze jak nigdy. Władza zamiast ich ścigać to ich chroni i dlatego do takich obrazków będzie dochodziło coraz częściej.
  [ 1 komentarz w tej dyskusji ] Odpowiedz Zgłoś Zablokuj
Pokaż więcej komentarzy (8)
Pokaż więcej komentarzy (11)
Pokaż więcej komentarzy (11)
Pokaż więcej komentarzy (11)
Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×