WP SportoweFakty.wp.pl – wiadomości sportowe, relacje live, wyniki meczów

Kokpit Kibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Skoki narciarskie
 • Tenis

Pilnujcie Polski! Jasna Góra znowu zapłonęła racami

- Wolnej Polski trzeba strzec, to nasz testament. Razem możemy zmienić wiele w nas samych. Pilnujcie Polski! - grzmiał z ambony ks. Jarosław Wąsowicz na Jasnej Górze. Do tysięcy kibiców lub - jak kto woli - kiboli. Byliśmy z nimi na tej pielgrzymce.
Łukasz Witczyk
Łukasz Witczyk
PAP / Waldemar Deska / X Patriotyczna Pielgrzymka Kibiców w Częstochowie

Znowu było głośno, a jasnogórskie wzgórza zapłonęły racami. Znowu jedni ich podziwiali, a inni po prostu bali. I są już relacje o flagach "White United" mających się nijak do chrześcijańskich wartości. Oraz rękoczynach. 

Faryzeusze pouczali 
- W czasie naszej pielgrzymiej wędrówki do duchowej stolicy Polski, wielokrotnie słyszeliśmy z ust współczesnych faryzeuszów i uczonych, że to nie jest miejsce dla nas. Pouczali wszystkich kto może, a kto nie może pielgrzymować do najświętszego dla nas Polaków sanktuarium, cenzurowali kazania i wykłady. Mogą nas zewsząd przepędzić, ale Pan Jezus nas nigdy nie wyrzuci ze swojego serca, zawsze nas będzie przygarniał i nas kocha - dodawał w trakcie homilii ksiądz Wąsowicz.

Mocno, agresywnie. Być może jakby znajdował się w jakiejś oblężonej twierdzy. 

To on od 10 lat jest głównym organizatorem kibicowskich spotkań. Idea rodziła się w bólach (TUTAJ piszemy o jej początkach), ale powiodła się. Bo nie można mu odmówić tego, że potrafił skonsolidować środowisko, potrafił kilka tysięcy osób co roku przyprowadzić do Częstochowy. Ksiądz Wąsowicz na każdym kroku podkreśla, że najważniejszym punktem całej wyprawy jest msza święta.Tym razem uczestnicy wypełnili nie tylko Kaplicę Cudownego Obrazu, ale i sąsiednią salę. 

- To moja czwarta pielgrzymka. Z roku na rok jest nas coraz więcej i pokazujemy, że w ramach jednej idei jako kibice potrafimy się zjednoczyć - przyznał jeden z fanów Śląska Wrocław. 

Tegoroczna pielgrzymka przebiegła pod hasłem "Dla Niepodległej". To ze względu na setną rocznicę odzyskania niepodległości. "Przybądź dla Niepodległej" - apelowały plakaty.

 - To dla mnie bardzo ważna wizyta. Niepodległa Polska to coś, z czego możemy być dumni - rzucił jeden z uczestników. I usłyszał właśnie, że ma jej pilnować.

Fot. PAP/Waldemar Deska Fot. PAP/Waldemar Deska
Kontrowersyjny koncert

Atrakcją spotkania kibiców miał być koncert rockowego zespołu Hungarica. Dla węgierskiej grupy gra przed polskimi fanami miała być wielkim zaszczytem. Do wydarzenia jednak nie doszło, gdyż stowarzyszenie Otwarta Rzeczpospolita w liście napisanym do przeora Jasnej Góry, ojca Mariana Waligóry, zwróciło uwagę, że członkowie zespołu czynnie wspierają działalność neofaszystowskiej partii Jobbik oraz neonazistowskiej Gwardii Narodowej. Węgierski sąd uznał, że działalność tych organizacji narusza prawa mniejszości, głosi poglądy antysemickie i neguje Holokaust. I koncertu zakazano.  
fot. PAP/Waldemar Deska fot. PAP/Waldemar Deska
Poświęcenie barw 

Tradycją pielgrzymki jest poświęcenie klubowych barw. Fani odśpiewali kolędy, a księża z szalikami na szyjach błogosławili flagi, transparenty i szaliki kibiców. 

- Nie ukrywam, że byłam zaskoczona, widząc kibiców na Jasnej Górze. Początkowo trochę się bałam, ale jeden z ojców paulinów wytłumaczył mi, że nie ma żadnego zagrożenia. To ich tradycja i warto to chwalić - przyznała sędziwa pani spotkana w klasztorze.

ZOBACZ WIDEO: "Damy z siebie wszystko" #8. Kołodziejczyk: Ekstraklasa nie weryfikuje żadnych umiejętności

Jak oceniasz ideę pielgrzymki kibiców na Jasną Górę?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub Piłkę Nożną na Facebooku
Zgłoś błąd
inf. własna

Komentarze (45):

[ Anuluj ] Odpowiadasz na komentarz:

Dowiedz się jak umieszczać linki od tagów, pogrubiać tekst, itp.
 • Tomasz Mietanka 4
  I Hitler mial kaplice u siebie a wiec to norma
  Odpowiedz Zgłoś Zablokuj
 • Maria Koperska 1
  Ale Biblię też ktoś napisał i to baaardzo daaawno, w oparciu o słowne przekazy,a wiadomo,że ilu ludzi,tyle wersji i każdy jeszcze dodaje coś od siebie.Prawdę poznamy po swojej śmierci.
  Mundek69 Raczej mi chodziło o religię związano bezpośrednio z Jasną Górą, ale zgadzam się z twoimi tezami.
  Odpowiedz Zgłoś Zablokuj
 • Mundek69 3
  Ale... skąd takie procenty? Wiara w Boga to nie jest jednoznaczne z katolicyzmem.
  Wojciech Klemenski Skoro 55% Polaków jest nie wierząca to dlaczego władze twierdzą że jesteśmy krajem katolickim i wprowadzają prawo które kłóci się ze światopoglądem większości narodu. Czy to nie HIPOKRYZJA?
  Odpowiedz Zgłoś Zablokuj
Pokaż więcej komentarzy (42)
Pokaż więcej komentarzy (45)
Pokaż więcej komentarzy (45)
Pokaż więcej komentarzy (45)
Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×