El. ME U-21 2019: Polska lepsza od Litwy. Kownacki zrobił różnicę!

Reprezentacja Polski U-21 zrealizowała plan, pokonała Litwę 1:0 na Arenie Lublin i została liderem swojej grupy eliminacji Mistrzostw Europy U-21 2019. Bramkę na wagę zwycięstwa zdobył najlepszy strzelec Biało-Czerwonych - Dawid Kownacki.

Paweł Patyra
Dawid Kownacki (nr 9), Paweł Bochniewicz (nr 5) Agencja Gazeta / Marcin Stępień / Na zdjęciu: Dawid Kownacki (nr 9), Paweł Bochniewicz (nr 5)
Polscy zawodnicy zdawali sobie sprawę z wagi tego meczu i od początku starali się rozstrzygnąć go na swoją korzyść. Gospodarze zdominowali niżej notowanego przeciwnika, ale niewiele wynikało z ich przewagi. Chociaż Litwini często byli zamykani na własnej połowie, to nieźle się bronili.

W reprezentacji Polski U-21 wyróżniał się Sebastian Szymański. Piłkarz Legii Warszawa dwoił się i troił, jednak jego zaangażowanie nie przełożyło się na wynik. Gospodarze zbyt wolno operowali piłką, by zaskoczyć dobrze zorganizowaną defensywę rywali. Kilka sytuacji przed przerwą miał Dawid Kownacki, ale nie udało mu się pokonać Mariusa Adamonisa.

Choć Litwa U-21 przez znaczną część pierwszej połowy była tłem dla Biało-Czerwonych, to próbowała się odgryzać. Goście przeprowadzili kilka kontr, lecz nie zachwycili skutecznością i Kamil Grabara nie miał zbyt wiele pracy.

Po zmianie stron dominacja Polaków wciąż nie ulegała wątpliwości, z całych sił próbowali oni objąć prowadzenie, ale w ich grze brakowało płynności. Biało-Czerwonym niezbyt często udawało się wymienić kilka podań, ponieważ Litwini skutecznie uprzykrzali im życie.

Trener Czesław Michniewicz zareagował na taki obrót boiskowych wydarzeń i zrobił trzy zmiany, które nieco ożywiły poczynania jego podopiecznych. Mimo wszystko Polacy długo bili głową w mur.

Impas przerwał najlepszy strzelec reprezentacji Polski U-21 - Kownacki. Piłkarz Sampdorii Genua potwierdził swój kunszt w 78. minucie, z zimną krwią wykorzystując sytuację sam na sam po świetnym podaniu Kamila Jóźwiaka. Dla Kownackiego to szóste trafienie w tych eliminacjach. Choć Biało-Czerwoni nie spoczęli na laurach, to nie udało się im podwyższyć wyniku i musieli zadowolić się minimalną wygraną.

Polska wykorzystała więc potknięcie Danii i objęła prowadzenie w tabeli swojej grupy. W ME U-21 2019, które zostaną rozegrane we Włoszech i San Marino, zagra 12 drużyn. Włosi jako gospodarz turnieju są zwolnieni z udziału w eliminacjach, a awans zapewni sobie dziewięciu mistrzów grup eliminacyjnych oraz dwaj wygrani barażów, w których weźmie udział czterech najlepszych wicemistrzów grup.

Polska U-21 - Litwa U-21 1:0 (0:0)
1:0 - Kownacki 78'

Polska: Grabara - Bartosz (46' Michalak), Wieteska, Bochniewicz, Pestka - Piotrowski, Dziczek, Jagiełło (63' Świderski) - Szymański (67' Jóźwiak), Kownacki, Kapustka.

Litwa: Adamonis - Raudonius, Sveikauskas, Sadauskas, Levsin - Jankauskas, Matulevicius, Putrius (74' Rakauskas), Simkus - Dubickas (60' Megelaitis), Baniulis (86' Ruzgis).

Żółte kartki: Kownacki, Szymański (Polska) oraz Adamonis, Jankauskas, Sadauskas, Simkus (Litwa).

Sędzia: Bojan Nikolić (Serbia).

Widzów: 7823.

Czy Polska awansuje do Mistrzostw Europy U-21 2019?