Premier League: wygrana Manchesteru United, solidny Fabiański

Nie było niespodzianki na Old Trafford. Manchester United po dobrej pierwszej połowie i dużo słabszej drugiej pokonał Swansea City 2:0. Dobry mecz w bramce gości rozegrał Łukasz Fabiański.

Dominik Polesiński
Łukasz Fabiański Getty Images / Clive Rose / Na zdjęciu: Łukasz Fabiański
To było trudne popołudnie dla Łukasza Fabiańskiego. Polski bramkarz z pewnością zakładał, że na Old Trafford w Manchesterze czeka go mnóstwo pracy, ale liczył na lepszą postawę swoich kolegów z obrony. Swansea od pierwszych minut broniła bardzo głęboko, prosząc się o szybkie wykonanie wyroku.

Strzelanie rozpoczął w 5. minucie Romelu Lukaku. Kilka szybkich podań i po uderzeniu napastnika piłka odbiła się od nogi Mawsona, przeleciała nad rękoma Fabiańskiego i wpadła w górny róg bramki. Dla Belga był to setny gol w Premier League. Lukaku stał się tym samym najmłodszym obcokrajowcem, który w angielskich rozgrywkach przekroczył granicę 100 goli.

Bierność defensywy Łabędzi wołała o pomstę do nieba. Gdyby nie Fabiański już do przerwy straciłyby wszystkie pióra. Polak świetnie wybronił zwłaszcza sytuację sam na sam z Lukaku (strzał w długi róg). W 20. minucie nie miał już jednak szans, wyjmując piłkę z siatki po strzale Alexisa Sancheza. Po podaniu z głębi pola piłka przeleciała pomiędzy nogami van der Hoorna, a Chilijczyk wzorowo wykorzystał "setkę".

W drugiej połowie wszyscy spodziewali się kolejnych trafień gospodarzy, a tymczasem Swansea podjęła walkę. Pierwszy celny strzał goście oddali dopiero w 59. minucie. Wprowadzony w przerwie Tammy Abraham huknął w kierunku Davida de Gei, ale bramkarz fantastycznie obronił. Minęła minuta i ponownie Abraham urwał się obrońcom. Płaski strzał i intuicyjna obrona. Hiszpański golkiper Czerwonych Diabłów cały mecz strasznie się nudził, ale kiedy trzeba było popisał się kapitalnymi paradami.

Po przerwie Fabiański nie miał już tyle pracy. W zasadzie gospodarze tylko raz zagrozili jego bramce (obroniony strzał Lukaku z kilku metrów). Czerwone Diabły szanowały piłkę, nie forsując tempa. Za tydzień czeka ich mecz na szczycie, czyli derby Manchesteru.

Manchester United - Swansea City 2:0 (2:0)
1:0 - Romelu Lukaku 5'
2:0 - Alexis Sanchez 20'

Manchester United: David de Gea - Antonio Valencia, Victor Lindelof, Chris Smalling, Ashley Young, Nemanja Matić, Paul Pogba, Juan Mata (90+1' Scott McTominay), Jesse Lingard (75' Ander Herrera), Alexis Sanchez (75' Marcus Rashford), Romelu Lukaku.

Swansea City: Łukasz Fabiański - Kyle Naughton, Mike van der Hoorn, Federico Fernandez, Alfie Mawson, Martin Olsson, Andy King, Sung-Yueng Ki (46' Tom Carroll), Sam Clucas (55' Wayne Routledge), Nathan Dyer (46' Tammy Abraham), Andre Ayew.

Sędzia: Robert Madley.