Ligue 1: AS Monaco wicemistrzem Francji

AS Monaco wygrało 3:0 wyjazdowy mecz z ESTAC Troyes i zostało wicemistrzem Francji. Dla gospodarzy porażka oznacza spadek z Ligue 1. Świetny pojedynek rozegrał mający polski paszport bramkarz Erwin Zelazny.

Dominik Polesiński
AS Monaco AFP / VALERY HACHE / Na zdjęciu: AS Monaco
Przed meczem sprawa była jasna. Zwycięstwo AS Monaco oznaczało zdobycie przez tę drużynę wicemistrzostwa, a dla ESTAC Troyes nieuchronny spadek z ligi. Szansę na wyprzedzenie piłkarzy z Księstwa miał jeszcze Olympique Lyon, ale musiał wygrać swój pojedynek (z OSG Nice) i liczyć na potknięcie rywala. Zwyciężyć się udało (3:2), ale Kamil Glik i spółka nie zawiedli.

Jedynego gola pierwszej połowy zdobył Rony Lopes, który skutecznie dobił strzał Youriego Tielemansa. Przyjezdni powinni prowadzić wyżej, ale fantastycznie bronił Erwin Zelazny. Bramkarz posiadający polskie korzenie odbijał piłkę nawet w beznadziejnych sytuacjach. Nie straszne mu były nawet rykoszety, a Fabinho, Sylla i Tielemans z niedowierzaniem patrzyli jak odbija ich strzały.

W Polsce Zelazny to piłkarz anonimowy, a przecież grając w barwach FC Nantes nie ukrywał swojej polskości. - Mój dziadek jest Polakiem, ale gdy mój tata miał 20 lat wyemigrowali do Francji. Tam się urodziłem i grałem we francuskich młodzieżówkach, ale chcę grać dla Polski. Mam polski paszport, chociaż nie mówię po polsku, bardzo chcę się nauczyć tego języka - mówił w 2012 roku.

W drugiej połowie Zelazny dwoił się i troił. Ponownie wybronił kilka groźnych strzałów, ale dwukrotnie nie miał nic do gadania. W 71. minucie precyzyjnym uderzeniem zza pola karnego drugi raz zaskoczył go Lopes, a w ostatniej minucie doliczonego czasu po szybkiej kontrze w górny róg przymierzył rezerwowy Jordi Mboula.

ESTAC Troyes - AS Monaco 0:3 (0:1)
0:1 - Rony Lopes 21'
0:2 - Rony Lopes 71'
0:3 - Jordi Mboula 90+3'

ESTAC Troyes: Erwin Zelazny - Jeremy Cordoval, Jimmy Giraudon, Christophe Herelle, Charles Traore, Karim Azamoum, Alois Confais, Chaouki Ben Saada (63' Bryan Pele), Benjamin Nivet (72' Adama Niane), Samuel Grandsir, Hyun-Jun Suk (80' Bryan Mbeumo).

AS Monaco: Danijel Subasić - Djibril Sidibe (86' Almamy Toure), Kamil Glik, Jemerson, Julien Serrano, Joao Moutinho, Fabinho, Youri Tielemans, Rony Lopes (90' Jordi Mboula), Thomas Lemar, Moussa Sylla (80' Radamel Falcao).

Żółte kartki: Herelle (Troyes) oraz Lopes (Monaco).

3:2 - Alassane Plea 89'

Olympique Marsylia - Amiens SC 2:1 (2:1)

0:4 - Nicolas De Preville 77'

FC Nantes - RC Strasbourg Alsace 1:0 (1:0)
1:0 - Leo Dubois 32'

Stade Rennais - Montpellier HSC 1:1 (1:1)

5:0 - Kevin Malcuit (sam.) 65'

Toulouse FC - EA Guingamp 2:1 (0:0) 1:0 - Max Gradel 59' 2:0 - Yaya Sanogo 63' 2:1 - Clement Grenier 66'