Fulham awansował do Premier League!

Zdjęcie okładkowe artykułu: Getty Images / Alex Morton / Na zdjęciu: piłkarze Fulham Londyn
Getty Images / Alex Morton / Na zdjęciu: piłkarze Fulham Londyn

W finale play-off na stadionie Wembley Fulham pokonał Aston Villę 1:0 i wrócił do Premier League. Zespół z Londynu awansował cztery lata po spadku.

Fulham niewiele brakowało, aby bezpośrednio awansować do Premier League. Drużyna z Londynu promocję wywalczyła jednak w play-off. Po wyeliminowaniu Derby County (0:1 i 2:0) Fulham na Wembley mierzył siły z Aston Villą.

W pierwszych minutach niewiele działo się na boisku. Piłkarze grali bardzo uważnie, sporo uwagi poświęcając defensywie. Na pierwszą groźniejszą sytuację czekaliśmy do 21. minuty. Wówczas sprzed pola karnego uderzał Aboubakar Kamara, ale bramkarz końcami palców wybił piłkę na róg.

Dwie minuty później piłkarze z Londynu objęli prowadzenie. Ryan Sessegnon kapitalnie zagrał prostopadle pomiędzy dwójkę stoperów, a Tom Cairney w sytuacji sam na sam uderzył obok bramkarza.

Aston Villa w premierowej odsłonie miała jedną dobrą okazję. Po rzucie wolnym z kilku metrów ponad bramką uderzył Jack Grealish.

Po zmianie stron gracze Aston Villi zaczęli szybciej biegać i starali się stworzyć zagrożenie pod bramką londyńczyków. W 51. minucie Grealish uderzał głową z kilku metrów, ale przestrzelił. W rewanżu w 56. minucie, również głową, niecelnie przymierzył Aleksandar Mitrović. Wydawało się, że cztery minuty później już nic nie uratuje Fulham. Jednak Grealish w sytuacji sam na sam uderzył w bramkarza.

Londyńczycy otrząsnęli się z przewagi rywala, kilka razy zagrozili rywalom, ale od 70. minuty musieli grać w osłabieniu. Za drugą żółtą kartkę boisko opuścić musiał Dennis Odoi.

Aston Villa grając w przewadze atakowała, ale nie potrafiła stworzyć większego zagrożenia pod bramką Fulham. W 89. minucie z rzutu wolnego niecelnie uderzył Robert Snodgrass.

W nerwowej końcówce Fulham dowiozło prowadzenie do końca i po czterech latach wróciło do Premier League. Aston Villa trzeci sezon z rzędu spędzi w The Championship.

Aston Villa  - Fulham Londyn 0:1 (0:1) 0:1 - Cairney 23'

Aston Villa: Johnstone - Elmohamady (77' Kodija), Chester, Terry, Hutton - Jedinak (76' Onomah), Snodgrass, Hourihane (82' Hogan), Grealish, Adomah - Grabban.

Fulham Londyn: Bettinelli - Fredericks (83' Christie), Odoi, Ream, Targett - Cairney, McDonald, Johansen (72' Norwood) - Kamara (77' Kalas), Mitrović, Sessegnon.

Żółte kartki: Chester, Grealish, Hutton (Aston Villa) oraz Odoi 2, Kamara (Fulham).

Czerwona kartka: Odoi (Fulham) /za dwie żółte, 70'/

Sędzia: Anthony Taylor.

Widzów: 85 243

W kolejnym sezonie Aston Villa awansuje do Premier League?