Ligue 1: Bez zmian w czołówce tabeli, Jeleń zapewnił zwycięstwo Auxerre

W czołówce tabeli nie doszło do większych zmian. Olympique Marsylia, Girondins Bordeaux i Paris Saint Germain wygrały swoje spotkania. Szansę na grę w Lidze Mistrzów prawdopodobnie stracili natomiast piłkarze Toulouse FC i Lille OSC. Na 8. miejsce w tabeli awansowało Auxerre, zespół Jeana Fernandeza pokonał 2:0 Grenoble Foot, a oba gole w tym meczu strzelił Ireneusz Jeleń.

Piotr Robaczyński

Po 35. kolejce pozycję lidera utrzymał Olympique Marsylia. Niepokonany w lidze od początku lutego zespół Erica Geretsa zmierzył się na wyjeździe z OGC Nice i odniósł cenne zwycięstwo po golach Mamadou Nianga oraz Brandao. Goście zasłużyli na ten sukces, zdecydowanie dłużej utrzymywali się przy piłce, oddali więcej strzałów i nie dali szans niżej notowanemu rywalowi. Nie udało im się jednak powiększyć przewagi nad przeciwnikiem, z którym walczą o mistrzowski tytuł.

Trzy punkty w środę również wywalczyli bowiem piłkarze Girondins Bordeaux. Żyrondystom zwycięstwo w konfrontacji z Valenciennes nie przyszło jednak łatwo. W 22. minucie prowadzenie niespodziewanie objęli gospodarze, Gael Danic wykorzystał rzut karny i przyjezdni musieli odrabiać straty. Jeszcze przed przerwą do wyrównania doprowadził Fernando, ale w dalszej części spotkania Bordeaux nie potrafiło strzelić kolejnej bramki. Ambitne dążenie do przechylenia szali zwycięstwa na swoją stronę opłaciło się, na kilka minut przed końcowym gwizdkiem sędziego decydującego o losach pojedynku gola zdobył Yoann Gourcuff. Na trzy kolejki przed zakończeniem rozgrywek Bordeaux nadal przegrywa z Olympique Marsylia tylko słabszym bilansem bramkowym i kibice we Francji będą świadkami niezwykle interesującej rywalizacji w końcowej fazie sezonu.

4. pozycję w tabeli utrzymali piłkarze Paris Saint Germain. Podopieczni Paula Le Guena pokonali na wyjeździe Le Mans 1:0. Gola na wagę zwycięstwa strzelił dla stołecznego klubu Mateja Kezman. Reprezentant Serbii dopiero po raz trzeci w tym sezonie dostał od trenera szansę gry od pierwszej minuty i godnie zastąpił kontuzjowanego Guillaume Hoarau. Dzięki temu sukcesowi PSG traci do 3. Olympique Lyon tylko jeden punkt i wciąż ma szansę zapewnić sobie prawo gry w eliminacjach Ligi Mistrzów.

O zrealizowaniu tego celu powoli muszą już chyba natomiast zapomnieć zawodnicy Toulouse FC i Lille OSC. W środę zespoły te zmierzyły się w bezpośredniej konfrontacji, zakończyła się ona bezbramkowym remisem. Stroną przeważającą w tym pojedynku byli goście, ale świetnie dysponowany golkiper Tuluzy Cédric Carrasso uchronił swój zespół przed porażką. Po 35. kolejce strata tych drużyn do PSG i OL jest już na tyle duża, że skoncentrują się raczej one na walce o lokaty gwarantujące szansę występów w Pucharze UEFA.

Na 8. pozycję w tabeli awansowali podopieczni Jeana Fernandeza, AJ Auxerre po raz pierwszy od początku rozgrywek zajmuje tak wysokie miejsce. Autorem tego sukcesu został Ireneusz Jeleń. Polak strzelił dwa gole w konfrontacji z Grenoble Foot i to dzięki niemu AJA wywalczyło komplet punktów. W 37. minucie po podaniu Thomasa Kahlenberga dogodną sytuację do zdobycia gola miał Benoit Pedretti. Strzał 26-letniego pomocnika obronił Gregory Wimbee, ale przy dobitce Jelenia był już bez szans. Były gracz Wisły Płock ustalił wynik meczu na 2:0 w 74. minucie. Tym razem otrzymał długie, precyzyjne podanie od Pedretti'ego, znalazł się w sytuacji sam na sam z bramkarzem i w imponującym stylu przelobował go. Jeleń przebywał na boisku do 89. minuty, w końcówce zastąpił go Daniel Niculae. Cały mecz rozegrał Dariusz Dudka.

Na Stade Jules-Deschaseaux zmierzyły się dwa kluby ze strefy spadkowej - Le Havre i AS Saint Etienne. Gospodarze już przed tym starciem praktycznie stracili szansę na uniknięcie degradacji, a teraz definitywnie wiemy już, że to właśnie beniaminek zakończy sezon na ostatnim miejscu w tabeli. Podopieczni Frédérica Hantza ambitnie walczyli o korzystny rezultat, ale choć po pierwszej połowie prowadzili 2:1, ostatecznie musieli uznać wyższość rywala i przegrali 2:4. St Etienne natomiast awansowało na 17. miejsce w tabeli i wyprzedza 18. SM Caen o dwa punkty.