Wisła Płock - Lech Poznań: Kolejorz nie potknął się w Płocku. Piękny gol Tiby dał wygraną

Lech Poznań wygrał na wyjeździe z Wisłą Płock 2:1. Poznaniacy nie potknęli się tak, jak faworyci z Warszawy i Białegostoku. O zwycięstwie Kolejorza zadecydowało efektowne trafienie Pedro Tiby.

Maciej Siemiątkowski
piłkarze Lecha Poznań Newspix / Piotr Kucza / Na zdjęciu: piłkarze Lecha Poznań

Wisła znowu zaczęła ligę na własnym stadionie i po raz kolejny nie zgotowała porywającego widowiska. Od początku oba zespoły wolały nie ryzykować i postawiły na grę obronną.

Pierwszy strzał oddał Damian Szymański. Pomocnik Wisły dostał podanie w pole karne i zdecydował się na strzał z pierwszej piłki, który minął bramkę Buricia. Chwilę później znów zamieszało się w polu karnym Kolejorza, tym razem po dośrodkowaniu Dominika Furmana.

Z biegiem czasu goście doszli do głosu. Udało się w 16. minucie. Darko Jevtić z rzutu wolnego dograł na głowę Łukasza Trałki, a ten nie pomylił się podobnie jak w meczu Ligi Europy z Gandzasarem Kapan.

Kilka minut później mogli zrewanżować się Nafciarze. Bliski wyrównania był Marcin Warcholak, jednak w porę strzał zablokował jeden z obrońców i piłka po rykoszecie przeleciała obok bramki. Później sam na sam z Buriciem wyszedł Mateusz Szwoch, jednak nie wykorzystał szansy.

Po strzeleniu gola piłkarze Lecha skupili się na grze obronnej i coraz rzadziej bywali na połowie rywali. Drugą bramkę mógł im podarować Thomas Daehne. Niemiecki bramkarz bardzo niepewnie zareagował podczas wrzutki Piotra Tomasika i w ostatnim momencie chwycił piłkę.

Jedno w Wiśle Płock się nie zmienia. Zespół z Płocka, podobnie jak za kadencji Brzęczka, bardzo dobrze wchodzi w drugą połowę meczu. Niemal identycznie było podczas potyczki z Kolejorzem. Dużo ożywienia do gry ofensywnej Nafciarzy wniósł Giorgi Merebaszwili, który wrócił już do pełni zdrowia.

Gospodarze dopięli swego w 77. minucie. Szymański z prawej strony wrzucił w pole karne, z piłką niefortunnie minął się Burić, co wykorzystał Merebashvili. Gruzin wyrównał wynik spotkania. 31-latek nie mógł wymarzyć sobie lepszego powrotu na boisko.

Radość płocczan nie trwała długo. W 89. minucie gola na wagę wygranej strzelił Pedro Tiba. Nowy nabytek Lecha w efektowny sposób zdobył debiutancką bramkę. Po podaniu Macieja Makuszewskiego popisał się efektownym strzałem nożycami, któremu nie zdołał zapobiec bramkarz.

Kolejorz jest jedynym zespołem z podium poprzedniego sezonu, który wygrał w pierwszej kolejce. Lech wykorzystał potknięcia Legii z Zagłębiem Lubin (1:3) i Jagiellonii z Lechią Gdańsk (0:1).

W następnej kolejce Wisła Płock zagra w Zabrzu z Górnikiem. Z kolei Lech podejmie Cracovię.

Wisła Płock - Lech Poznań 1:2 (0:1)
0:1 - Łukasz Trałka 16'
1:1 - Giorgi Merebashvili 77'
1:2 - Pedro Tiba 89'

Wisła: Thomas Daehne - Cezary Stefańczyk, Adam Dźwigała, Alan Uryga, Marcin Warcholak - Damian Szymański, Dominik Furman, Mateusz Szwoch, Semir Stilić (53. Giorgi Merebashvili), Calo Oliveira (75. Jakub Łukowski) - Oskar Zawada (46. Ricardinho)

Lech: Jasmin Burić - Rafał Janicki, Thomas Rogne, Nikola Vujadinović - Maciej Makuszewski, Łukasz Trałka, Mihai Radut (68. Maciej Gajos), Piotr Tomasik (65. Volodymyr Kostevych) - Pedro Tiba, Christian Gytkjaer, Darko Jevtić (78. Tomasz Cywka)

Żółte kartki: Stefańczyk (Wisła) oraz Radut, Burić (Lech)

Sędzia: Krzysztof Jakubik (Siedlce)