LE: kosmiczny gol Tomasza Kędziory. Trafił też Jakub Piotrowski

Tomasz Kędziora oddał perfekcyjne uderzenie zza pola karnego do bramki w wygranym 2:1 meczu Dynama Kijów ze Stade Rennais. Jakub Piotrowski zdobył gola dla KRC Genk. W hicie fazy grupowej Ligi Europy gracze Lazio zwyciężyli 3:1 z Olympique Marsylia.

Tomasz Kędziora PAP/EPA / EDDY LEMAISTRE / Na zdjęciu: Tomasz Kędziora
Tomasz Kędziora trafił do siatki przeciwnika po raz trzeci w sezonie, po raz drugi w europejskich pucharach, a pierwszy w Lidze Europy. Wcześniej Polak pokonywał bramkarzy Ajaksu Amsterdam oraz Desny Czernichów.

W pojedynku z Stade Rennais obrońca Dynama Kijów oddał fenomenalne uderzenie zza pola karnego prosto do siatki. Można było przetrzeć oczy ze zdumienia i przyznać strzelcowi najwyższe noty za styl. Bajeczne trafienie Polaka dało wicemistrzowi Ukrainy prowadzenie 1:0 w 21. minucie. Były klub Kamila Grosickiego odrobił stratę do Dynama w 41. minucie. Po uderzeniu Clementa Greniera nie popisał się bramkarz Denys Bojko. Klub Kędziory zdobył decydującego gola na 2:1 dopiero w 89. minucie, a tym razem przymierzył Witalij Bujalski.

Jakub Piotrowski rozpoczął na ławce rezerwowych mecz KRC Genk z Besiktasem Stambuł. Drużyna młodzieżowego reprezentanta Polski poniosła w poprzedniej kolejce Ligi Europy pierwszą w sezonie porażkę z Sarpsborgiem. Po niespodziewanym hamowaniu musiała ruszyć do ataku nad Bosforem. W 23. minucie prowadzenie 1:0 Genkowi dał Mbwana Samatta, który nie miał obok siebie przeciwnika i przymierzył z powietrza pod poprzeczkę. Ten sam zawodnik podwyższył prowadzenie klubu Piotrowskiego na 2:0 w 70. minucie. Kanonada tak naprawdę dopiero się zaczynała. Genk wygrał ostatecznie 4:2, a Polakowi wystarczył kwadrans na zdobycie premierowego gola w barwach klubu z Belgii. W 83. minucie były gracz Pogoni Szczecin główkował do sieci z pomocą rykoszetu.

Olympique Marsylia wywalczył tylko punkt w dwóch wcześniejszych meczach w Lidze Europy, dlatego z Lazio walczył o pozostanie poważnym kandydatem do awansu. Przeciwnika przedstawiciela Ligue 1 prowadził Simone Inzaghi, który w 2000 roku rozegrał przeciwko Olympique najlepszy mecz w karierze, strzelił w nim cztery gole.

Inzaghi nie mógł skorzystać z Luisa Alberto, ale najważniejsi piłkarze wszystkich formacji nie odpoczywali przed zaplanowanym na poniedziałek meczem z Interem. Zagrali więc Francesco Acerbi, Sergej Milinković-Savić oraz Ciro Immobile. Klub z Rzymu wyszedł na prowadzenie w 10. minucie. Po dośrodkowaniu z rzutu rożnego główkował na 1:0 Wallace. Krótko po przerwie z powodu kontuzji musiał opuścić boisko Lucas Leiva, który asystował przy golu.

Po zmianie wyniku Olympique atakował, ale sporo jego strzałów omijało bramkę Thomasa Strakoshy. Francuzi potrafili rozmontować defensywę Lazio, tyle że później pudłowali. Biancocelesti byli od nich skuteczniejsi. W 60. minucie Felipe Caicedo trafił na 2:0 po podaniu Ciro Immobile. Lazio wygrało ostatecznie 3:1 pierwszy "duży" mecz w sezonie. Wcześniej w konfrontacjach z Juventusem, Napoli, Romą i Eintrachtem nie ugrało nawet punktu. Finalista poprzedniej edycji Ligi Europy z Marsylii po porażce traci pięć punktów do miejsc premiowanych awansem, a w perspektywie ma wyprawy do Rzymu oraz Frankfurtu.

Dwa hiszpańskie kluby zagrały na własnym stadionie i nie miały problemu z zagwarantowaniem sobie zwycięstwa już w pierwszej połowie. Sevilla FC zeszła do szatni z przewagą 3:0 w meczu z Akhisarem Belediyespor, a Villarreal CF strzelił trzy bramki w 45 minut Rapidowi Wiedeń. Licytację na gole wygrała ekipa z Andaluzji, która ostatecznie rozbiła debiutanta z Turcji 6:0. Villarreal zatrzymał się przy wyniku 5:0.

3. kolejka fazy grupowej Ligi Europy:

GRUPA G:

Rangers FC - Spartak Moskwa 0:0

Villarreal CF - Rapid Wiedeń 5:0 (3:0) 1:0 - Pablo Fornals 26' 2:0 - Karl Toko Ekambi 30' 3:0 - Karl Toko Ekambi 45' 4:0 - Daniel Raba 63' 5:0 - Gerard Moreno 85'

GRUPA H:

Eintracht Frankfurt - Apollon Limassol 2:0 (2:0)
1:0 - Filip Kostić 13'
2:0 - Sebastien Haller 32'

Olympique Marsylia - Lazio 1:3 (0:1) 0:1 - Wallace 10' 0:2 - Felipe Caicedo 60' 1:2 - Dimitri Payet 87' 1:3 - Adam Marusić 90'

1:1 - Ole Jorgen Halvorsen 87'

Besiktas Stambuł - KRC Genk 2:4 (0:1) 0:1 - Mbwana Samatta 23' 0:2 - Mbwana Samatta 70' 1:2 - Vagner Love 73' 1:3 - Dieumerci Ndongala 81' 1:4 - Jakub Piotrowski 83' 2:4 - Vagner Love 86'

2:1 - Constantinos Laifis 90'

Sevilla FC - Akhisar Belediyespor 6:0 (3:0) 1:0 - Roque 7' 2:0 - Pablo Sarabia (k.) 9' 3:0 - Quincy Promes 35' 4:0 - Luis Muriel 50' 5:0 - Quincy Promes 60' 6:0 - Gabriel Mercado 67'

1:1 - Pedro Henrique 11'

Stade Rennais - Dynamo Kijów 1:2 (1:1) 0:1 - Tomasz Kędziora 21' 1:1 - Clement Grenier 41' 1:2 - Witalij Bujalski 89'

3:1 - Aleksiej Rios 81'

PAOK Saloniki - MOL Vidi FC 0:2 (0:2) 0:1 - Szabolc Huszti 12' 0:2 - Stopira 45'