To może być koniec Premier League, jaką znamy. Brexit powodem zmian

PAP / Nigel Roddis / Na zdjęciu: piłkarze Manchesteru City
PAP / Nigel Roddis / Na zdjęciu: piłkarze Manchesteru City

Wciąż nie są znane warunki, na jakich Wielka Brytania opuści Unię Europejską. Brexit może wywołać wiele zmian w Premier League. Znacznie ograniczona może zostać liczba obcokrajowców w składach drużyn.

W tym artykule dowiesz się o:

Brexit może wywołać wiele zmian nie tylko w gospodarce czy polityce, ale również i w sporcie. W czwartek klubom Premier League przedstawione zostaną plany przepisów, które obowiązywać mogą po opuszczeniu przez Wielką Brytanię Unię Europejską. To może być koniec Premier League jaką znamy i jaką kochają kibice.

Bardziej restrykcyjny ma być limit obcokrajowców w ligowych zespołach. Do tej pory kluby mogą kontraktować siedemnastu takich graczy, a po zmianach limit zostałby ograniczony dwunastu piłkarzy. To sprawiłoby, że ponad połowa zawodników pochodziłaby z Wielkiej Brytanii.

Dyskusje odnośnie limitów obcokrajowców i tym, jak poradzić sobie z Brexitem, uzależnione są od tego, w jaki sposób będą traktowani zawodnicy z krajów Unii Europejskiej. Nie jest wykluczone, że będą potrzebowali wiz i pozwoleń na pracę. Władze piłkarskiej federacje i Premier League chcą jak najszybciej porozumieć się w tej sprawie. Celem jest uniknięcie sytuacji, w której gracze z krajów UE musieliby spełniać te same warunki, co gracze z innych państw.

ZOBACZ WIDEO Mateusz Klich: Nie wyobrażam sobie, że meczu z Czechami nie zagramy pod nasze dyktando

Jak informują angielskie media, zmiany znacząco wpłynęłyby na kadry wielu klubów. Przykładowo  Manchester City ma w swojej kadrze siedemnastu obcokrajowców, a cztery inne kluby mają ich po 16. Część z zawodników musiałaby szukać innych klubów i zastąpiona zostałaby rodzimymi graczami.

FA już wcześniej podkreślała, że wykorzysta Brexit do tego, by zwiększyć liczbę brytyjskich nastolatków w ligowych zespołach. To ma pomóc reprezentacji Anglii w osiąganiu sukcesów na dużych turniejach.

Z kolei kluby chcą, by uprościć proces pozyskiwania zawodników spoza Unii Europejskiej. Łatwiejsze ma być uzyskiwanie pozwolenia na pracę. Wtedy kluby działałyby z większą pewnością na rynku transferowym. Podobnie jak w przypadku wszystkich zmian związanych z Brexitem (ma nastąpić w 2020 roku), obowiązywałby okres przejściowy.

Komentarze (4)
avatar
VIPekspert
14.11.2018
Zgłoś do moderacji
0
0
Odpowiedz
No i dobrze. Bo jak widzę klub z Anglii wchodzący na murawę a tam 2-3 angoli to mnie śmiech ogarnia. 
avatar
Poot
14.11.2018
Zgłoś do moderacji
0
0
Odpowiedz
Cześć. Może podacie informację o dzisiejszych odwiedzinach Pepa w Bayernie!!!! 
avatar
vanhorne
14.11.2018
Zgłoś do moderacji
0
0
Odpowiedz
Brexit ma nastapic w 2019 ale ma byc roczny okres przejsciowy 
avatar
Jaola Tymon
14.11.2018
Zgłoś do moderacji
0
0
Odpowiedz
Moim zdaniem dobra zmiana - anglik jest zbyt mało w angielskich klubach. Jednak zawodnicy z UE nie powinno potrzebować wiz, bo to znacznie utrudnia ich zakontraktowanie. Powinno wliczać się do Czytaj całość