Liga Narodów: Dania blisko elity, efektowne zwycięstwa Słowacji i Armenii

Dania pokonała na wyjeździe 2:1 Walię i awansowała na pierwsze miejsce w tabeli Grupy 4. Dywizji B Ligi Narodów UEFA. W innych poniedziałkowych meczach błysnęły m. in. Słowacja i Armenia. Pierwsi rozbili Ukrainę (4:1), a drudzy Gibraltar (6:2).

Kuba Cimoszko
Gareth Bale (z lewej) i Thomas Delaney (z prawej) PAP/EPA / DIMITRIS LEGAKIS / Na zdjęciu: Gareth Bale (z lewej) i Thomas Delaney (z prawej)
W najciekawszym z poniedziałkowych spotkań Ligi Narodów UEFA, Walijczycy mogli sobie zapewnić awans do Dywizji A. Warunkiem było zwycięstwo na swoim stadionie z Danią. Zadania jednak nie udało się wykonać, gdyż to goście okazali się lepsi. Na gole Nicolaia Joegensena i Martina Braithwaita odpowiedział tylko Gareth Bale i to przyjezdni zgarnęli trzy punkty, dzięki czemu są teraz bliżej promocji.

W drugim z meczów zaplecza elity, pewni już awansu Ukraińcy niespodziewanie nie mieli szans ze Słowacją. Już na początku gry wynik otworzył Albert Rusnak, zaś po kilkunastu minutach prowadzenie podwyższył Juraj Kucka. Warto zaznaczyć, że przy jego trafieniu fatalny błąd popełnił Denis Bojko. W drugiej części gola kontaktowego zdobył co prawda Jewhen Konoplianka, ale po kilku chwilach nasi południowi sąsiedzi odpowiedzieli dwiema bramkami: Adama Zrelaka i Roberta Maka, dzięki czemu ostatecznie zwyciężyli 4:1.

Świetna walka o pierwsze miejsce toczy się natomiast w Grupie 3. Dywizji C. O awans rywalizują tam Norwegia i Bułgaria, które w 5. kolejce spotkań miały ogromne problemy i w końcówkach swoich meczów ratowały jeden punkt. Skandynawowie przegrywali od 9. minuty w Słowenii (gol Benjamina Verbicia), ale dzięki trafieniu Bjorna Johnsena zdołali wyrównać. Z kolei Bułgarów na Cyprze uratował z rzutu karnego Nikolaj Dimitrow (wcześniej bramkę dla gospodarzy zdobył Panyiotis Zachariou - przyp. red.).

W Dywizji D sukcesem zakończył rewanż Armeńczyków nad reprezentantami Gibraltaru. Co prawda, to gospodarze pierwsi strzelili gola (jego autorem był Tjay De Barr - przyp. red.), ale później swój koncert zaczął Jura Mowsisjan. 31-letni napastnik Chicago Fire trafił cztery razy (!) i wybił z głowy rywalom marzenia o kolejnej niespodziance. A ostatecznie piłkarze z Kaukazu wygrali 6:2.

Mniej efektowne zwycięstwo odniósł zaś lider Grupy 3., czyli Macedonia. Zawodnicy z Bałkanów pokonali Liechtenstein 2:0, a gole w drugiej połowie strzelali Enis Bardhi i Ilija Nestorovski.

Komplet wyników:

Słowacja - Ukraina 4:1 (2:0) 1:0 - Rusnak 6' 2:0 - Kucka 26' 2:1 - Konoplianka 47' 3:1 - Zrelak 52' 4:1 - Mak 61'

Liga Narodów, dywizja B - grupa 1. 2020/2021

# Drużyna M Z R P Bramki Pkt
1 Austria 6 4 1 1 9:6 13
2 Norwegia 5 3 1 1 12:4 10
3 Rumunia 5 1 2 2 5:9 5
4 Irlandia Północna 6 0 2 4 4:11 2

Walia - Dania 1:2 (0:1) 0:1 - Joergensen 42' 0:2 - Braithwaite 88' 1:2 - Bale 90'

Liga Narodów, dywizja B - grupa 4. 2020/2021

1 Walia 6 5 1 0 7:1 16
2 Finlandia 6 4 0 2 7:5 12
3 Irlandia 6 0 3 3 1:4 3
4 Bułgaria 6 0 2 4 2:7 2

Cypr - Bułgaria 1:1 (1:0) 1:0 - Zachariou 24' 1:1 - Dimitrov (k.) 89' Słowenia - Norwegia 1:1 (1:0) 1:0 - Verbić 9' 1:1 - Johnsen 85'