LE: Karabach Agdam rozgromiony. Jakub Świerczok asystował przy bramce

Karabach Agdam przegrał 1:6 ze Sportingiem Lizbona. Lepiej niż Jakubowi Rzeźniczakowi powiodło się Jakubowi Świerczokowi, który asystował przy golu w zremisowanym 1:1 meczu Ludogorca Razgrad z Bayerem Leverkusen.

Jakub Świerczok PAP / Sascha Steinbach / Na zdjęciu: Jakub Świerczok
Sporting Lizbona prowadził już w 5. minucie. Bas Dost wykorzystał rzut karny po faulu Jakuba Rzeźniczaka. Holender nie zdecydował się na skomplikowane rozwiązanie, a po prostu huknął w środek bramki. Minął zaledwie kwadrans i padły kolejne dwa gole. Sporting najpierw stracił prowadzenie, a następnie odzyskał je dzięki uderzeniu Bruno Fernandesa. Defensywa Karabachu nie stanowiła monolitu, a kiedy Nani zdobył gola na 3:1, było pewne, że ekipa z Portugalii wróci z dalekiej podróży z kompletem punktów. Sporting rozbił ostatecznie Karabach 6:1.

Ludogorec Razgrad stracił szansę na awans najwcześniej spośród klubów Polaków. Już w 5. kolejce czekało mistrza Bułgarii spotkanie z małą stawką. Przeciwko Bayerowi Leverkusen wystąpili dublerzy Jacek Góralski i Jakub Świerczok. Były napastnik KGHM Zagłębia Lubin asystował przy bramce Marcelinho, która pozwoliła Ludogorcowi zremisować 1:1 w Niemczech.

Piłkarze Football 1991 Dudelange nie zostali rewelacją fazy grupowej Ligi Europy, ale takiego przeżycia jak występ na stadionie Milanu nikt im nie zabierze. Trener Gennaro Gattuso zgodnie z zapowiedziami wystawił dwóch napastników Gonzalo Higuaina oraz Patricka Cutrone. Włoch dał prowadzenie Rossonerim i sytuacja wydawała być pod ich kontrolą. Jakie było jednak ich zdziwienie, kiedy Dominik Stolz wyrównał na 1:1 po dośrodkowaniu z rzutu rożnego. Na tym skończyły się niespodzianki w pierwszej połowie, ale nie w całym meczu. W 49. minucie zawodnicy z Luksemburga zdobyli bramkę na 2:1. Cieszył się z niej David Turpel. Milan musiał ratować się przed kompromitacją. To akurat udało się zrobić. Podopieczni Gattuso odwrócili wynik na 5:2, ale pokonanie Dudelange przyszło im z trudem.

Patryk Małecki był w podstawowym składzie Spartaka Trnava na mecz z RSC Anderlechtem. Drużyna ze Słowacji postawiła na kontrataki z wykorzystaniem między innymi byłego reprezentanta Polski. W pierwszej połowie Spartak posiadał piłkę tylko przez 38 procent czasu, ale to on oddał dwa celne uderzenia, a Anderlecht jedno. Ekipie Małeckiego zabrakło skuteczności i po bezbramkowym remisie pożegnała się z Ligą Europy identycznie jak wspomniane już drużyny Rzeźniczaka, Góralskiego oraz Świerczoka.

Z tej grupy awansowały Dinamo Zagrzeb i Fenerbahce Stambuł. W bezbramkowym meczu tych klubów Damian Kądzior wszedł z ławki rezerwowych na boisko w doliczonym czasie.

W kadrze Girondins Bordeaux na mecz ze Slavią Praga nie było Igora Lewczuka. Przedstawiciela Ligue 1 interesowało tylko zwycięstwo, którego nie potrafił odnieść we wcześniejszych czterech kolejkach. Drużyna z Bordeaux wyszła na prowadzenie 1:0 w 49. minucie, kiedy to dobrze w polu karnym Czechów zachował się Nicolas de Preville. Wynik na 2:0 ustalił w doliczonym czasie Jules Kounde.

Pod specjalną obserwacją był mecz bliźniaków w Salzburgu. RB Lipsk potrzebował kompletu punktów zdobytego w Austrii, żeby pozostać na miejscu premiowanym awansem. Red Bull nie musiał mu w tym specjalnie przeszkadzać, a jednak to zrobił. Klub z Salzburga wygrał 1:0, więc zaskoczył tych, którzy w starciu z podtekstami, spodziewali się wygranej przyjezdnych.

5. kolejka fazy grupowej Ligi Europy:

GRUPA A:

FC Zurych - AEK Larnaka 1:2 (0:1)
0:1 - Apostolos Giannou 38'
1:1 - Salim Khelifi 74'
1:2 - Ivan Trickovski 85'

Bayer Leverkusen - Ludogorec Razgrad 1:1 (0:0) 0:1 - Marcelinho 69' 1:1 - Mitchell Weiser 85'

1:0 - Fredrik Gulbrandsen 74'

Rosenborg Trondheim - Celtic Glasgow 0:1 (0:1)

GRUPA C:

Zenit Sankt Petersburg - FC Kopenhaga 1:0 (0:0)
1:0 - Robert Mak 59'

Girondins Bordeaux - Slavia Praga 2:0 (0:0) 1:0 - Nicolas De Preville 49' 2:0 - Jules Kounde 90'

GRUPA E:

Karabach Agdam - Sporting Lizbona 1:6 (1:3)
1:6 - Abdoulay Diaby 82'

Worskla Połtawa - Arsenal FC 0:3 (0:3) 0:1 - Emile Smith Rowe 11' 0:2 - Aaron Ramsey (k.) 27' 0:3 - Joe Willock 41'

Liga Europy, gr. E 2018/2019

1 Arsenal FC 6 5 1 0 12:2 16
2 Sporting Lizbona 6 4 1 1 13:3 13
3 Worskla Połtawa 6 1 0 5 4:13 3
Karabach Agdam 6 1 0 5 2:13 3

GRUPA F:

AC Milan - Football 1991 Dudelange 5:2 (1:1)

GRUPA J:

FK Krasnodar - Akhisar Belediyespor 2:1 (0:1) 0:1 - Serginho 24' 1:1 - Jurij Gazinskij 49' 2:1 - Ari 57'

Liga Europy, gr. J 2018/2019

1 Sevilla FC 6 4 0 2 18:6 12
2 FK Krasnodar 6 4 0 2 8:8 12
3 Standard Liege 6 3 1 2 7:9 10
4 Akhisar Belediyespor 6 0 1 5 4:14 1

GRUPA L:

BATE Borysów - MOL Vidi FC 2:0 (1:0) 1:0 - Nikołaj Signiewicz 22' 2:0 - Mirko Ivanić 85'